لیست زیر مجموعه ای خواندنی از بزرگترین کلاهبرداری های تاریخ است از منابع مختلف اینترنتی جمع آوری و به فارسی ترجمه شده.

نمایشگاه مجازی فارس، ارایه دهنده مطالب خواندنی شما را دعوت به عضویت در سایت، خواندن مطالب و رای دادن به محبوبیت آنها می کند.

فروش امپراتوری روم توسط یک سرباز

753 سال پیش از میلاد مسیح پادشاهی روم بنیانگذاری شد، 244 سال بعد در سال 509 پیش از تولد مسیح، تعدادی از سناتورها به رهبری لوسیوس جونیوس بروتوس پادشاه را خلع و حکومت را جمهوری اعلام کردند و جمهوری روم آغاز شد که تا 500 سال هم ادامه یافت. به قتل رسیدن ژولیوس سزار باعث ناپایداری جمهوریت شد و سپس آگوستوس با فتوحات جدید و تغییرات سیاسی، امپراتوری را تاسیس کرد.

در سال 193 سال بعد از مرگ مسیح، یعنی در دورانی که روم در آشوب به سر می برد. یکی از سربازان گارد حفاظت از امپراتور، که قاعدتا باید حافظ جان شاه باشد، عمدا امپراتور وقت “پرتیناکس” را در 28 مارس 193، در 86 روز سلطنتش کشت و سپس اعلام کرد که امپراتوری را به بالاترین قیمت پیشنهادی می فروشد.

“ژولیانوس” که صد البته نباید او را با ژيولیوس (دیکتاتور قدرتمند) اشتباه گرفت؛ بالاترین قیمت را پیشنهاد کرد، قیمت نجومی پیشنهادی سردار ژولیوس برابر بود با 250 سکه طلا به ازا هر سرباز رومی موجود در ارتش. قیمتی معادل تقریبا یک میلیارد دلار امروزی.

قاعدتا این محافظ سلطنتی باید یک ابرپولدار جهانی می شد، اما خریدار، اعلام کرد پولی نخواهد پرداخت، زیرا محافظ گارد سابق و قاتل امروزی، چیزی را فروخته که متعلق به خودش نبوده، اعدام این کلاهبردار نخستین دستور شاه پولکی بود. این شاه بودن زیاد دوام نیاورد زیرا سنای روم خیلی زود رأی به انتخاب رقیب او لوسیوس سپتیموس سوروس به عنوان امپراتور جدید داد. دیدیوس ژولیانوس 56ساله از قدرت خلع و چندی بعد در ۱ ژوئن ۱۹۳ به فرمان سپتیموس در قصر خود به قتل رسید.


ترفند می سی سی پی 1719

مخ اقتصادی اسکاتلند، آقای “جان لا” شرکتی را تاسیس کرد تا محیط وحشی و دست نخورده لوئیزیانا را ساماندهی کند. از این روی، مردم بسیاری سهام شرکتش را خریدند، از جمله دولت فرانسه هم مقدار زیادی در کار و ایده او سرمایه گذاری کرد؛ اهمیت این سرمایه گذاری به حدی بود که ارزش پول ملی فرانسه هم بالا رفت، زیرا همگان عقیده داشتند که به زودی فرانسه به کوهی از طلا دست خواهد یافت.

اما در واقع آقای “جان لا” نه تصمیم به انجام کاری داشت و نه کاری انجام داده بود، بلکه حتی دست به هیچ اقدامی هم نزد. در واقع او ایده ای هم برای انجام کارش نداشت. کلا در ایالت لوئیزیانا _بجز بخش نیواورلئان) حتی هماکنون بعد از 300 سال هم کاری انجام نشده! چندی بعد “جان لا”در لباس گداها فرار کرد و نه سال آخر عمر را در فقر و فلاکت سپری نمود.


حقه بازی گردنبند الماس 1785

مثلی اروپایی وجود دارد که می گوید، موجودات کمی در طبیعت وجود دارند که از یک کشیش شهوتی زودتر گول می خورند. این مثل جالب در رویداد تاریخی 1785 عینیت دارد.

کاردینال “روهان” فرانسوی سخت متقاعد شده بود که با ملکه “ماری آنتونت” رابطه عاشقانه دارد! آنچانکه یک گردنبند الماس به ارزش نجومی شش میلیون لیور فرانسه را از جیب خود ملکه به صورت اعتباری برای مای آنتونت خریداری نمود. اما غافل از اینکه او با یک “زن بدکاره” که لباس ملکه فرانسه را پوشیده ارتباط دارد، خدعه ای که توسط معشوقه سابقش “ژین دلا موت” ترتیب داده شده بود. هدف او از این کار علاوه بر اذیت و آزارهای معمول زنانه همچنین فرار کردن با گردنبند الماس مورد نظر بوده.

در نهایت وقتی همه چیز لو رفت، این معشوقه سابق محکوم شد تا کاملا برهنه شده، آهن داغی بر گردن آویخته در ملاء عام راه برود تا کاملا بی آبرو و بی شخصیت گردد. جالب است بدانید این اتفاقی بود که به انقلا ب فرانسه جرقه آغازین را زد. انقلابی که گردن ملکه و همسرش را قطع کرد.


وحشت رایت 1900

هرگز قدرت فشار افکار عمومی را دست کم نگیرید! “ویتاکر رایت” یک تبلیغات چی شرکتها و حقه باز اقتصادی بود. در واقع کارش را با تبلیغات شروع کرد و سپس با استفاده از احساسات و عامی بودن مردم چند مورد حقه بازی اقتصادی را به وجود آورد. چند شرکت داشت و حساب و کتابهای شرکتی خود را روی کاغذ بسیار موجه جلوه می داد اما در عمل خودش به خودش و شرکت های خودش پول قرض می داد و دور باطلی از گردش پول ساخته بود که باعث حبابی شدن ارزش سود سهام شرکت هایش می شد. وقتی که این مطلب لو رفت و موضوع به عموم مردم گزارش شد ارزش سهامش به شدت افت کرد و سرمایه گذارانی که در طرح های او سرمایه گذاری کردند همه ارزش پول خود را از دست دادند. در دادگاهی که برای او تشکیل داده شده بود، در همان لحظه ای که به جرم کلاهبرداری محکوک گردید، قرض سیانوری را بلعید و در عرض چند دقیقه مرد.

نکته مهمی که می تواند یک عمر برای شما با ارزش باشد این است که: وقتی جایی سرمایه گذاری می کنید و شخص طراح می میرد، شما چگونه می خواهید به پولتان برسید؟


طرح پونزی (Ponzi) اصلی 1920

چارلز پونزی یک آمریکایی بود که اصالت ایتالیایی داشت. او کوپن های تخفیف را خریداری می کرد و به دیگران می فروخت. به ظاهر یک معامله سود-سود بود اما دروغی که پونزی می گفت این بود کوپن ها 5% تخفیف بودند اما آنها را 50% تخفیف اعلام می کرد. پونزی خیلی کلاهبرداری های دیگر کرد اما این کلاهبرداری باعث شد که دادگاه او را به کلاهبرداری از طریق نامه محکوم کند.  بعد از مدتی پانزی از آمریکا به ایتالیا فرار کرد و مدتی هم مشاور موسولینی بود! در نهایت چارلز پونزی در معنی واقعی فقر، نکبت و فلاکت مُرد.


فروش برج ایفل 1925

چرا پل بروکلین را بخریم در حالیکه موارد باحالتری در بازار وجود دارد؟؟

وقتی که “ویکتور لوستیگ” متوجه شد که برج ایفل نیاز به تعمیرات دارد، مقداری سند و مستندات دولتی را جعل کرد که می گفت او اجازه دارد آهن قراضه های برج ایفل را بفروشد. نه تنها یک، بلکه همزمان دو دلال آهن قراض به او پیشنهاد رشوه 200 هزار دلاری دادند تا میلیون ها دلار سود از طریق آهن های قراضه یا سالم برج ایفل ببرند. او رشوه ها گرفت ولی از فرانسه فرار کرد و به آمریکا رفت. جایی که به شغل پر زرق و برق کلاهبرداری های مالی خود ادامه داد. او نویسنده کتاب “ده فرمان محکوم شدگان” است.


خدایگان فریبکاری 1929

کمتر کسی به عظمت کلاهبردار بزرگ “ایوار کروگر” می تواند برسد. کروگر، این خدایگان فریبکاری، صاحب چند بانک، کمپانی فیلم سازی، روزنامه، معدن، شرکت تلفن و مخابراتی، و همچنین راه آهن بود. همه شرکت های او به خوبی سود ده بودند تا آنجائیکه بانک های بین المللی از او خواهش می کردند تا به آنها اجازه دهند آنها هم در آمریکا یا در شرکت های کروگر سرمایه گذاری کنند. سوددهی مجموعه شرکت های آقای کروگر به این دلیل بود که همه این شرکت ها وجود خارجی نداشتند و فقط روی کاغذ حضور سودمندی داشتند. در بحبوحه بحران اقتصادی سالهای 1929 تا 1932 مردم پولهای سرمایه گذاری شده خویش را از او طلب کردند، این کلاهبردار بزرگ که همه پولهای مردم را خرج خودش و زندگی اشرافی اش کرده بود، چند سال مقاومت کرد تا پول مردم را پس ندهد، منتها ادامه مقاومت را بی فایده دید و با شلیک گلوله به سینه اش به زندگی خود پایان داد.

جالب است بدانید، او مرگ خویش را جعل کرده بود، سالها در جزیره دور افتاده ای از سومترا زندگی کرد تا این دفعه واقعا مرد.


ماجرای گوشبری املاک بیکر 1936

کلنل جاکوب بیکر که در سال 1839 مُرد، منطقه وسیعی از املاک را برای ورثه اش به ای گذاتش، شاید ارزش آن 3 میلیارد دلار باشد. “ویلیام کمرون مارواسمیت” رهبری جمع کردن اعانه برای مبارزه ای تا رسیدن از حق طبیعی مالکیت بر فیلادلفیا تا حق مدنی را بر عهده گرفت و موفق شد تا 25 میلیون دلار از هر کسی که ادعای ورثه بیکر بودن و هر کسی که نام خانوادگی بیکر داشت جمع کند. همه چیز به نظر خوب و مثبت و قانونی می آمد تا آنائیکه مشخص شد، اصلا کلنل بیکر یک شخصیت اسطوره ای بوده و در داستانها زندگی می کرده، بنابراین اطلا حق طبیعی ای وجود نداشته که بخواهد به حق مدنی تبدیل شود.

جالب است بدانید مشابه این کلاهبرداری در باره لنگرگاه سان فرانسیسکو هم به وجود آمده بود که ورثه شخصیتی به اسم الیزابتان تحت نام خانوادگی دریک به دنبال خریدن کل لنگرگاه بودند.


بهترین پاک کنندگان زدزدزدزد (زززز) 1986

حدودهای سال 1986 در آمریکا “بری مینکو” تصمیم گرفت تا سهام عمومی شرکت ZZZZ را بخرد. شرکتی که کارش قالیشویی بود. قیمت این سهام در حال انفجار بود و سرمایه گذاری در آن عالی به نظر می رسید. متاسفانه اصلا چنین شرکتی وجود خارجی نداشت، هیچ قراردادی امضا نکرده بود و سهام 200 میلیون دلاری آن هم توسط کارت اعتباری های دزدی اعلام شده و همچنین از همان کارتها برای ثبت آن اقدام شده بود. حدود یکسال بعد چنین فاجعه ای برملا شد و ارزش سهام آن به صفر نزول کرد! “مینکو” هم به 25 سال زندان محکوم شد. کلیه دارایی های شرکت 200 میلیون دلاری به قیمت 64هزار دلار به فروش رفت.

نکته قابل توجه این است که “ابری مینکو” در شوی “اوپرا وینفری” به عنوان مهمان ویژه حضور یافته بود. این هم از سلبریتی های روشنفکرنمای مشهور در کلاس جهانی!


دعوای پس انداز و وام سال 1989

صندوق های قرض الحسنه ای که شبیه بانک کاری می کنند ولی از قوانین اقتصادی و بانکی تبعیت نمی کنند موضوع کلاهبرداری های سال 1989 هستند. چارلز کیتینگ با کمک چند سناتور در آمریکا سلسله فعالیت هایی را راه انداختند که کارشان رشوه دادن، سرمایه گذاری های نابجا و ضرر ده بود اما تحت پوشش برعکس، گزارشات پسندیده عملکرد خوب آنها هم توسط وسایل ارتباط جمعی و هم توسط سیاستمداران مدام برای مردمی که مایل به سرمایه گذاری بودند پخش می شد.

در نهایت “کیتینگ” باز داشت شد و قوانین مربوط به سرمایه گذاری در آمریکا و صندوق های قرض الحسنه یا وام سختگیرانه شد، اما چندی بعد این قوانین سفت و سخت برداشته شد، چرا که همان گروه هایی که منافعشان در سرمایه گذاری های بی ارزش و بی خود در محدودیت و خطر بود، کلا دولت را برای خود خریده بودند.

جان مک کین یکی از همان سناتورهایی بود که برای “کیتینگ” پوشش و چتر امنیتی فراهم کرده بود.

 


ورشکستگی انرون 2001

شرکت آمریکایی انرون با 22 هزار کارمند رد سال 2000 گزارش مالی ای را ارایه کرد که سود خالص 101 میلیارد دلاری را نشان می داد. شرکت حسابداری و حسابرسی “آرتور اندرسن” هم آنرا تائید می کرد، مجله فورچون (Fortune ) شش سال متوالی شرکت انرون را به عنوان یکی از نوآورترین شرکت های جهان معرفی می کرد که نشاندهنده این است که این مجله توسط احمق ها نوشته و اداره می شود. در واقع نوآوری شرکت انرون در دروغ بافی، سند سازی، سفته بازی و جعل اسناد بود.

اگر شما مایل به نویسندگی در سایت نمایشگاه مجازی فارس به عنوان ایده پرداز، نویسنده یا مترجم هستید، لطفا با مدیریت سایت تماس بگیرید.

لطفا در صورت تمایل در سایت عضو شوید و به محبوبیت مطالب رای دهید.

Leave a Reply