اینجانب به دلیل اینکه رشته دانشگاهیم مهندسی نرم افزار کامپیوتر است و سالها به عنوان مهندس برنامه نویسی یا کارشناس انفورماتیک کار کرده ام، همیشه در دریایی از اطلاعات غرق بوده ام، در این میان وظیفه یک کارشناس انفورماتیک دسته بندی اطلاعات است.

به عنوان یک برنامه نویس یا توسعه دهنده نرم افزارهای رایانه ای، به مجموعه از مردمان چینی برخورد کردم که در آمریکا درس خوانده و مقیم بودند، آنها از دو زبانه بودن خود نهایت استفاده را برده و نرم افزارهایی متن باز (یعنی این مجوز را به بقیه می دهند که از کد منبع برنامه های نوشته شده با آزادی کامل بهره ببرند) را برای عموم منتشر کرده بودند که به آن وسیله می شود برنامه کامپیوتری در اینترنت به جستجو افتاده، متن های چینی را بخوانند، عبارات و کلمه ها را جدا جدا در بانک اطلاعاتی درج کرده یا اگر از قبل موجود است تعداد تکرار آن را بشمارد. اینگونه آنها مجموعه ای از تمامی حروف و عبارات زبان چینی که امروزه در جهان چینی زبانها نوشته شده بود دسترسی پیدا کردند. این کار سترگ آنها را به چند بانک اطلاعاتی رساند. یکی از بانکهای اطلاعاتی آنها لیست کلمات چینی بود که شمرده شده بود. در این میان تعداد تکرار هر یک مشخص و لذا می شود گفت درصد تکرار آن ها هم توسط نرم افزار قابل محاسبه شده بود. فایل نهایی بالاخره به ترتیب تکرار ذخیره گردید و از چندین سال قبل قابل استفاده است.

من پس از مطالعه چندین کتاب آموزش زبان چینی و همچنین یک متن به زبان چینی به این نتیجه رسیدم که منابع در دسترس عموم برای آموزش زبان چینی به زبان فارسی بسیار کم است، گرچه زبان چینی یکی ا زمهمترین زبانهای دنیا می باشد.

千里之行﹐始于足下

(Qiānlǐ zhī xíng, shǐ yú zú xià)
A journey of a thousand miles begins with a single step
….”

سفرهای دور و دراز، با نخستین قدم آغاز می شود.

زبان چینی بیشترین گفتگوکنندگان را از لحاظ آماری در سطح جهان داراست. زبان رسمی کشورهای چین، هنگ کنگ، ماکائو، تایوان، سنگاپور، ایالت وا در برمه و همچنین سازمان ملل متحد است. باید گفت بجز این کشورها در کشورهای مالزی، آمریکا و کانادا هم عده ای به این زبان گفتگو می کنند. زبان مادری تقریبا شانزده درصد مردم کره زمین است و به عبارت دیگر 1.4 میلیارد نفر آدمیان این زبان را به خوبی می دانند. 20% دانشجوبان جهان زبان چینی را می دانند!!

می توانید وقتی به چین سفر کردید از اشتباهات مهلک اجتناب کنید، مثلا چون تلفط چهار کلمه حشیش، اسب، مادر و “زن بددهان و غر و لند کننده” برای غیر چینی ها کاملا یکسان است، ممکن است شما ندانید آیا کسی می گوید “مادر سوار اسب است و غر و لند می کند” یا اینکه می گوید: “اسب روی مادر بددهانت حشیش می کشد!!!“

برای آشنا شدن به زبان، فرهنگ، تاریخ و ادبیات زبان چینی، باور بفرمائید همین یک دلیل برای خودم تنهایی کافی است. زبان چینی به سرعت در حال تبدیل به زبان “تجارت جهانی” و همچنین “توریسیم” است.

برای شرقی ها، مثل ما ایرانی ها، این یک زبان ساده است تا غربی هایی که فرهنگ و دستور زبانشان با ما شرقی ها تفاوت دارد. در اینترنت منابع بسیار زیادی به زبان انگلیسی برای یادگیری زبان چینی ساخته شده و موجود است، آنهم اکثرا به رایگان!

یاد گیری زبان چینی تمرین خوبی برای مغز و کم کردن مشکلات روحی، روانی، اجتماعی و مغزی است. بالا رفتن شخصیت اجتماعی، بالا رفتن روحیه و اعتماد به نفس، بالا رفتن بهره هوشی، باز شدن درهای جدید، کم کردن احتمال آلزایمر از مزایا و منافع یادگیری یک زبان جدید مثل چینی است.

“احتمال به دست آوردن شغل های جدیدتر و بهتر” هم نزدیک بود از قلم بیوفتد!

بنابراین اگر زبان انگلیسی را می دانید شدیدا به شما توصیه می کنم که زبان چینی را هم بیاموزید.

* * *

همانطور که می دانید، هر حرف در زبان چینی در واقع یک کلمه است، نرم افزارهایی که کلمات چینی را شمرده اند تا 120 هزار کلمه را ثبت نموده اند. لغتنامه ای که من در کامپیوترم نگه می دارم 13053 کلمه را دارد. چینی ساده شده که بعد از انقلاب کمونیستی ساخته شد دارای حداقل 60 هزار کلمه است و گفته می شود خارجی ها برای یاد گرفتن زبان چینی باید 10 هزار کلمه بدانند.

و اما…

شیوه من در آموزش زبان چینی این است که تنها با از حفظ کردن 50 کلمه یک سوم متون چینی را بفهمید! برای اینکه 50% از متون چینی را بتوانید بخوانید تنها کافی است تا 134 کلمه را از حفظ کنید! خبر خوش اینکه برای فهمیدن 80 درصد زبان چینی من فقط 500 کلمه را پیشنهاد می کنم، این دیگر آخرین راه حل ساده دنیا است و از این ساده تر دیگر امکان ندارد!

در ادامه می توانید این کتاب را به قیمت ده هزا رتومان از وبسایت نمایشگاه مجازی فارس توسط درگاه زرین پال خرید کنید، لینک دانلود پس از پرداخت نمایش داده می شود.