رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: امروز ایران در مقابل تغییر اقلیم نخستین قربانی جهانی است.

عیسی کلانتری صبح امروز در جلسه شورای اداری لرستان در استانداری لرستان برگزار شد اظهار داشت: در شرایط غیر تحریمی باید 4 درصد از تولید کربنمان را کم کنیم و در شرایط غیر تحریمی 12 درصد اما این ایراد بزرگ را مجلس گرفته بود که پذیرش این تعهد به مفهوم عقب نگه داشتن کشور برای توسعه است و متاسفانه برخی از سایت‌های مدعی به این دامن می‌زنند.
وی افزود: بر اساس کنوانسیون پاریس ما در سال 1409 موظف هستیم در شرایط تحریم 4 درصد کربنمان را کم کنیم که با توجه به برنامه‌های جمهوری اسلامی در سال 1389 که تولید کربن ما 832 میلیون تن بود در سال 1409 که پایان تعهد کنوانسیون پاریس است تولید کربن ما باید به یک هزار و 800میلیون تن برسد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور عنوان کرد: ایران یکی از کشورهایی است که بالاترین پرت آب و انرژی را دارد یعنی در استفاده از آب و انرژی کم بازده‌ترین ملل جهان هستیم.
وی بیان کرد: کشور آلمان برای تولید یک میلیارد دلار سرانه ناخالص در سال، معادل یکصد هزار تن نفت مصرف می‌کند اما ما در ایران برای همین مقدار 850 هزار تن نفت مصرف می‌کنیم یعنی یک دلار تولید ما 8 و نیم برابر کشور آلمان انرژی می‌خواهد.
کلانتری با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب دستور دادند که ما در سال 1399 معادل 422 میلیون تن باید کاهش تولید کربن داشته باشیم گفت: در سال 1409 ( سال 2030 ) مقدار تعهد کاهش تولید کربن ایران برای اجلاس پاریس 72 میلیون تن است و اکنون با انتقادات شدید مخالفان بهبود وضعیت محیط زیست مواجه‌ایم و هنوز این قانون تصویب و ابلاغ نشده است.
وی تصریح کرد: برای سال 2030 دستور رهبر معظم انقلاب 735 میلیون تن است یعنی بیش از 10 برابر ما باید گفت در این زمینه در مقابل خواسته‌های رهبر بنده بسیار ناتوان هستم.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور خاطرنشان کرد: بر اساس مصوبه ابلاغی در سال 2030 که پایان دوره کنوانسیون پاریس است ما به جای 72 میلیون تن تعهد باید 340 میلیون تن کاهش دهیم.
کلانتری با اشاره به اینکه ما امروز در مقابل تغییر اقلیم نخستین قربانی جهانی هستیم افزود: کنواسیون پاریس می‌گوید نسبت به دوران صنعتی که در قرن هفدهم در اروپا شروع شده سیاست‌های زیست محیطی کشورها باید طوری باشد که در سال 2100 بیش از یک و نیم درجه سانتیگراد افزایش گرما نداشته باشیم.
وی عنوان کرد: ما در کشور خودمان بر اساس آمارهای هواشناسی در 15 سال گذشته بیش از یک و نیم درجه افزایش گرما داشتیم که این یک و نیم درجه افزایش گرما یعنی شدت تخریب و شدت تبخیر حدود 180 میلیمتر افزایش پیدا کرده است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور تصریح کرد: اگر ما خودمان را مقید به فرمان رهبری بدانیم باید شدت انرژی را تا سال 2030 حداقل  سه برابر کاهش دهیم.
وی اظهارداشت: یکی از تعهداتی که جامعه جهانی در اجلاس 1997 برای خود قائل شده بود و سازمان ملل آن را تصویب کرد این این بود که هیچ کشوری در جهان نباید بیش از 40 درصد از آب‌های تجدید پذیرش را استفاده کند چون بقیه حق محیط زیست است.
کلانتری به خشک شدن تالاب‌های هامون، جازموریان و بختگان گاوخونی اشاره کرد و افزود: این خشک شدن‌ها به این دلیل است که تن به اجرای آن قانون نداده‌ایم در حالی که جامعه جهانی خودش را موظف کرده تا با مدیریت تا 20 درصد از آب‌های تجدید پذیر استفاده کنیم و با پذیرش ریسک‌هایی در کشورهای خشک، مطرح شده که تا 40 درصد از این آبها استفاده شود.
وی با بیان اینکه کشور هند 33 درصد از آب‌های تجدید پذیرش استفاده می‌کند عنوان کرد: چین که یک و نیم میلیارد جمعیت دارد 29 درصد از آب‌های تجدید پذیرش استفاده می‌کند و در اسپانیا 24 درصد و فرانسه نیز 6 درصد از این آبها استفاده می‌شود.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور بیان کرد: در سال زراعی گذشته مصرف آب‌های تجدید پذیرمان 77 میلیارد متر مکعب و مصرف آب در کشور حدود 95 میلیارد متر مکعب بوده است. وقتی ما این مقدار استفاده‌ می‌کنیم چرا می‌گوییم گرد و غبار داریم و تالاب‌ها خشک شده است. یا محیط زیست خوب می‌خواهیم که حقمان است در عین حال حق هر شهروند ایرانی است که در روز معادل 2300 کالری انرژی مصرف کند، حق شهروند ایرانی نیست که گرسنه بماند و هوای بد تنفس کند بنابراین ما در حوزه محیط زیست به اصلاح ساختار زیر بنایی نیاز داریم.
وی گفت: سیاست‌های کلان ما را 3000 محیط بان نمی‌توانند تصویب و تنظیم کنند، وقتی 80 میلیون ایرانی به این نتیجه برسند که محیط زیست را باید حفظ کنیم آنگاه قوانین و مقرراتمان نیز بر این پایه تدوین وتصویب می‌شود.
کلانتری تصریح کرد: ما به عنوان سازمان سیاست گذار باید با سازمان‌های مردم نهاد که همکاران ما هستند و باید همراه ما باشند این فرهنگ در کشور به وجود بیاوریم که اگر محیط زیست سالمی می‌خواهیم باید در سیاست‌های کلان و در قوانین مادر ببینیم.

وی اظهارداشت: سال گذشته که 120 درصد از منابع آب‌های تجدید پذیر کشورمان را استفاده کردیم 40 درصد از کالاهای اساسی‌مان را از خارج وارد کردیم در حالی که قانون برنامه ششم مجلس شورای اسلامی می‌گوید باید 95 درصد از کالاهای اساسی در داخل کشور تامین شود پس اگر این اتفاق بیفتد آن 97 میلیارد متر مکعب آب باید به 133 میلیارد متر مکعب برسد و 36 میلیارد متر مکعب آب دیگر باید استهسال و تبدیل به کشاورزی شود تا تولید 60 درصد کالای اساسی به 95 درصد برسد.

منبع:اخرین خبر/تسنیم