نمایشگاه مجازی فارس علم و تکنولوژی افزایش و کاهش حجم مغز در طول عمر انسان

افزایش و کاهش حجم مغز در طول عمر انسان

افزایش و کاهش حجم مغز در طول عمر انسان

بدن انسان زمانی بالغ می‌شود و سپس به تدریج با گذر عمر چروکیده و ضعیف می‌شود. دانشمندان دانشگاه استنفورد به تازگی موفق به رهگیری همین روند در خوشه‌های عصبی مغز انسان شده‌اند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجم بافت مغزی تا حدود سن چهل سالگی افزایش می‌یابد و سپس به آرامی کوچک می‌شود. در پایان عمر انسان حجم این بافت تقریبا به اندازه مغز یک کودک هفت ساله است.

دانشمندان دانشگاه استنفورد با استفاده از نوعی تکنیک جدید تصویربرداری روزنانس مغناطیسی، برای نخستین بار چگونگی تغییرکردن بافت مغز انسان را در طول زندگی‌اش رهگیری کرده‌اند.

پزشکان هم‌اکنون می‌توانند از مغز یک بیمار تصویربرداری کرده، آن‌ را با منحنی استاندارد مقایسه و تعیین کنند که آیا حجم بافت مغزی یک بیمار از طیف عادی خارج است یا خیر. این درست مانند نمودار رشدی است که به پزشکان در شناسایی کودکانی که کمتر از منحنی رشد قد کشیده‌اند، کمک می‌کند.

محققان پیش‌تر از این تکنیک برای شناسایی تغییرات نادیده‌گرفته‌شده در مغز افراد مبتلا به اسکلروز چندگانه استفاده کرده‌ بودند. جزئیات این دستاورد بزرگ علمی در مجله Nature Communications منتشر شد.

 

Leave a Reply