رییس گمرک کشور خبر داد:

ارتقای 63 پله‌ ای رتبه گمرک ایران

کرباسیان گفت: با اقدامات انجام شده در یک سال گذشته توانسته‌ایم رتبه گمرک ایران را از 126 به 63 ارتقا بخشیم که این امر حاصل بهره‌گیری از فناوری‌های نوین الکترونیکی است.

رئیس گمرک کشور با اشاره به اقدامات انجام شده، از ارتقاء ۶۳ پله‌ای گمرک ایران خبر داد و گفت: رتبه گمرک کشورمان از رتبه ۱۲۶ به رتبه ۶۳ رسید.

مسعود کرباسیان در نشست یک روزه دبیران کمیسیون‌های استانی ستاد مبارزه با قاچاق کالا وارز، به اجرایی شدن سامانه یکپارچه گمرکی با همکاری ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز اشاره کرد و اظهار داشت: با اجرایی شدن سامانه گمرکی، روند اجرایی گمرک در مورد واردات از 26 روز به 3 روز تقلیل یافته که این امر تسهیل تجارت را در پی داشته است.

رئیس گمرک کشور اظهار از راه دور را یکی دیگر از امکان‌هایی دانست که در پی اجرایی شدن سامانه گمرکی ایجاد شده است و افزود: با اجرایی شدن این سامانه دیگر نیازی به مراجعه حضوری نیست و وارد کنندگان در هر زمان و از هر مکانی می‌توانند وارد سامانه شده و به اظهار گمرکی بپردازند.

کرباسیان کاهش زمان روند گمرکی را موجب صرفه جویی 280 میلیارد ریالی در واردات برای بخش تجاری ایرانی اعلام کرد با اشاره به افزایش 130 درصدی درآمد گمرک به واسطه اجرایی شدن این سامانه گفت: علاوه بر این موارد، زمان لازم برای صدور پروانه در مورد صادرات نیز از 7 روز به یک روز کاهش پیدا کرده است.

وی از برنامه ریزی گمرک برای رایانه‌ای شدن صدور پروانه خبر داد و افزود: با اجرایی شدن این امکان، دیگر نیازی به مراجعه حضوری نخواهد بود.

رئیس گمرک کشور روان سازی تجارت را از جمله وظایف گمرک برشمرد و افزود: کاهش زمان ترخیص کالا و تسهیل تجارت موجب شده تا در واردات موبایل شاهد افزایش ورود این کالا از طریق مرزهای قانونی باشیم.

وی اجرای سامانه الکترونیکی را موجب فراهم آمدن امکانی برای ارتباط با سیستم جهانی گمرک اعلام کرد و افزود: در نتیجه اجرایی شدن این سامانه می‌توانیم اصالت کالا را تعیین و اعلام کنیم.

کرباسیان گفت: با اقدامات انجام شده در یک سال گذشته توانسته‌ایم رتبه گمرک ایران را از 126 به 63 ارتقا بخشیم که این امر حاصل بهره‌گیری از فناوری‌های نوین الکترونیکی است.

رئیس گمرک کشور نقش گمرک را راستی آزمایی عنوان کرد و افزود: وقتی می‌گوییم حدود 20 میلیارد دلار از مبادی غیر رسمی کالا وارد کشور شده است باید بپذیریم که حقوق دولت در این بخش تضییع شده و باید چاره‌ای برای حل این معضل اندیشید.

وی گفت: با توجه به مقررات و بخشنامه‌های صادره برای واردات کالا مدت زمان ورود کالای به صورت رسمی به کشور 7 روز بود در حالی که همین کالا را قاچاقچیان به صورت غیر رسمی بدون فوت وقت وارد کشور کرده و به فروش می‌رسانند.

رئیس گمرک کشور با اشاره به مشکلات واردکنندگان کالای قانونی افزود: در مرزهای کشور 45 قانون و 15 کنوانسیون را رعایت می‌کنیم که بعضاً این قوانین در تعارض با یکدیگر بودند.

، وی به هزینه‌های مترتب بر واردات قانونی اشاره و خاطر نشان کرد: بسیاری از واردکنندگان کالا با مشاهده این مشکلات به ناچار به سمت واردات غیر قانونی ترغیب می‌شدند.

منبع: تسنیم

Leave a Reply