ظریف با اشاره به اظهارات اخیر یک سناتور آمریکایی در ارتباط با قدرت غالب ایران مقابل عربستان سعودی گفت: یک سناتور آمریکایی می‌گوید اگر ما پشت عربستان سعودی نبودیم ظرف یک هفته سعودی‌ها مجبور بودند فارسی صبحت کنند.ترامپ هم می گوید آنها دوهفته بدون ما نمی توانستند زندگی کنند.

من به عنوان یک مسلمان شرم می کنم؛ به عنوان یک فردی که در این منطقه زندگی می کنم احساس خجالت دارم که در مورد همسایگان ما چنین می‌گویند. البته از اینکه جمهوری اسلامی دارای چنین قدرتی است احساس غرور می‌کنم.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در کنگره سراسری حزب ندای ایرانیان که صبح امروز برگزار شد، طی سخنانی گفت: مشکل امروز ما این است که از طیف های مختلف فکری و از کسانی که طرفدار تعامل با دنیای غرب هستند تا کسانی که اسم خود را دلواپس می گذارند یک باور غلط دارند و اینکه غرب را مرکز جهان می دادند.

وی افزود: اما تحولی در دنیا ایجاد شده و آن این است که دنیای امروز ما دنیای پساغربی است. زمانی بود در قرن 17 میلادی هر اتفاقی که در دنیا تاثیر گذار بود در غرب اتفاق می افتاد و اگر اتفاقی در خاور میانه و آفریقای می افتد تاثیری در جهان نداشت.

همچنین دورانی هم پیدا شد که هر اتفاقی در دنیا می‌افتد غربی‌ها در آن تاثیر گذر بودند و این اتفاق در غرب طراحی شده بود. بنابراین ما عادت کردیم که هر اتفاقی در حال وقوع است می‌گوییم غربی‌ها مسبب آن هستند.

وزیرامور خارجه تاکید کرد: هم شرق به غرب نگاه می‌کند و هم غرب به شرق به طوری که بیشترین سرمایه گذاری چین در کشورهای غربی و آمریکا است و کشورهای غربی نیز بیشترین تبادلات تجاری را با چین دارند.

ظریف گفت: دوران ابرقدرتی در جهان تمام شده و این به نفع ماست ولی خودمان نمی‌خواهیم باور کنیم.

وی ادامه داد: هزینه تسلیحاتی آمریکا برابر با هزینه تسلیحاتی کل دنیا است. اما آقای ترامپ الان مجبور است برای اینکه به ایران فشار آورد نمایندگانی بفرستد و به او بگوید اگر با ایران همکاری کنی به تو ویزای آمریکا نمی‌دهیم.

ظریف با بیان اینکه به شرطی که ما همه نگاه‌ها را به آمریکا متمرکز نکنیم آمریکا نمی‌تواند خواسته‌های خود را پیاده کند، گفت: جمهوری اسلامی کنشگر است و موضوع کنش نیست در واقع هیچ جای دنیای موضوع کنش نیست. این تصور که جامعه انسانی موضوع است به هم ریخته است.

به طور مثال شرکت‌های خصوصی آمدند و کار دولتها را به هم زدند بعد در حوزه فرهنگ و اطلاعات انحصار دولتها را به هم ریختند و شاهد هستین که دنیای امروز انحصار را از دست دولتها خارج کرده است.

وی افزود: وقتی داعش می‌تواند خشونت سازمان یافته را که در انحصار دولتها بود در اختیار بگیرد نمی‌توانیم ثابت کنیم که دولتهای قدرتمند می‌توانند واقعیت‌ها و مقدرات را برای ما بنویسند.

ظریف خاطرنشان کرد: ما کنشگر هستیم و می‌توانیم آینده خود را رقم بزنیم ولی با عقلانیت باید حرکت کنیم. صدام احساس می‌کرد می‌توانست قدرت موقتی خود را همیشگی کند در حالی که اشتباه محاسباتی کرد. اشتباهات محاسباتی می‌تواند دولتی قدرتمند را به حضیض ذلت برساند شرایطی که معمولا در وضعیت انتقالی به وقوع می پیوندد.

وی با بیات اینکه ما خیال می‌کنیم اگر آمریکا برجام را پذیرفت حتما چیزی در آن برای آنها وجود داشته است، گفت: ما جمله‌ای از آقای اوباما را تیتر می‌کنیم که می‌گوید اگر می‌توانستم یک پیچ و مهره از صنعت هسته‌ای ایران باقی نمی‌گذاشتم ولی جمله بعدی را که می‌گوید ولی نمی‌توانم توسط روزنامه کیهان تیتر نمی‌شود و صداوسیما این بخش را پوشش نمی‌دهد. چون باورشان نشده است که این مردم هستند که می‌توانند آمریکا را در عرصه‌های مختلف شکست دهند.

وزیر امور خارجه یادآور شد: آنکه پشت میز مذاکره بود مردم بودند ما نبودیم. باید این مردم را باور کنیم و مردم هم اجازه ندهند که امید به آینده و غرور شان شکسته شود.

وی افزود: ما باید بپذیریم منافع ملی جناحی نیست ما در یک کشتی نشسته‌ایم آنها که با ما بد هستند توجهی به این ندارند چه کسی وزیر، رئیس‌جمهور و نماینده مجلس است. بنابراین باید در برخورد با مسائل خارجی اتحاد و وحدت ملی داشته باشیم.

ظریف با بیان اینکه سیاست خارجه حوزه منافع ملی است و حوزه منافع ملی سیاسی وجناحی نیست گفت: ایران کشور قدرتمند و تاثیرگزاری است و ما به لحاظ جغرافیایی و تاریخی همواره تاثیرگزار بودیم و خواهیم ماند و این واقعیت نه تنها 40 سال بلکه در 7هزار سال گذشته به اثبات رسیده است.

ظریف گفت: امروز در همه عوامل قدرت همسایه‌های ما از ماجلوتر هستند؛ یکی عضو ناتو و دیگری دارای بمب هسته‌ای است. امروز کل بودجه دفاعی ایران برای هر فرد درکل منطقه خاورمیانه به استثنای مصر پایین‌ترین است.

وی با بیان اینکه عربستان سال گذشته 69 میلیارد دلار هزینه خرید سلاح کرده و جمهوری اسلامی در حوره دفاعی کمتر از 16میلیارد دلار است. بنابراین آنچه که مارا در منطقه قدرتمند کرده است مردم هستند. ما به مردم بعنوان پشتوانه امنیت ملی نیاز داریم و بدون مردم هیچ هستیم.

وزیر امور خارجه افزود: من بعنوان مسلمان شرم می‌کنم که لیندزی گراهام( مقام آمریکایی) درمورد همسایگان ما میگوید یک هفته حمایت مان را برداریم شما مجبورید با زبان فارسی صحبت کنید. البته از اینکه جمهوری اسلامی دارای چنین قدرتی است احساس غرور می‌کنم.

منبع:اخرین خبر/تسنیم