خودنمایی در فیس‌بوک و عزت‌نفس

خودنمایی در فیس‌بوک و عزت‌نفس

روان شناسان دریافته‌اند که وضعیت (status) فیس‌بوک افراد چیزهای زیادی از ویژگی‌های شخصیتی آن‌ها به ما نشان می‌دهد و این در حالی است که طبق آخرین پژوهش‌ها کسانی که عزت‌نفس پایین دارند، وضعیت روابط عاطفی خود را بیش از سایرین تغییر می‌دهند.

به‌علاوه، خودشیفته‌ها هم درباره دستاوردهای خود، بیش‌ازاندازه خودنمایی می‌کنند.
درست است که شاید در نگاه اول همه‌چیز بدیهی به نظر برسد، اما این اولین یافته‌ای است که به‌طور حقیقی انگیزه افراد را برای نوشتن در شبکه‌های اجتماعی بررسی کرده است. به‌علاوه، نشان داده است که نحوه پاسخی که افراد از این وضعیت‌ها و نوشته می‌گیرند چگونه بر آن‌ها اثر می‌گذارد. شاید خوشایند به نظر نیاید اما ما در حقیقت در حال تأیید رفتارهای خودشیفتگی هستیم.

یکی از پژوهشگران می‌گوید: همه افراد به یک‌شکل در شبکه‌های اجتماعی پاداش دریافت نمی‌کنند، بعضی‌ها Like دریافت می‌کنند و برای برخی دیگر نظر نوشته می‌شود. آن‌هایی که «پسندیدم» و «نظر» دریافت می‌کنند معمولاً از فواید شمول اجتماعی بهره می‌برند، در حالی آن‌هایی که این موارد را دریافت نمی‌کنند، احساس طردشدگی را تجربه می‌نمایند.

خلاصه آخرین پژوهش انجام‌شده درباره فیس‌بوک به‌صورت زیر است:

افراد وظیفه‌شناس و باوجدان بیشتر درباره کودکان خود مطالب فیس‌بوکشان را به‌روز می‌کنند.
برون‌گراها از فیس‌بوک برای برقراری ارتباط با دیگران و منتشر کردن فعالیت‌های اجتماعی خود استفاده می‌کنند

پذیرابودن با مطالب روشن‌فکرانه در ارتباط است.
هرچقدر که عزت‌نفس فرد پایین‌تر باشد، بیشتر درباره شریک عاطفی خود مطلب منتشر می‌کنند.
خودشیفته‌ها نیاز به تأیید شدن دارند و بیشتر درباره دستاوردها، رژیم غذایی و جلسات باشگاه بدن‌سازی مطلب منتشر می‌کنند.
جالب اینجا بود که خودشیفته‌ها بیشتر از سایر افراد «پسندیدم» و «نظر» درباره مطالب خود دریافت می‌کنند که خود آن‌ها را بیشتر ترغیب می‌کند تا خودنمایی در شبکه‌های اجتماعی را ادامه دهند.

نکته اینجاست که دریافت «پسندیدم» و «نظر» بیشتر برای خودشیفته‌ها ممکن است در نگاه اول برایشان موفقیت‌آمیز به نظر برسد، اما ممکن است دوستان فیس‌بوکشان مخفیانه از حرکات خودنمایانه آن‌ها ناراضی باشند.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Leave a Reply

نمایشگاه مجازی فارس، ارایه دهنده محتوای فاخر فارسی، مقالات مفید و گلچین شده از سراسر وب
+98-936-917-5733