دلارمدیر ارشد «بریج‌واتر» در مصاحبه با بلومبرگ پاسخ داد:
چگونه در بحران‌اقتصادی کسب‌وکارمان بگیرد؟

مدیر ارشد شرکت بریج واتر در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزوینی بلومبرگ بر ضرورت مطالعه دوره‌های زمانی بلندمدت در شرکت‌های فعال حوزه‌های مختلف اقتصادی تاکید کرد و گفت: بحران اقتصادی بخشی از فرایند طبیعی اقتصاد است؛ همان‌طور که وقوع زلزله بخشی جدانشدنی از زندگی روی زمین است.

«گرگ جنسن» مدیر ارشد شرکت «بریج واتر» در حاشیه نشست داووس 2015 در مصاحبه‌ای با شبکه خبری بلومبرگ تاکید کرد: فعالان اقتصادی مانند مکانیک هایی هستند که ایراد خودروها را شناسایی می کنند و برای برطرف کردن ان ایرادها از ابزارهای موجود استفاده می کنند. وی ادامه داد: بررسی شرایط اقتصادی و بازارهای مالی طی صد سال گذشته نشان داده است که کاهش ارزش واحد پولی یک کشور، رکود اقتصادی، بحران مالی و سقوط بازارهای مالی جزو چرخه های عادی اقتصادی هستند و این چرخه های اقتصادی غیر قابل اجتناب هستند.

وی درباره اینکه ارزش یورو در روزهای اخیر افت زیادی پیدا کرده است و احتمال دارد روند کاهشی ارزش آن ادامه داشته باشد، گفت: این حوادث در بازار طبیعی است. نکته مهم این است که یک فعال اقتصادی باید دلیل تحولات اقتصادی را بداند و با توجه به شرایط اقتصادی برای کار خود برنامه ریزی کند. اگر انتظار داشته باشیم فعالیت های اقتصادی، منتظر رونق بازار های مالی و شرایط اقتصادی باشد تا به رونق برسد، نشان می دهد ما بازار را نمی شناسیم.

به گفته جنسن، مطالعات صد سال اخیر نشان می دهد در جریان رکود بزرگ اقتصادی دهه 1930 میلادی، رکودهای دیگر اقتصادی در آسیا، اروپا و آمریکا، ورشکستگی بانکها و حتی بحرانهای مالی و دولتی هم فعالیت اقتصادی ادامه داشته است و ما شاهد بزرگ شدن و پر رونق شدن اوضاع اقتصادی شرکتهای زیادی در همین دوره ها بوده ایم.

او در پاسخ به این سوال که آیا می توان در شرایط کنونی حاکم بر بازار ارز دنیا و اقتصاد دنیا فعالیت پر رونقی را راه اندازی کرد؟ گفت: سوال شما مانند این است که بگویید حال که احتمال زلزله در دنیا وجود دارد و هر چند وقت یک بار در گوشه ای از دنیا زلزله اتفاق می افتد، نباید روی زمین زندگی کرد. زندگی روی زمین با احتمال زلزله همراه است، همان طور که فعالیت در اقتصاد با احتمال ایجاد رکودهای اقتصادی و شوک های بزرگ و کوچک در فضای مالی و اقتصادی همراه است.

مدیر ارشد شرکت بریج واتر در مورد دلیل عملکرد خوب این شرکت -که در حوزه مدیریت سرمایه‌گذاری فعالیت می‌کند- طی سالهای اخیر گفت: ما مطالعه ای جامع در مورد شرایط اقتصادی دنیا طی 100 سال گذشته انجام دادیم و بحرانهای مالی و اقتصادی را بررسی کردیم؛ دلیل این بحرانها را شناسایی کردیم وراههای خروج از آن و راههایی که در این سالها بتوان بهترین سوآاوری را داشته باشیم را مطالعه کردیم. بنابراین وقتی به رکود اقتصادی سال 2008 میلادی رسیدیم دیگر راهکار خروج از رکود برای شرکت و فراهم شدن شرایط لازم برای افزایش راندمان فعالیت اقتصادی شرکت را می دانستیم و از همان راهکار استفاده کردیم. به گزارش اقتصادی نیوز‌، به گفته او، کلید اصلی موفقیت اقتصادی تمامی شرکتهای فعال در بازار این است که مطالعه جامعی روی شرایط اقتصادی انجام دهند و با تمرکز روی یافته های مطالعات و تجربیات قبلی با مشکلات پیش رو مواجه شوند.

Leave a Reply