کاهش رشداقتصادی جهان

درخواست لاگارد از قدرت‌های اقتصادی:
“کاهش رشداقتصادی جهان را متوقف کنید”

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مدیرکل صندوق بین‌المللی پول که چند روز مانده به برگزاری نشست گروه 20 این یادداشت را منتشر کرد، خطاب به سران قدرت‌های اقتصادی جهان تاکید کرد: «زمان آن رسیده است که وارد عمل شویم. چالش بزرگی پیش‌ رو داریم. اگر دست روی دست بگذاریم کشتی بزرگ اقتصاد جهانی که از سرعت افتاده است به گِل خواهد نشست و شرایط بازار اشتغال که از رونق افتاده وخیم‌تر خواهد شد.»


گروه 20 متشکل از وزرای اقتصاد و دارایی و روسای بانک‌های مرکزی 20 اقتصاد مطرح دنیاست. کشورهای عضو این گروه در مجموع 85 درصد اقتصاد جهان را در اختیار دارند.
از دیدگاه کریستین لاگارد فرانسوی، وزرای دارایی کشورهای توسعه یافته و نوظهور عضو گروه 20 که روزهای دوشنبه و سه‌شنبه این هفته در استانبول، مرکز اقتصادی ترکیه گردهم خواهند آمد باید برای احیای رشد اقتصادی، اصلاحات بنیادینی را به‌سرعت به اجرا گذارند. اصلاحاتی که انتظار می‌رود اجرای موفقیت‌آمیز آنها دو هزار میلیارد دلار دیگر به تولید ناخالص داخلی جهان تزریق کند و باعث ایجاد میلیون‌ها شغل در جهان ظرف چهار سال آینده شود.
مدیرکل صندوق بین‌المللی پول تصریح کرده است که در شرایط کنونی بسیار لازم است، اجرای اصلاحات ساختاری در زمینه‌های مختلف به‌ویژه تجارت، آموزشی، بهداشتی و زیرساخت‌های حیاتی بیش از پیش سرعت پیدا کند. کریستین لاگارد نوشته است: «اقتصاد جهان می‌تواند از فرصت مناسبی که کاهش قابل توجه بهای نفت در بازار جهانی به‌وجود آورده است، استفاده کند اما در عین حال ممکن است از ناپایداری‌ها و نوسانات شدید موجود در بازار جهانی نفت متضرر شود.»
لاگارد همچنین از این مساله ابراز نگرانی کرد که تردید‌ها و ابهامات موجود در وضعیت اقتصادی اروپا برای مدت‌های مدید ادامه داشته باشد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، افزایش ارزش دلار امریکا در مقایسه با دیگر ارزهای مهم یکی دیگر از خطراتی است که می‌تواند اقتصاد کشورهای جهان به‌ویژه کشورهای نوظهور را که در سال‌های اخیر وام‌های سنگینی به دلار گرفته‌اند به خطر اندازد چراکه افزایش ارزش دلار می‌تواند این کشور‌ها را در بازپرداخت بدهی‌های خود بیش از پیش دچار مشکل کند حتی یک مسوول بلندپایه وزارت خزانه‌داری امریکا نیز از رشد ضعیف و نابرابر اقتصاد در جهان ابراز نگرانی کرده است. این مسوول امریکایی که نامش فاش نشده، گفته است که بانک مرکزی امریکا برای حمایت از اقتصاد کشور تصمیم گرفته به اجرای سیاست پولی انبساطی خود ادامه دهد اما تدابیر پیش‌بینی شده در این سیاست کفایت نمی‌کند.
کریستین لاگارد خاطرنشان کرده است که امریکا از نشست گروه 20 در استانبول استفاده خواهد کرد تا بار دیگر راهبرد برخی کشور‌ها را که تلاش می‌کنند با کاهش تصنعی ارزش پول ملی خود جنبه رقابتی صنعت صادرات خود را افزایش دهند و با این کار رشد اقتصادی خود را بالا ببرند، تقبیح کند. در چند سال اخیر کسری تجاری امریکا در قبال چین پیوسته افزایش یافته است. مقامات امریکایی سیاست پولی چین و دستکاری در ارزش یوان را علت اصلی این وضعیت می‌دانند.
تاثیر ابهامات بهای نفت بر پیش‌بینی رشد اقتصادی
صندوق بین‌المللی پول همچنین با انتشار گزارشی اعلام کرده که ابهامات مربوط به سیر تحول آتی بهای نفت در بازارهای بین‌المللی می‌تواند باعث شود پیش‌بینی‌های صندوق بین‌المللی پول درباره رشد اقتصادی جهان درست از آب درنیاید.
کار‌شناسان صندوق بین‌المللی پول با انتشار این گزارشی گفته‌اند که پایین ماندن بهای نفت در بازار بین‌المللی می‌تواند موجب شود تقاضای جهانی طلای سیاه از میزانی که صندوق بین‌المللی پول در ماه گذشته پیش‌بینی کرد، بالا‌تر برود. صندوق بین‌المللی پول ماه گذشته پیش‌بینی‌های خود را درباره رشد اقتصاد جهانی در سال 2015میلادی به 3.5درصد کاهش داد. در گزارش تحلیلگران صندوق بین‌المللی پول آمده است: پایین ماندن بهای نفت همچنین می‌تواند شرکت‌ها یا کشور‌ها را به کاهش عرضه این ماده به بازار وادار کند و همین مساله موجب شود بهای هر بشکه نفت در بازار جهانی بیشتر و سریع‌تر از آنچه پیش‌بینی شده است، افزایش یابد.

چشم‌انداز سیر تحول بهای طلای سیاه
پس از کاهش 50 درصدی بهای جهانی نفت در هفت ماه گذشته، چشم‌انداز سیر تحول بهای طلای سیاه در بازار جهانی یکی از مهم‌ترین موضوعات گفت‌وگوهای وزرای دارایی و روسای بانک‌های مرکزی گروه 20 خواهد بود.
بین‌المللی پول در گزارشی مقدماتی بر این نشست اعلام کرده که بانک مرکزی امریکا احتمالا به تاثیر بهای نفت اهمیت زیادی نداد و همچنان اهداف خود را در زمینه اشتغال و تورم در اولویت قرار خواهد داد. صندوق بین‌المللی پول پیش‌تر پیش‌بینی کرده بود که رشد اقتصاد امریکا حدود یک درصد بیش از سال ۲۰۱۳ باشد. کارشناسان این نهاد بین‌المللی می‌گویند: رونق بازار خانه و سرمایه‌گذاری نشانه این است که دوره رکود احتمالا پشت‌ سر گذاشته شده و این نکته‌یی است که از مهم‌ترین مسایل ماه‌های آینده خواهد بود.
بنا به گزارش‌ها، اشتغال و کارآفرینی در امریکا در ماه ژانویه به‌ویژه در بخش‌های غیرکشاورزی رشد پایدار خود را حفظ کرده است. به گزارش یورونیوز به نظر کارشناسان اقتصادی، رشد بازار مصرف در امریکا یکی از پشتوانه‌های اصلی رشد بازار اشتغال در یک‌سال گذشته بوده است. آمار وزارت کار امریکا نشان می‌دهد که در بخش غیرکشاورزی در ماه نوامبر سال گذشته ۴۲۳هزار شغل، در ماه دسامبر ۳۲۹هزار شغل و در ژانویه سال جاری ۲۵۷هزار شغل جدید به بازار کار عرضه شده است. این نمودار حاکی از آن است که بازار اشتغال در امریکا با تولید ماهانه بالای ۲۰۰هزار شغل به مدت ۱۲ماه متوالی دارای طولانی‌ترین رشد از سال ۱۹۹۴ تاکنون بوده است.
کار‌شناسان صندوق بین‌المللی پول همچنین در گزارش بار دیگر درباره خطرات ناشی از اختلافات موجود میان سیاست‌های پولی کشورهای بزرگ هشدار داده و تاکید کردند تداوم این وضعیت می‌تواند به تشدید نوسانات و ناپایداری‌ها همچنین خروج انبوه سرمایه‌ها از بازارهای نوظهور به‌ویژه کشورهای صادرکننده نفت منجر شود.

منبع: روزنامه تعادل

 

Leave a Reply