چوب شکل پذیر قابل تزریق

ARBOFORM نسل جدیدی از متریالهای شبه چوب و شبه پلاستیک است که در صنعت از آن جهت که مشابه پلاستیک ها قابل تزریق بوده و می تواند خواص ظاهری چوب را داشته باشد مورد کاربرد گسترده می تواند قرار گیرد. نیاز به تولید چنین محصولاتی ناشی از کانسپت مدرن تولید محصول است که نیاز مند توجه به سبکی وزن، قیمت پایین مصالح خام، هزینه کم فرآوری مصالح، سازگاری با طبیعت در تمام مراحل چرخه زیست و نحوه تجزیه در پایان عمر مفید متریال موردنظر، می باشد.

liquid-wooden-plasticized-chair

مزیت های چوب مایع نسبت به پلاستیک و چوب به عنوان دو متریال پرمصرف در صنعت ساختمان خواص مکانیکی بهتر نسبت به پلاستیک، مقاومت در برابر آب، قابلیت استفاده مجدد، قابلیت فرآوری با ماشین ها و تجهیزات رایج، صلبیت بالا، سختی زیاد سطح، گسترش کم حرارت، منابع ۱۰۰% تجدید شونده و عدم وجود هرنوع پلاستیک و ماده مصنوعی در آن است.

انواع چوب مایع شامل ARBOFILL، ARBOFORM، ARBOBLEND بوده و ARBOFORM  به عنوان یکی از این نوع مصالح از ترکیب لیگنین، الیاف طبیعی برای تحکیم و افزودنی های طبیعی جهت بهبود و حفظ خواص و امکان فرآوری ساخته می شود. ۲۰ تا ۳۰ درصد وزن خشک چوب از لیگنین تشکیل شده و در پروسه تولید خمیر چوب کارخانه های ساخت خمیر شیمیایی دورریز حاصل شامل لیگنین، هموسلولز و طیف وسیعی از سایر مواد شیمیایی حاصل از پروسه خمیرسازی می باشد که معمولا برای تولید انرژی سوزانده می شود و تنها بخش کوچکی از آنها به مواد شیمایی با ارزش تبدیل می شوند.

برای تولید گرانول های ARBOFORM تکنیک ویژه ای وجود دارد که امکان آماده سازی ان را بدون تنش حرارتی فراهم می کند . این روش از آن جهت حائز اهمیت است که در ترکیبات طبیعی به ویژه الیاف طبیعی هر تنش حرارتی موجب تجزیه الیاف طبیعی شده و کاهش چشمگیری را در توانایی تحکیم بخشی آنها به دنبال دارد. قطعات تزریقی حاصل از این گرانول ها خواص مکانیکی بهتری دارند و مقاومت کششی بیشتری نسبت به قطعات حاصل از گرانول های پلاستیکی خواهند داشت. تزریق گرانول های ARBOFORM در ماشین های تزریق استاندارد قابل انجام است.

ARBOFORM  دارای سختی زیاد بوده و قابل استفاده در محصولات با کیفیت و استاندارد بالا است. از آنجا که این متریال شبیه به چوب می باشد خواص مکانیکی ، حرارتی، اکوستیکی و سایر ویژگی های آن مانند چوب طبیعی است. مدول الاستیسته آن بالاتر از پلیمرهای رایح مانند پلی اتیلن ، پلی پروپیلن، و پلی استایرن می باشد. به علت رفتار شبه چوب ARBOFORM می توان خواص یک قطعه تزریقی از ARBOFORM را مانند خواص چوب در نظر گرفت. در حالیکه چوب شکل پذیر نمی باشد و امکان ترکیب روکش چوب با هسته پلاستیکی به جهت تفاوت زیاد ضریب انبساط چوب و پلاستیک و ایجاد ترک در سطح رویه و پوسته شدن و جداشدن رویه در دماهای بالا وجود ندارد اما استفاده از هسته ARBOFORM با روکش چوب به دلیل نزدیکی بسیار زیاد مقادیر ضریب انبساط آنها امکان پذیر است.

 منبع و گردآوری:  بانک اطلاعات صنعت ساختمان  تهران سازان

Leave a Reply