معاون اقتصادی بانک مرکزی تشریح کرد؛
فرمول جدید تعیین نرخ سود بانکی

بانک مرکزی براساس شرایط و اقتضاهای اقتصاد کلان نسبت به تعیین مولفه‌های سیاست پولی در صورت لزوم اقدام خواهد کرد.

پیمان قربانی، معاون اقتصادی بانک مرکزی با بیان این مطلب در پاسخ به این پرسش که بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار نرخ سود بانکی را چگونه بررسی خواهند کرد، گفت: بانک مرکزی از تورم نقطه به نقطه به عنوان شاخصی پیش‌نگر درکنار سایر متغیرها برای محاسبه تورم سال 93 استفاده خواهد کرد و براساس شاخص تورم پیش‌بینی شده، که بهتر می‌تواند هزینه فرصت پول را منعکس کند، نرخ سود بانکی را به شورای پول و اعتبار پیشنهاد خواهد کرد.

بانک مرکزی براساس وظایف ذاتی و قانونی خود همواره وضعیت متغیر‌های اقتصاد کلان را پایش و بررسی می‌کند و درمقوله تعیین نرخ‌های سود و مولفه‌های سیاست پولی نیز به‌طور مستمر تحولات اقتصادی از جمله نرخ تورم، روند رشد اقتصادی و فضای تعادل بازار دارایی‌ها را بررسی و در زمان مقتضی پیشنهادات را به شورای پول و اعتبار ارایه می‌دهد.

وی افزود: خوشبختانه پس از انتظام بخشی به نرخ‌های سود بانکی در ماه‌های گذشته و تصویب سیاست‌های پولی جدید، بازارهای دارایی از تعادل مناسبی برخوردار بوده و در ادامه شاهد هستیم که تورم به شکل قابل ملاحظه‌یی افت کرده به طوری که تورم ٢٥درصدی هدف برای سال 93 در مرداد محقق شد.

وی ادامه داد: قطعا همانطور که نوید کاهش نرخ تورم توسط رییس‌جمهور و رییس کل بانک مرکزی داده شد، تورم امسال به میزان قابل ملاحظه‌یی نسبت به هدف‌گذاری اولیه کاهش خواهد یافت و به همین میزان می‌توانیم شاهد نزول نرخ سود بانکی باشیم.

معاون اقتصادی بانک مرکزی با بیان اینکه بدیهی است وقتی متغیرهای اقتصاد کلان تغییر می‌کند، متغیرهای سیاستی هم طبق اصل مورد اشاره مورد بازنگری قرارمی‌گیرد، گفت: کارشناسان بخش اقتصادی بانک مرکزی مرتب روند متغیرها را مورد پایش قرارداده‌ و درموقعیت مناسب پیشنهادات خود را جهت تغییر پارامتر‌های سیاستی ازجمله نرخ سود بانکی به رییس کل بانک مرکزی ارایه می‌دهند. همان‌گونه که قبلا اعلام شد از این پس سیاست‌های پولی بانک مرکزی منعطف و پیش‌نگر خواهند بود و بر این اساس درتعیین نرخ‌های سود نیز به تورم انتظاری یا پیش‌رو توجه می‌کنیم که این تورم قاعدتا تورم 12ماهه است.

معاون اقتصادی بانک مرکزی تصریح کرد: شاخصی که به طور استاندارد تورم را مد نظر قرارمی‌دهد، تورم میانگین 12ماهه است و از آنجا که جریان ورود و خروج سپرده به بانک‌ها در ماه‌های مختلف سال جریان دارد عملا این شاخص برای تصمیم‌گیری ملاک عمل است زیرا بهتر می‌تواند کاهش ارزش پول را پوشش دهد.

وی با بیان اینکه وقتی صحبت از تورم انتظاری می‌شود، قاعدتا دو شاخص تورم نقطه به نقطه و تورم ماهانه، شاخص‌های‌ پیش‌نگری در این زمینه هستند، ‌افزود: باید توجه داشت که اصولا شدت نوسانات تورم نقطه به نقطه و تورم ماهانه بالاتر از تورم میانگین ١٢ماهه است و ساختار محاسباتی تورم میانگین به‌گونه‌یی است که این نوسانات را هموار می‌کند. قربانی ادامه داد: تورم نقطه به نقطه برای زمانی مناسب است که برای مثال همه سپرده‌گذاران در یک ماه خاص سپرده‌گذاری کرده و ١٢ماه بعد سپرده خود را اخذ کنند حال آنکه این امر در تمامی ماه‌های سال جریان دارد.

قربانی با تاکید بر اینکه ‌بانک مرکزی در تعیین نرخ سود، خود را محدود به تورم نقطه به نقطه نمی‌کند، ‌تصریح کرد: درتعیین نرخ سود به همه شاخص‌های تورم مانند تورم میانگین، تورم نقطه به نقطه و تورم ماهانه توجه می‌کنیم.

وی اظهارکرد: دربانک مرکزی براساس مجموعه‌یی از مدل‌ها تورم پیش‌بینی می‌شود و در این مدل‌ها، ‌مدل‌های تک متغیره تا مدل‌های چند متغیره و پیچیده وجود دارد که براساس آن متغیرهای تاثیرگذار در تورم براساس آن قابل محاسبه است. معاون اقتصادی بانک مرکزی ادامه داد: براساس کار کارشناسی دقیق، تورم انتظاری که بیشترین احتمال تحقق آن وجود دارد، مبنای تعیین نرخ سود تسهیلات و سپرده خواهد شد و پیشنهادات بانک‌ مرکزی در این چارچوب به شورای پول و اعتبار پیشنهاد می‌شود. وی در توضیح این سیاست گفت: به عنوان مثال تورم نقطه به نقطه درپایان تیر به 14.6درصد و تورم میانگین به 25.3درصد رسید و این مساله نشان می‌دهد در ماه‌های آینده تورم میانگین، روند نزولی را خواهد داشت اما به معنای این نیست که لزوما تورم 14.6درصدی تیر را باید به عنوان مبنای تورم انتظاری قراردهیم.

به گفته معاون اقتصادی بانک مرکزی لازم است توجه کنیم که این تورم نقطه به نقطه اگرچه شاخصی پیش‌نگر جهت برآورد روند تورم آتی میانگین است اما خود ماهیتی گذشته‌نگر دارد و در عمل افت قدرت خرید را در ماه تیر سال جاری نسبت به ماه تیر سال گذشته‌ نشان می‌دهد.

منبع: روزنامه تعادل

(این مقاله بازنشر داده شده)

Leave a Reply