گوگل در ایران

گرچه همه می دانیم کلمه گوگل از ریشه کلمه ابداعی تخصصی ریاضی است به معنای یک عدد و صد نقطه جلوی آن که به آرمان شرکت گوگل اشاره می کند مبنی بر این تعداد ایده و راهکار و خدمت!!! اما جالب است بدانید روستایی در ایران به همین نام وجود دارد یا حداقل داشت!

طبق تقسیمات کشوری سال 1393، روستای “گوگل بزرگ” در شهرستان “گالیکش“، بخش “لوه” استان زیبا و سرسبز گلستان قراردارد.

مطابق اطلاعات مرکز آمار ایران، آبادی گوگل بزرگ، به نشانی دهستان قراولان، بخش گالیکش شهرستان مینودشت، دارای 32 خانوار و جمعیت 122 نفر در سرشماری سال 1385 است.

همچنین روستای گوگل از دهستان چهل چای بخش مرکزی شهرستان مینودشت این استان، دارای 436 خانواده با جمعیت 1787 نفر در سال 1385 اعلام شده.

روستای گوگل و همچنین گوگل بزرگ که در سال 85 درون داده های مرکز آمار ایران وجود داشت، در فایلهای داده ای و آماری این سازمان در سال 1390 به بعد دیگر دیده نمی شود. شاید دلیل آن مهاجرت روستائیان به دیگر شهرها، یا بزرگ شدن بی حد و اندازه شهرها و قورت دادن روستاهای اطراف باشد!(؟؟؟) به هر حال، روستای گوگل که در سایت ویکی مپیا هم می توان آنرا یافت، شهدایی هم به تاریخ ایران هدیه کرده است، مزار شهدای گوگل در مکانی به اسم تپه سید مختار است.

مختصات جی پی اسی این روستا مطابق زیر است:

lat=37.242526

lon=55.371523

کوهی که در این روستا به همین نام وجود دارد در میان این روستا و واحدی از دانشگاه آزاد نیز قرار گرفته. این روستا فاصله بسیار نزدیکی نیز با شهرستان مینودشت دارد.

اهالي روستاي گوگل به ترتيب جمعيتي شامل سيستاني ها، قزلباش ها و بلوچ ها مي باشند.

در انتهای این نوشتار، باید بگویم، تلفظ صحیح نام این روستا: گوگُل (Gugol = Googol) می باشد. ریشه این نام برگرفته از گوک+گل است.

منابع:

  1. درگاه ملی آمار
  2. ویکی انگلیسی
  3. آژانس (آمریکایی) ملی نامهای جغرافیایی جهان
  4. ویکیمپیا

 

Leave a Reply