بهترین تعریفی که می توانم از لینک اورگانیک ارایه دهم این است:

لینکی که به موضوع مقصد مرتبط باشد، دیده شود و با بقیه لینک ها متفاوت باشد.

یعنی چه؟ توضیحات بیشتر را در ادامه بخوانید:

مرتبط بودن با موضوع:

یعنی اینکه اگر در وبلاگ، سایت، یا پستی که هماکنون ارسال می کنید، اگر قرار است لینکی به جایی دیگر داده شود، هم موضوع این نوشته شما و هم مقصد یکی باشد. به عنوان مثال، فرضا اگر قرار است من تبلیغ یک سایت کلیکی را انجام دهم، باید در پست مربوط به معرفی تبلیغات کلیکی این کار را انجام دهم، پاراگرافم هم در همین موضوع باشد، خواننده بداند این لینک قرار است او را به سوی یک مقصد تبلیغات کلیکی ببرد و سپس واقعا به یک سایت تبلیغات کلیکی برود.

گاهی دیده شده که شخصی تلاش کرده تا چگونگی تبخیر فلز نقره از حالت جامد به ‘از را مشاهده کند، اما در سایت وقتی روی این موضوع کلیک کرده، به سایت فروش ساعت مچی راهنمایی شده. مسلما این لینک ارگانیک نیست، یعنی کاربر مایل نیست تا چنین خریدی انجام دهد، بنابراین صفحه را زود می بندد و این، از پیج آتوریتی سایت مقصد کم خواهد کرد.

دیده شود، پسندیده شود بلکه اثر داشته باشد:

لینهایی که در صفحات سایت مبدا گذاشته شوده، بجز اینکه مرتبط باید باشد، باید همچنین دیده شوند، سایتهایی با یک عالمه لینک، مسلما خسته کننده هستند و تعداد لینکهای کمتری از آنها هم کلیک می شوند. لینک مورد نظر شما هم در میان آن همه لینک گم واهد شد. متن نوشته شده در اول و آخر لینک هم مهم هستند و شاید همان متن ها باعث شوند که کاربر میل خود را برای کلیک کردن از دست بدهد و بدین ترتیب مورد پسند کاربر قرار نگیرد. به عنوان  مثال به متن زیر دقت کنید:

استادان بزرگ زبان فارسی که باعث زنده نگهداشتن زبان فارسی شده اند، همچنین دستور نوشتن یا به عبارت دیگر رسم الخط زبان فارسی را نیز به ما آموزش می دهند، برای بردن بار خود از قزاقستان به قرقیزستان روی این لینک کلیک کنید، پس بنابراین شیوه های نوین دستوری می تواند ارتباط ما با این گنجینه گرانبها را کم رنگ تر کند.

با جرات زیاد می توانم بگویم، احتمال اینکه کاربر فارسی زبانی که به دنبال خواندن متون فرهنگی مرتبط با زبان فارسی است، باری ندارد که از قزاقستان به قرقیزستان حمل شود، بنابراین لینک یاد شده در متن بالا مورد پسند کاربر برای کلیک کردن نیست، این لینک تصنعی است و اگر هم کسی کلیک کند، چون صفحه مقصد کاربردی برایش ندارد آنرا خواهد بست. اینگونه لینک/پیج/سایت آتوریتی شما کم شده. یعنی قدرتی ندارید که کاربرتان را مایل کنید تا روی لینک مورد نظر شما کلیک کند، متن زیر را بخوانید:

اطلاعاتی که در مورد بذر درختان و بوته در این سایت ارایه شده از منابع ذیل گرفته شده، شما می توانید صحت اطلاعات را با بررسی منابع چک کنید یا اگر دوست داشته باشید، بذر گیاه کمیاب فلان را از این لینک با ده درصد تخفیف خریداری نمائید.

متفاوت بودن

متفاوت بودن لینک های ورودی به سایت شما و خروجی از سایت شما یکی از مواردی است که روی SEO سئوی سایت اثر می گذارد: لینک های ورودی از منابع مختلف مانند گوگل پیج رنک های مختلف، سایتهای خبری، بلاگر ها، شبکه های اجتماعی، سایت های دایرکتوری (رده بندی)، سایت ها با موضوعات مختلف و …

خودتان می توانید تصدیق کنید که اگر ده کشور کمونیستی رای بدهند که کشور ایکس نهایت حقوق بشر است اثر خیلی کمتری دارد تا چهار کشور آزاد با سیستم های مختلف حکومتی از چهار گوشه مختلف جهان رای به رعایت حقوق بشر در کشور ایکس بدهند، درست است؟


 

استفاده از لینک های ارگانیک اثر مثبت بر روی “بهینه سازیِ دیده شدن” سایت شما در موتورهای جستجو دارد، عدم از استفاده از لینک های ارگانیک یا اثری ندارد، یا احتمالا اثر منفی دارد، به عنوان مثال، اگر سایت شما در مورد بهداشت روانی خانواده است و لینک های ورودی از سایت های مستهجن داشته باشید، مسلما در قعر جستجوها خواهید بود یا حتی مورد تحریم سایت های جستجوگر قرار خواهید گرفت!

در یک یاز منابع نوشته شده که لینک های ارگانیک لینهایی هستند که ارسال کننده لینک به سایت شما، خود خواسته، بدون چشم داشت، این کار را برای شما انجام دهد. یعنی مطالب یا خدمات ارایه شده توسط شما چقدر خوب باید باشد که ارایه دهنده لینک، خودش دوست داشته باشد تا لینکی را به شما تخصیص دهد. اینگونه، اولا سایت مقصد باید دارای آبرو و وجه باشد، شرایط بالا را رعایت کرده باشد و شما هم که دریافت کننده لینک هستید واقعا چیزی برای عرضه داشته باشید!

 چگونه لینک های ارگانیک بسازیم؟

  1. یا خدمات خوب/عالی ارایه دهید یا مطالب خوب، به درد بخور و با کیفیت

  2. در بقیه سایت های مرتبط با خدمات یا مطالب سایت خودتان حضور داشته باشید، به عنوان مثال، برخی سایت ها (بخصوص دولتی ها یا خبرگزاریها) از انتشار کامنتهایی که خوانندگان لینک سایت خودشان را گذاشته اند واهمه دارند و می ترسند تا شاید خدای نکرده به صورت غیر مستقیم برای کسی به رایگان تبلیغی کرده باشند، در صورتی که چنین کاری باعث می شود، منتشر کنندگان مطالب ارگانیک نتواند در چنین سایتهایی حضور اجتماعی داشته باشند و این عزیزان جذب جاهای دیگر خواهند شد، … به هر حال، شما به عنوان کسی که مایل است دیگران به شما لینک های ارگانیک بدهند، باید به سراغ سایت هایی بروید که به شما اجازه فعالیت متناسب بدهند، مانند جامعه های مجازی، نمایشگاه های مجازی، دایرکتوری های آزاد، شبکه های اجتماعی، تالارهای گفتگو (فروم)، و …

  3. چیزی بنویسید یا کار و خدماتی را ارایه بدهید که گره از کار دیگران باز کند، کمکی باشد و مشکلی را حل کند، کپی پیست کردن، دزدی مطلب از دیگران به شما کمک نخواهد کرد که دیگران به شما لینک بدهند.

  4. مطلبی را انتشار دهید که کمتر به آن پرداخته شده.

  5. مثبت فکر کنید و از نوشتن مطالبی که ممکن است کسی را برنجاند اکیدا خودداری کنید.

  6. سفارش ریپورتاژ منطقی و بدون اغراق به یک سایت بی طرف

منبع یک

منبع دو

منبع سه

نظر شما در رابطه با این مقاله چیست؟

لطفا اگر پیشنهاد، انتقاد یا سوالی دارید کامنت بگذارید.

اگر این مطلب به نظر شما می تواند برای دیگران نیز مفید باشد، لطفا توسط یکی از ابزارهای زیر آنرا برای دوستانتان نیز به اشتراک بگذارید:

[feather_share]

Leave a Reply