ماهیانه مبلغ 3500 میلیارد تومان هزینه یارانه ای است که دولت باید به مردم پرداخت کند!

ایران به بیماری اقتصادی نرمالی گرفتار بود. این بیماری اقتصادی را می توانستیم با درایت و رجوع به متخصص درمان کنیم، اما بجای رجوع به متخصص درمان بیماری های اقتصادی، به یک آدم عجیب و غریبی رجوع کردیم که نه تنها در مورد اقتصاد سر رشته ای نداشت، بلکه اعتقادات ضد اقتصادی نابود کننده ای را در سر می پرواراند.

آقای محمود احمدی نژاد کسی که مهندسی راه ساختمان دارد و در دنیای سیاست است نسخه ای برای ایران پیچید که تا امروز درد آن را با همه وجود حس می کنیم، عده ای دیگر هم بدون در نظر گرفتن فاکتورهایی که در زیر نوشته ایم با ایشان هم صدا شدند:

1) عده ای فقط به دلیل که بتوانند ماهیانه پول مفتی را از دولت دریافت کنند

2) عده ای به این دلیل که با مطالعه ای سطحی به این نتیجه رسیده بودند که دریافت همچین مبالغ ناچیزی در سطح جامعه ممکن است به نفع مردم باشد، بدون در نظر گرفتن عوارض جانبی آن و بدون در نظر گرفتن فرهنگ و ساخت و شیوه کار

3) عده ای به دلیل استفاده تبلیغاتی سیاسی به نفع خود با استناد به تجربیات تحمیق تو ده ای

4) و … دلایل

در آذر ماه 1393، چهل و ششمین مرحله پرداخت یارانه نقدی انجام می پذیرد و من با محاسبات غیر دقیق و سر انگشتی فکر کنم تا هماکنون 46 بار به 74 میلیون نفر مبلغ 45500 تومان پرداخت شده. یعنی چیزی مانند عدد زیر:

154`882`000`000`000

با چنین پولی می توان کل کشور دبی و جزیره های مصنوعیش را کلا یکجا خرید!!!

وجود چنین نقدینگی در یک جامعه باعث شد، دلار 980 تومانی به دلار 4800 هم رسید، که تا 3500 تومان جنبه واقعیت داشت و بیشتر از آن جنبه روانی-هیجانی.

این نقدینگی در این حجم زیاد باعث تعطیلی کارخانه ها، کم شدن خطوط تولید، خروج ارز از کشور، تغییر اخلاق عالیه انسانی به اخلاق نجات یافتگان جنگلی شد. مبالغی که می توانست باعث نوسازی صنعت هواپیمایی، نفت و پتروشیمی، زیرساختهای جاده ای و صنعت ریلی شود، تبدیل شد به پول آدامس، سیگار، کیسه پلاستیک، آبنبات، جاسوئیچی، جوراب، سربرگ، و امثال چنین خرج های بی هوده و بی فایده.

پولی که می توانست در چرخه تولید، قدرتمند کردن بیمه و سلامت مردم باشد، دست در دست چرخید تا مستهلک شده و دود شود.

یک دولت عاقل و مردم با هوش می توانستند یکی از دو کار را انجام دهند.

1) یا دولت برنامه ای صحیح را پیش بینی و از مجلس بخواهد آنرا به صورت قانون تصویب کند

2) یا مردم با تحقیق و مشاوره از روشنفکران بخواهند راهکار مناسب ارایه دهند.

من پیشنهاد زیر را به هر کسی که بویی از عقل و هوش برده پیشنهاد می کنم.

*- راهکار دولتی

دولت اگر دلسوز باشد (که هاهاهاهاها) میتواند به دور از تعصبات هوچی گرایانه و احمدی نژادمآبانه با نظر سنجی و سپس مشاوره با بزرگان فرهنگی-اجتماعی و همچنین متخصصان اقتصادی برنامه را تدوین و جهت بررسی و تصویب به مجلس پیشنهاد دهد. مجلس هم به دور از هیاهو و تعصب و سیاسی گری آنرا متعادل و در نهایت تصویب نماید.

*- راهکار مردمی

دولت چون بسیار گرفتار است، به دلیل هزاران ایراد و مشکلی که روزانه از داخل و خارج بر او تحمیل می شود ممکن است نتواند ابتکار عملی داشته باشد، اما ادمین بیکار و بی دغدغه چنین پیشنهاد را به دولت می دهد و مطابق معمول همیشه پیشنهادهایش در غبار مدفون می گردد، اما ممکن است مانند دفعات قبلی یکی دو نفر از هموطنان این پیشنهاد را خوانده و عمل کنند و پس از چند سال تماس بگیرند و دعای خیر را نصیب من کنند.

به این شیوه که روش شخصی خود من را که در زیر نوشته ام اجرا کنند.

*- روش شخصی من که برای هر دو گروه دولت و مردم نوشته شده:

   سرمایه گذاری با دید بلند مدت در بورس اوراق بهادار با خرید سهام صندوق های سرمایه گذاری کم ریسک و یا خرید بیمه عمر.

*) چگونه یارانه نقدی را حذف کنیم بدون اینکه به مردم ناراحتی ای اعمال شود و مردم هم راضی باشند؟

الف- گروه افراد مخالف

ب) گروه افراد موافق

برای گروه افراد مخالف یارانه اینگونه پرداخت خواهد شد:

1- انتخاب صندوق سرمایه گذاری با پرداخت سود ماهیانه و امکان دریافت وام بدون ضامن پس از دو سال معادل کل دارایی با سودی که معادل نرخ سالیانه تورم باشد.

2- دریافت سود ماهیانه به صورت نقدی از صندوق سرمایه گذاری موجود در بازار بورس اوراق بهادار

برای گروه افراد موافق با طرح

1- یک صندوق سرمایه گذاری مخصوص این افراد در بازار بورس اوراق بهادار تشکیل می شود که بجای سود ماهاینه سود سالیانه پرداخت می کند، این سود سالیانه بجای پرداخت به افراد شرکت بیمه با نام بیمه “امنیت خاطر” پرداخت می گردد. بیمه امنیت خاطر را در زیر بیشتر توضیح می دهم.

2- افراد می توانند سیر دریافت سود و ضرر خویش را از صندوق ببینند و همچنین وضعیت بیمه امنیت خاطر خویش را!

در صورت اینکه کسی از طرح ناراضی باشد میتواند کل سهام خویش را تبدیل به سهام در صندوق گروه افراد مخالف کند و اگر افراد مخالف به این نتیجه برسند که طرح دیگر به نفعشان است می توانند وارد صندوق دیگر شوند.

بیمه امنیت خاطر چیست؟

پرداخت مبلغ بیمه به صورت سالیانه و تلفیقی از بیمه شخص ثالث و بیمه عمر و تشکیل سرمایه

به این شیوه که سالیانه مبلغ پانصد و چهل و شش هزار تومان (معادل دوازده یارانه 45500 تومانی) به این بیمه پرداخت می شود و شخص در مقابل این اتفاقات بیمه است:

بیماری صعب العلاج، بیماری مغزی، قلبی، از کار افتادگی در اثر سانحه، از کار افتادگی در اثر آلزایمر یا پیری، قتل شبه عمد یا غیر عمد، زلزله، شهاب سنگ، و ….

در صورتیکه از بعد از ده سال از بیمه خودش استفاده نکند، پاداشی به مبلغ ده میلیون تومان دریافت کند.

دولت و بیمه هم با سرمایه گذاری های “بین المللی” امنیت این سرمایه سهامداران را حفظ کند.

این مقاله فقط یکبار توسط ادمین دیده و ویرایش شده

اشکال، ایراد، پیشنهاد و انتقاد خود را لطفا کامنت کنید.

نویشنده: بابک راستی، مهندس نرم افزار کامپیوتر، مشاور برنامه ریزی استراتژیک و دانشجوی اقتصاد

Leave a Reply