big_errorبرخی بانک‌ها تا 35 درصد سود می‌گیرند
بانک‌ها 26هزارمیلیاردخرج‌شرکت‌داری کردند

معاون نظارتی بانک مرکزی با بیان اینکه پایان هفته جاری آخرین مهلت بانکداران برای اعلام اسامی شرکت‌هایشان به این بانک است، گفت: بانک ها تا پایان اسنفد ماه سال قبل 26 هزار میلیارد تومان خرج شرکت داری و بنگاه داری خود کردند.

حمید تهرانفر در برنامه نگاه یک که شنبه شب از شبکه یک سیما پخش شد با تأکید بر اینکه بانک مرکزی از تخلفات بانک‌ها چشم پوشی نمی‌کند، اظهار داشت: به بانک ها مهلت 15 روزه دادیم تا اسامی شرکت هایی را که در اختیار دارند، اعلام کنند و پایان این هفته، آخرین مهلت آنان به شمار می آید.

این مقام مسئول در بانک مرکزی درباره بنگاه داری بانک ها گفت: طبق قانون بانکداری بدون ربا، بانک ها تسهیلات خود را در چند کانال مشخص اعطا می کنند که مشارکت مدنی، حقوقی و سرمایه گذاری مستقیم از جمله آنهاست.

تهرانفر افزود: طبق قانون بانکداری بدون ربا بانک ها از طریق سرمایه گذاری مستقیم می توانند شرکت تاسیس و تا 40 درصد سرمایه را سرمایه گذاری کنند.

طبق اعلام معاون نظارتی بانک مرکزی، در پایان اسفندماه سال گذشته، کل مبالغی که بانک ها خرج شرکت داری و بنگاه داری و خرج مشارکت ها و سرمایه گذاری خود کردند، 266 هزار میلیارد ریال است و البته 91 هزار میلیارد ریال از این رقم را بابت رد دیون دولت به بانک ها دریافت کردند.

وی با بیان اینکه نباید بانک ها را ناکارآمد نشان داد، گفت: یکی از تبعات بدگویی درباره نظام بانک ها و ناکارآمد جلوه دادن آنها این است که مردم سپرده گذاری قرض الحسنه نمی کنند و امسال این سپرده ها 7 درصد کاهش داشت.

معاون نظارتی بانک مرکزی افزود: 30هزار میلیارد تومان منابع قرض الحسنه داشتیم که تا پایان تیر ماه امسال 26 هزار و 200 میلیارد تومان آن تسهیلات داده شد.

تهرانفر حفظ ثبات و سلامت نظام بانکی کشور را هدف اصلی این برشمرد و افزود: نگاه ما این است که خیال سپرده گذاران از این جهت که خطری سرمایه های آن ها را تهدید نمی کند، راحت باشد و البته بانک ها نیز باید خود کنترل باشند.

وی همچنین در این گفت‌وگو به اقدامات بانک ها در زمینه پرداخت تسهیلات اشاره کرد و گفت: البته در مجموع بانک ها تلاش های زیادی انجام داده اند و بیش از توان بانکی خود تسهیلات پرداخت کرده اند.

معاون نظارتی بانک مرکزی ضمن تأکید براینکه در شرایط رکود تقاضا برای نقدینگی زیاد می شود، ادامه داد: بانک ها سعی کرده اند بنگاه های اقتصادی را تأمین مالی کنند.

تهرانفر در خصوص جمع آوری نقدینگی های سرگردان توسط بانک ها، افزود: این امر به نرخ سود بانکی بستگی دارد و اکنون هم منابع خوبی در نظام بانکی جذب شده است.

وی در پاسخ به این پرسش که نظرتان درباره برخی بانک ها که ابتدا سود را از وام پرداختی به مشتریان اخذ می کنند و سپس اصل را چیست؟ گفت: در برخی موارد این گونه است و ارائه تسهیلات به روش پلکانی انجام می شود.

تهرانفر در پاسخ به این پرسش که چرا پرداخت وام تسهیلات ازدواج به سپرده های قرض الحسنه منوط شده است، گفت: این موضوع بر اساس قانون است.

* جعفر قادری: معوقات بانکی 150 هزار میلیارد تومان/ برخی بانک‌ها تا 35 درصد سود میگیرند

همچنین در این برنامه تلویزیونی جعفر قادری عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس حضور داشت و به ایراد سخنانی درباره کارکرد نظام بانکی پرداخت و اظهار کرد: انتظارات زیادی از نظام بانکی وجود دارد، اکنون مشکلاتی در کارکرد نظام بانکی داریم و از یک طرف شاهد حجم نقدینگی بالا در جامعه هستیم که به تورم دامن می زند و از طرف دیگر بر اساس گزارشات سه ماهه مرکز پژوهش های مجلس، مهم ترین مشکل فعالان اقتصادی نبود دسترسی به نقدینگی است.

وی با بیان اینکه بسیاری از واحدهای اقتصادی برای گسترش فضای کسب و کار خود به نقدینگی نیاز دارند و نبود دسترسی به نقدینگی یکی از مشکلات عمده آنها به شمار می آید، گفت: برخی از بانک ها خودشان بنگاه داری می کنند و مشکل ما این است که کانال های تامین مالی در کشور ما متنوع نیست.

قادری ضمن اشاره به اینکه تولید کننده ناچار است از طریق بانک ها نیازهای نقدینگی خود را برطرف کند، تصریح کرد: جذب سرمایه از طریق بازار سرمایه هم با مشکلاتی مواجه است. در عین حال نیاز داریم کارکردهای بانکی و قوانین پولی و بانکی بازنگری و به روز شود.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در پاسخ به این پرسش که مجلس در مقابله با بدهکاران بانکی چه اقدامی انجام خواهد داد؟ افزود: حدود 87 هزار میلیارد تومان مطالبات معوق بانکی داریم و علی طیب نیا وزیر اقتصاد هم عدد هایی را اعلام کرد که حدود 70 هزار میلیارد تومان دیگر به این معوقات اضافه شد، یعنی هم اکنون بیش از 150 هزار میلیارد تومان معوقات بانکی داریم.

وی درباره علل افزایش معوقات بانکی گفت: برخی از این معوقات ناشی از تعارفات بانکی و برخی هم ناشی از رکود و تحریم ها و عوامل غیرکنترل بود که نتوانستند به موقع اقساط را پرداخت کنند. برخی هم از فضای موجود سوء استفاده می کنند و حتما باید مطالبات معوق از دانه درشت ها وصول شود تا مشکلات بانک ها و نیاز نقدینگی بنگاه های اقتصادی برطرف شود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، نماینده مردم شیراز در مجلس با بیان اینکه اکثر بانک ها سقف سود تسهیلات را رعایت نمی کنند و برخی بانک ها تا 35 درصد سود می گیرند، درباره جریمه های دیرکرد اقساط تسهیلات افزود: اینجا حق با سیستم بانکی است که اگر کسی اقساط را پرداخت نکرد باید جریمه شود زیرا منابع بانک متعلق به خودش نیست و متعلق به مردم است.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ضمن اشاره به اینکه بانک ها همیشه در سود عقود مشارکتی شریک هستند اما در زیان شریک نیستند و در حقیقت نباید اینگونه باشد و باید در سود و زیان هر دو شریک باشند، افزود: برخی از رد دیون ها منجر به بنگاه داری بانک ها شدند زیرا دولت ناچار شد برای رد دیون برخی بنگاه ها را به بانک ها واگذار کند اما بسیاری از بنگاه ها از طریق سرمایه گذاری مستقیم بانک ها ایجاد شده اند.

وی با بیان اینکه اکنون 51 درصد سرمایه بانک ها بنگاهداری می شود اما اگر اطلاعات به روز شود این رقم بیشتر از اینها خواهد بود،افزود: مطالبات بسیاری از پیمانکاران و فعالان اقتصادی از دولت عقب افتاده است و دولت به موقع مطالباتشان را پرداخت نمی کند اما از آن طرف مالیاتش را به موقع اخذ می کند.

قادری با بیان اینکه دولت هم باید بابت تاخیر در پرداخت مطالبات پیمانکاران، جریمه شود، گفت: بانکها کاری ندارند که بنگاه های اقتصادی چه میزان از دولت طلب دارند و اقساط خود را دریافت می کنند.

Leave a Reply