دسترسی عمومی مردم به ابزارهای انتشار و به اشتراک گذاری اطلاعات، مانند اینترنت، موبایل، شبکه های اجتماعی و … باعث شده تا یک سری اطلاعات بی هوده و گاهی هم مضر، به صورت شایعه، آنقدر دهان به دهان بشود و تکرار گردد، که شنونده ساده دل آنرا باور کند.

این شایعه های بی اصل و نسب، گاهی از زبان افراد ابله و احمق، گاهی توسط افراد روباه صفت، گرگ طینت و سیاستمدار، گاهی توسط برنامه ریزان اجتماعی، گاهی به وسیله افراد جامعه ستیز، گاهی پیرزن های قدیمی و گاهی هم در اثر اشتباه به وجود می آید، پخش می شود و باور می شود.

 در این فهرست، برخی تصورات و عقیده‌های نادرست که به طور گسترده پذیرفته شده‌اند آورده شده‌است. هرکدام از این مطالب در نشریات رسمی مورد بحث قرارگرفته‌اند. توجه کنید که هم باورهای غلط و هم باورهای صحیح در این نوشتار آمده است، شما باید با دقت این موارد را مطالعه بفرمائید.

 1. قبل از کریستف کلمب، قبلا دیگرانی نیز پا به قاره آمریکا گذاشته بودند.

 2. گرد بودن کره زمین قبل از گالیله و قبل از خیلی از مدعیان دیگر، توسط یونانیان، رومیان و دیگران هم دانسته شده بود و حتی قطر زمین هم اندازه گیری شده بود.

 3. احتمالا شما هم تصاویری از دکتر حسابی با انیشتین دیده باشید، این تصویر منتسب به دکتر حسابی در واقع تصویر ریاضی‌دان اهل جمهوری چک، کورت گودل می باشد.

 4. بر سر در سازمان ملل هیچ شعری از سعدی نوشته نشده است. هرچند شعر معروف بنی‌آدم از سعدی، بر روی فرش نفیس ایرانی موجود در سالن مذاکرات سازمان ملل متحد نقش بسته است.

 5. آلبرت اینشتین در مدرسه در درس ریاضی رد نشد، بلکه همان‌طور که خود گفته‌است: من هرگز در ریاضی رد نشدم، من تا قبل از ۱۵ سالگی حساب دیفرانسیل و انتگرال را می‌دانستم. البته او در اولین آزمون ورودی برای انستیتو تکنولوژی فدرال سوئیس‌در سال ۱۸۹۵ پذیرفته نشد، هرچند در آن زمان از دیگر شرکت‌کنندگان دو سال کوچک‌تر بود. وی در این آزمون نیز بالاترین نمرات درس ریاضی و علوم کسب کرد.

 6. فارت‌ها و کنسولگری‌ها جزو خاک کشوری که نماینده آن هستند به شمار نمی‌روند بلکه بخشی از خاک کشور مهمان دار محسوب می‌شوند. (آن‌ها بر اساس «قرارداد وین درباره روابط سیاسی» از حمایت‌های قانونی ویژه‌ای برخوردار هستند.

 7. اجاق مایکروویو غذا را از درون نمی‌پزد، به دلیل اثر پوستی امواج مایکروویو تنها تا عمق کمی به درون غذا نفوذ می‌کنند و حرارت چندانی در عمق بیش از سطح غذا در آن ایجاد نمی‌شود. برای مثال عمق پوستی گوشت تنها ۱سانتی‌متر در بسامدهای رایج در این دستگاه‌ها است.

 8. مه‌بانگ (بیگ بنگ، انفجار آغازین جهان) در مورد منشأ جهان توضیحی نمی‌دهد، بلکه در مورد تحول اولیه آن بحث می‌کند.

 9. اینکه آذرخش هیچ‌گاه دوبار به یک جا برخورد نمی‌کند یکی از قدیمی‌ترین و معروف‌ترین خرافه‌ها در مورد آذرخش است. هیچ دلیلی برای اینکه آذرخش دوبار به یک محل برخورد نکند وجود ندارد و در طول یک طوفان تندری، احتمال برخورد آذرخش به برخی اجسام که رسانا و نوک تیز هستند و در ارتفاع بالاتری قرار دارند بیشتر است. برای نمونه، به‌طور میانگین، در طول سال صاعقه بیش از ۱۰۰ بار به ساختمان امپایر استیت در نیویورک برخورد می‌کند.

 10. اگر جسمی با جرم کم مانند سکه، که از ارتفاعی زیادی رها شود، نمی‌تواند منجر به مرگ یک شخص و یا شکاف برداشتن پیاده‌رو شود. سرعت حد یک سکه در حدود ۵۰ تا ۸۰ کیلومتر بر ساعت (معادل ۳۰ تا ۵۰ مایل بر ساعت) است و این سرعت با بیشتر کردن ارتفاع رها کردن سکه تغییر نمی‌کند. در این سرعت، سکه با آن شکل و جرم مد نظر نمی‌تواند به استخوان جمجمه و یا بتن نفوذ کند.

 11. شترمرغ‌ها برای مخفی شدن از دشمنان، سرشان را درون خاک فرو نمی‌برند. پلینیوس این موضوع غلط را ترویج داده و نوشته است، «زمانی که آن‌ها سر و گردنشان را با زور در خاک فرو می‌برند، تصور می‌کنند تمام بدنشان از دید دشمنان پنهان می‌ماند.»

 12. صدای اردک مانند هر صدای دیگری در عمل پژواک دارد، اگرچه تحت برخی شرایط شنیدن این پژواک به وسیله گوش انسان کار دشواریست.

 13. اینکه حافظه ماهی قرمز(گُلی) فقط چند ثانیه است، موضوعی نادرست می‌باشد. حافظه ماهی بسیار طولانی‌تر است و به چند ماه می‌رسد.

 14. کوسه‌ها واقعاً به سرطان مبتلا می‌شوند. انتشارات آوری این تصور غلط را که کوسه‌ها سرطان نمی‌گیرند، در کتاب «کوسه‌ها سرطان نمی‌گیرند» نوشته ویلیام لین، چاپ کرد. هدف آن فروش شیره غضروف کوسه، برای پیشگیری از سرطان بود. گزارش‌های مبنی بر وجود کارسینوماها در کوسه‌ها، و اطلاعات فعلی، اجازه هیچ خیال‌بافی دربارهٔ ایجاد تومور در کوسه‌ها را نمی‌دهد.

 15. باز نشر دادن مطالب این سایت با حفظ نام نمایشگاه مجازی فارس و لینک به ما در سایت های دیگر آسیبی به هویت و شخصیت شما وارد نمی کند. :-)) :-)) لطفا حقوق مولف را رعایت فرمائید.

 16. گاوهای مسابقه از رنگ قرمز پرچم ماتادورها به خشم نمی‌آیند. گاوهای اهلی کوررنگ هستند و رنگ قرمز برایشان همچون رنگی روشن است. از این رو، این رنگ پرچم نیست که آن‌ها را خشمگین می‌کند، بلکه حرکت تهدیدآمیز آن است که باعث واکنش گاوها می‌شود.

 17. خفاش‌ها نابینا نیستند. در حالی که بسیاری از خفاش‌ها از توانایی پژواک‌یابی به عنوان مهم‌ترین حس برای درک جهان اطرافشان بهره می‌گیرند، همه خفاش‌ها دارای چشم هستند و توانایی دید دارند. گذشته از این، همهٔ خفاش‌ها نیز توانایی پژواک‌یابی ندارند و بعضی برای یافتن طعمه‌هایشان در شب، دید بسیار قوی‌ای به دست آورده‌اند.

 18. این باوری رایج و نادرست است که تصور می‌شود در صورتی که کرم خاکی را از میان نصف کنیم، به دو کرم تبدیل می‌شود. با این حال، تنها تعداد اندکی از گونه‌های کرم خاکی توانایی نوسازی بیرونی دارند. هنگامی که این کرم‌ها به دو تکه تقسیم می‌شوند، تنها نیمه جلویی کرم (جایی که سر قرار دارد) می‌تواند تغذیه کند و به بقا ادامه دهد، در حالی که نیمه عقبی می‌میرد. گونه‌های عضو تیره planaria از کرم‌های پهن اما هنگامی که از وسط دونیم می‌شوند، به راستی دو موجود جدا و زنده می‌گردند.

 19. آفتاب‌گردان‌های گل‌دار خورشید را در آسمان دنبال نمی‌کنند. سر این گیاه‌ها تمام روز روبه یک جهت (معمولاً شرق) باقی می‌ماند. البته در یکی از مرحله‌های اولیه رشد آن‌ها، غنچه‌ها آفتاب را دنبال می‌کنند و قرار گرفتن همهٔ آفتاب‌گردان‌ها در یک سو در زمان رشد کامل به همین دلیل است.

 20. انسان، تکامل‌یافته هیچ‌یک از گونه‌های شامپانزه‌ها نیست. همچنین انسان تکامل یافته گونه‌های شامپانزه‌های منقرض شده، جد مشترک شامپانزه و انسان، نمی‌باشد.  دو گونه تازه (شامپانزه‌های معمولی و بونوبوها) نزدیکترین اجداد زنده انسان هستند و برخی انسان‌شناسان و زیست‌باستان‌شناسان قبول دارند که انسان از یک شامپانزه منقرض شده ایجاد نشده است، بلکه گونه‌ای از شامپانزه زنده است. نزدیک‌ترین نیای مشترک انسان و سایر شامپانزه‌های زنده حدود ۵ تا ۸ میلیون سال قبل زندگی می‌کرد.  یافتن آردی‌کپی‌های ۴٫۴ میلیون ساله، نشان می‌دهد که این اجداد، موجودات مناسب دوپا (نه چهارپا) و کوچکی بودند و دست و پای درازتر و پوزه کوچکتری نسبت به شامپانزه‌ها داشتند. مخالف ایده شامپانزه‌ها، آن‌ها از زمان آن شکاف تکامل بسیاری یافتند، و به بالا روندگان بزرگتر، مهاجم‌تر و تواناتری تبدیل شدند. این موجودات، با سایر کپی‌ها، انسان‌ها و شامپانزه‌ها، خانواده انسانیان را شکل می‌دهند. این گروه از اجدادی متداول با تکامل میمون‌های جهان قدیم در حدود ۴۰ میلیون سال قبل به وجود آمدند.

 21. برخلاف مطلبی که در بسیاری از کتاب‌ها یافت می‌شود، دایناسورها بر اثر عدم توانایی در وفق دهی خود با تغییرات آب‌وهوایی معمولی منقرض نشدند. در واقع، دایناسورها گروهی بسیار وفق پذیر و موفق بودند، و انقراض آن‌ها نتیجه رویدادی خارق‌العاده بود که بسیاری از گیاهان، پستانداران و موجودات دریایی را نیز نابود ساخت. محتمل‌ترین دلیل آغاز رویداد انقراض کرتاسه-پالئوژن، برخورد شهاب‌سنگ به شبه جزیره یوکاتان می‌باشد. همچنین تمام دایناسورها منقرض نشدند. پرندگان تکامل یافته ددپایان بالدار کوچک در ژوراسیک می‌باشند، و زمانی که نسل دایناسورها در اواخر کرتاسه در حال انقراض بود، برخی پرندگان نجات یافتند. درنتیجه، اخلاف دایناسورها بخشی از موجودات امروزی اند.

 22. غرق‌شدگی اغلب یک تلاش خشونت‌آمیز به شمار می‌آید که در آن قربانی با علامت دادن و فریاد زدن درخواست کمک می‌کند. اما در حقیقت، غرق‌شدگی برای تماشاچیان، به راحتی قابل تشخیص نیست. اغلب به دلیل پاسخ غرق‌شدگی غریزی، امکان بلند کردن دست‌ها و فریاد زدن وجود ندارد. فریاد زدن و علامت دادن، نشان‌دهندهٔ نیاز به کمک است، ولی خیلی قابل اعتماد نیست: بسیاری از قربانیانی که پاسخ غرق‌شدگی غریزی را نشان می‌دهند، پیش از غرق‌شدن هیچ علامتی مبنی بر نیاز به کمک ندارند.

 23. همهٔ مزه‌ها توسط همهٔ قسمت‌های زبان قابل احساس هستند. هرچند بسته به شخص هر بخش کمی از قسمت‌های دیگر بیشتر یک مزهٔ ویژه را حس می‌کند. همچنین، پنج مزه اصلی وجود دارد که علاوه بر شوری و ترشی و شیرینی و تلخی شامل مزه گوشتی می‌شود.

 24. انسان‌ها بیش از پنج حس دارند. باوجود اینکه تعاریف متفاوتند، تعداد آن‌ها از ۹ تا بیش از ۲۰ حس متغیر است. علاوه بر شنوایی، بینایی، چشایی، بویایی و لامسه که حس‌های شناسایی شده توسط ارسطو هستند، انسان‌ها می‌توانند تعادل و شتاب، درد، موقعیت اعضا و دمای نسبی را هم درک کنند. حس‌های دیگری که گاهی شمرده می‌شوند شامل حس زمان، خارش، گرسنگی، تشنگی، سیری، نیاز به ادرار کردن، نیاز به مدفوع کردن و نیز سطح کربن دی‌اکسید در خون است.

 25. برای حفظ سلامتی به ۸ لیوان آب یا دو تا سه لیتر آب در روز نیازی نیست. آب مورد نیاز با توجه به وزن افراد، سطح فعالیت، نوع پوشش و محیط (دما و رطوبت) متفاوت است. لازم نیست که آب به طور خالص نوشیده شود، بلکه می‌توان آن را با نوشیدن مایعاتی چون آبمیوه، چای، شیر، سوپ و غیره و خوردن غذاهای دارای میوه و سبزی، تأمین کرد.

 26. هضم آدامس هفت سال به طول نمی‌انجامد. در واقع، آدامس غیرقابل هضم است و به همراه سایر مواد، از سیستم گوارش عبور می‌کند.

 27. هیچ مدرکی دال بر تولد مسیح در ۲۵ دسامبر وجود ندارد. کتاب مقدس هرگز روز ۲۵ دسامبر را بیان نمی‌کند، اما به روزی نزدیک به سپتامبر اشاره دارد. تعیین یک روز ثابت به پاپ ژولیوس یکم نسبت داده می‌شود، زیرا او در سال ۳۵۰ میلادی روز بیست و پنجم دسامبر را روز رسمی جشن تولد اعلام کرد. این تاریخ در ابتدا مطابق انقلاب زمستانی رومی ۹ ماه بعد از جشن تبشیر (روزی که جبرئیل بشارت مسیح را به مریم داد) یا یکی از جشن‌های باستانی مختلف انتخاب شد.

 28. جیمز وات نه موتور بخار را اختراع کرد و نه از حرکت در کتری در حال جوشیدن برای این کار الهام گرفت بلکه او نخستین موتور بخار تجاری را با توسعه و بهبود موتور بخار نیوکامن ساخت و موتور ساخته‌شده توسط او بعدها بسیار مشهور شد.

 29. توماس ادیسون لامپ حبابی را ابداع نکرد. او در سال ۱۸۸۰ یک طرح قابل تحقق و تولید برای لامپ حبابی مطرح کرد (با استفاده از یک رشته از جنس بامبوی کربنیزه) و البته یک سال بعد جوزف سوان در سال ۱۸۸۱ یک ساختار کارآمدتر را (با استفاده از رشتهٔ سلولوزی) مطرح نمود.

 30. گولیلمو مارکونی رادیو را اختراع نکرد بلکه آنرا برای ارتباطات و بکارگیری عمومی گسترش داد. در تاریخ از شخص خاصی به عنوان مخترع رادیو نام برده نشده‌است.

[feather_share]

Leave a Reply