خلاصه گفت‌وگو با جیم اونیل درباره اقتصاد دنیا در سال 2015


جیم اونیل رئیس سابق مرکز مدیریت سرمایه گلدمن ساکس و تحلیلگر مسائل اقتصادی و استاد اقتصاد دانشگاه منچستر در سال 1957 میلادی متولد شد. او که یک اقتصاددان برجسته انگلیسی است و سال‌ها در مرکز مطالعاتی گلدمن ساکس فعالیت کرده است فردی بود که از چهار بازار در حال رشد دنیا یعنی کشورهای برزیل و روسیه و هند و چین تحت عنوان BRIC یاد کرد و بیش از 30 سال به مطالعه عملکرد اقتصادی این کشورها و اقتصاد دنیا پرداخت.

او در سال 2013 میلادی از ریاست گلدمن ساکس بازنشسته شد و از ابتدای سال 2014 میلادی به عنوان استاد دانشگاه منچستر کارش را آغاز کرد. او سال‌ها ریاست بانک‌ها و مراکز مالی معتبر دنیا را بر عهده داشت و مطالعات بسیار گسترده‌ای را در زمینه اقتصاد دنیا انجام داده است.

جیم اونیل که الگوهای اقتصاد جهانی را طی سه دهه گذشته مورد مطالعه قرار داده است در مصاحبه‌ای با شبکه سی ان‌بی‌سی در مورد وضعیت اقتصادی جهان در سال 2015 میلادی می‌گوید. وی در این مصاحبه تاکید کرد اگر اقتصاد چین در سال 2015 میلادی با نرخی کمتر از هفت درصد رشد کند آسیبی به اقتصاد دنیا وارد نخواهد کرد زیرا تاثیر رشد هفت‌درصدی اقتصاد چین روی اقتصاد دنیا معادل رشد چهاردرصدی اقتصاد آمریکا و رشد 10درصدی اقتصاد ژاپن روی اقتصاد دنیاست.

این اقتصاددان برجسته و کارکشته بر این باور است که نگرانی اصلی در مورد وضعیت کشورهای ایتالیا و فرانسه و آلمان است. کشورهای اروپایی سال سختی را پشت سر گذاشته‌اند و انتظار می‌رود در سال 2015 میلادی هم نتوانند به طور کامل از رکود اقتصادی خارج شوند. وی بر این باور است که اقتصاد آمریکا سال 2014 میلادی را در شرایط بسیار مطلوبی پشت سر می‌گذارد و می‌تواند در سال 2015 میلادی رشد بالغ بر سه‌درصدی را تجربه کند.

اونیل با اشاره این مطلب که سال 2014 میلادی سالی پر از دلمشغولی برای اقتصاددانان و سرمایه‌گذاران بود، گفت 12 ماه قبل هیچ‌کس انتظار نداشت قیمت نفت در بازار جهانی 30 درصد کاهش یابد و شرایط کنونی را تجربه کند و حتی انتظار کاهش قیمت مواد غذایی و سنگ آهن را هم نداشت. اما حال که سال 2014 میلادی در حال پایان یافتن است مشاهده می‌شود بسیاری از برآوردها تحقق‌ یافته و برخی از پیش‌بینی‌ها نتوانسته است به واقعیت تبدیل شود. از جمله این پیش‌بینی‌ها می‌توان به پیش‌بینی اقتصاد آمریکا و اروپا اشاره کرد که انتظار می‌رفت اقتصاد آمریکا از رکود خارج شود ولی اقتصاد اروپا همچنان شرایط بحرانی را شاهد باشد. نکته مهمی که در این مصاحبه مطرح شده این است که هیچ‌یک از اقتصاددانان و تحلیلگران انتظار نداشتند کاهش نرخ رشد اقتصادی دنیا و افزایش تولید نفت شیل بتواند زمینه را برای کاهش قیمت نفت اوپک در بازار جهانی فراهم آورد و جایگاه سازمان کشورهای صادرکننده نفت در بازار جهانی را متزلزل کند.

Leave a Reply