برای اینکه سرطان نگیریم چه کنیم؟

خودمراقبتی‌های ساده، وقت کمی از افراد می گیرند و می‌توانند نقش مهم و تاثیر گذاری در جلوگیری از بروز انواع سرطان‌های مرگبار داشته باشند. انجام این خود مراقبتی‌ها توسط خود فرد و یا تحت نظر یک پزشک می‌تواند انجام شود.


کارشناسان هشدار می دهند بیش از نیمی از موارد مرگ ومیر در اثر بیماری سرطان بخاطر تشخیص دیر هنگام بیماری رخ می دهد.

گفتنی است، براساس جدیدترین پژوهش ها افراد تنها با انجام پاره‌ای تست های پزشکی می توانند سلامت خود را حفظ کرده، علاوه بر پیشگیری از ابتلا به سرطان، مانع از پیشرفت سرطان احتمالی کنند. بررسی‌ها نشان می دهند، از جمله مهمترین سرطان ها ، سرطان روده است که سالانه سبب مرگ میلیون ها انسان در سراسر جهان می شود.

کارشناسان توصیه می‌کنند افراد بالای ۵۰ سال حتما کولونوسکوپی انجام دهند و از سنین جوانی سعی کنند رژیم غذایی فاقد مواد پروتئینی پرچرب و سرشار از میوه و سبزی داشته باشند ، همچنین سعی کنند از بی تحرکی پرهیز کنند و ورزش کافی و منظم داشته باشند.

تست پاپ اسمیر یکی دیگر از روش های پیشگیری از سرطان است و پزشکان انجام آن را به تمامی بانوان متاهل بالای ۲۵ سال توصیه می‌کنند. با وجود موفقیت آمیز بودن تزریق واکسن جلوگیری از سرطان دهانه رحم به نام HPV به دلیل اهمیت تزریق آن در سنین جوانی دختران، پزشکان انجام تست پاپ اسمیر را به تمامی بانوان متاهل برای خود مراقبتی و پیشگیری از سرطان و توصیه اکید می‌کنند.

بیماری بالا رفتن فشار خون و افزایش کلسترول خون نیز یکی از بیماریهای بسیار خطرناک است که در سرخرگ‌ها سبب ایجاد گرفتگی و در اثر آن بروز حمله قلبی یا سکته مغزی در فرد می‌شود. کارشناسان اندازه‌گیری منظم فشار خون، همینطور کنترل و اندازه‌گیری میزان کلسترول خون از طریق انجام تست خون را یکی از راه‌های پیشگیری از این امراض کشنده می دانند.

همچنین انجام خود مراقبتی از دوران نوجوانی عامل تغییر رژیم غذایی شامل خوردن غذاهای حاوی فیبر، میوه و سبزیجات ، خودداری از استعمال دخانیات، مصرف غذاهای پرچرب و سرخ کرده ، انجام ورزش و جلوگیری از افزایش وزن را ازجمله عوامل بسیار مفید برای حفظ سلامت معرفی کرده‌اند.

کارشناسان برای جلوگیری از بروز بیماری‌های کلیوی مصرف مایعات، اندازه گیری فشار خون ، انجام آزمایش ادرار به طور مرتب ، حفظ نظافت شخصی و عدم استعمال دخانیات را از جمله عوامل بسیار مفید در حفظ سلامت بدن می دانند.

Leave a Reply