داستان، بازآفرینش رویدادها و حوادثِ به ظاهر واقعی است، داستان واگویی و تکرار واقعیت نیست، گرچه می تواند باشد! داستان فراورده‌ای است تخیلی که در جهان خود واقعی نمایانده می‌شود.داستان یا قصه به نثری گفته می‌شود که روایتی تخیلی در آن نقل شود. داستان شامل انواع رمان، داستان کوتاه و داستانک است. از ابر متن‌ها هم در داستان‌های امروزی استفاده می‌شود.

داستان کوتاه در انواع ادبی دیگر از قبیل رمان و … از انعطاف پذیری بیشتری هم در انتخاب موضوع و هم در انتخاب زمان و شخصیت ها برخوردار است .

با این مقدمه ها می رویم به سراغ: داستان ساختگی ای در مورد شخصیت شهیر رضاشاه پهلوی (رضا خان میر پنج) و یک پارادوکس جالب

داستانی در فضای مجازی در حال دست به دست شدن است که ادعا می کند زنی به نام فخرالدوله برای راه اندازی بانک ملی به رضا شاه پول قرض داده است و رضا شاه در جایی او را تنها مرد واقعی کشور خطاب کرده است.

اصل این داستان اینگونه است که وقتی رضا شاه تصمیم گرفت بانک ملّی را تأسیس کند، برای بازاری‌ها پیغام فرستاد که از بانک ملّی اوراق قرضه بخرند. هیچکدام از تجّار بازار حاضر به این کار نشد. وقتی خبر به خانم فخرالدّوله، مالکی بسیار ثروتمند و خواهر مظفّرالدین شاه و مادرمرحوم دکتر امینی رسید به رضاشاه پیغام فرستاد که من حاضرم در بانک ملّی سرمایه‌گذاری کنم. و به این ترتیب بانک ملّی با پول خانم فخرالدّوله تأسیس شد.

یکی از قوانینی که در زمان رضا شاه تصویب شد قانون روزهای تعطیلی مغازه‌ها و ادارات بود. به این ترتیب هر کس به خواست خود و بدون دلیل موجّهی نمی‌توانست مغازه‌اش را ببندد. روزی رضاشاه با اتوموبیل‌اش از خیابانی می‌گذشت که متوجّه شد مغازه‌ای بسته است. ناراحت شد و دستور داد که صاحب آن مغازه را پیدا کنند و نزد او بیاورند. کاشف به عمل آمد که صاحب مغازه یک عرق‌فروش ارمنی است. آن مرد را نزد رضاشاه آوردند. شاه پرسید: چرا مغازه‌ات را بسته‌ای؟ مرد ارمنی جواب داد قربانت گردم امروز روز قتل مسلم بن عقیل است و من فکر کردم صلاح نیست دراین روز عرق بفروشم. شاه دستور تحقیق داد و دیدند که حقّ با عرق فروش ارمنی است. آنوقت رضا شاه عرق فروش را مرخص کرد و رو به همراهانش کرد و گفت: ”در این مملکت یک مرد واقعی داریم آنهم خانم فخر الدوله است و یک مسلمان واقعی داریم آنهم قاراپط ارمنی است …

و اما در واقع “فخرالدوله” یکی از زنان بزرگ تاریخ ایران می باشند و دین بزرگی نیز به گردن بسیاری از ایرانیان دارند،اما ایشان دختر مظفرالدین شاه هستند و نه خواهرشان.

در حقیقت این داستان ساختگی بر اساس دو رخداد واقعی شکل گرفته است؛ اول اینکه رضا شاه درباره این زن جمله ای مشابه دارد:

 ”در قجرها یکی و نصفی مرد بوده و هست، یکی خانم فخرالدوله و نصفی آغا محمد خان!

دوم اینکه خانم فخرالدوله قصد داشتند ”بورس ملی“ را راه اندازی کنند که موفق نشدند.

نه در تاریخچه بانک ملی نامی از این خانم وجود ندارد و نه در زندگینامه ایشان نامی از بانک ملی وجود دارد.

در مورد قسمت دوم داستان نیز هرچه جستجو کردیم منبع موثقی در تایید داستان “قاراپط ارمنی” پیدا نکردیم و فقط وبلاگ ها و سایت های ایرانی عین همین شایعه بانک ملی و فخرالدله را کپی و پیست کرده اند.

منابع:

گمانه

شایعات

نویسنده: بابک راستی

لطفا نظرات خودتان را مرقوم بفرمائید و اگر این مطلب را مفید می دانید بجای کپی پیست آنرا برای دیگران به اشتراک بگذارید:

[feather_share]

یا اینکه با ذکر منبع آنرا در وبلاگ یا سایت خودتان منتشر کنید و لینک آنرا برای من هم بگذارید تا به شما هم لینک بدهم.

Leave a Reply