چه بر سر “روبل” آمد؟

به دنبال تشدید بحران اقتصادی در روسیه و کاهش ارزش پول ملی این کشور، قیمت روبل در ایران نیز در یک ماه گذشته تا 50 درصد کاهش یافته است.

در حالی با طولانی شدن وضیعت نامناسب اقتصادی در روسیه اوضاع ناپایدای بر آن حاکم شده که کاهش ارزش روبل (واحد پولی روسیه) از نظر داخلی و خارجی برای این کشور خوشایند نبوده است.

این در حالی است که سقوط ارزش روبل موجب شده تا مردم روسیه برای خرید هرچه سریع‌تر کالاهای وارداتی قبل از موج افزایش قیمت‌ها به بازار هجوم آورند.

کاهش ارزش روبل مراودات بین المللی با روسیه را نیز تحت الشعاع قرار داد به گونه‌ای که شرکت اپل فروش آنلاین محصولات خود در این کشور را متوقف و قیمت اپلیکیشن های خود را برای آنها به شدت افزایش داد.

یا اینکه برخی کشورها از جمله بلاروس تجارت با روسیه با روبل را متوقف کرده و استفاده از دلار به عنوان پول واسطه را در برنامه‌های تجاری خود با این کشور قرار دادند.

تجار ایرانی هم از آسیب های سقوط ارزش روبل بی نصیب نمانده و در صادرات با روسیه دچار مشکل شدند این در حالی است که با تداوم این روند کاهشی صادر کنندگان نمی‌توانند زمان زیادی را برای دریافت روبل صرف کنند چراکه با ریزش ارزش دچار زیان خواهند شد.

بررسی نوسان قیمت روبل در یک سال گذشته

اما نوسان اخیر واحد پولی روسیه و تمامی آثار نامطلوب آن بر اوضاع داخلی و روابط خارجی در حالی رقم خورد که بررسی تغییرات ریالی آن نیز نشان می دهد که کمترین نرخ آن در طول یک سال گذشته در اواخر آذرماه ثبت شده است.

این در حالی است که بالاترین نرخ ریالی روبل از دی ماه سال گذشته تا به امروز نزدیک به 763 ریال حدود دی تا بهمن سال 1392 بوده که تا پایان سال نوسان قابل توجهی نداشته و به حدود 689 ریال رسیده است.

بنا بر این گزارش ارزش ریالی روبل در مقایسه 395 ریال حداقل و 763 ریال حداکثر در یک سال اخیر حدود 47 درصد کاهش دارد.

تغییرات روبل در یکسال گذشته

از ابتدای سال جاری قیمت روبل رو به افزایش گذاشت و با حرکت در شیبی صعودی در تیرماه به 762 ریال افزایش یافت که این نرخ بالاترین حد قیمت مبادله شده روبل در مرکز مبادلات ارزی از 9 ماه گذشته تاکنون است.

اما همگام با تغییرات ارزش روبل در روسیه قیمت ریالی آن در ایران نیز در مسیر کاهشی قرار گرفت و از حوالی شهریورماه در شیب نزولی افتاد.

براین اساس روبل از مهر تا اوایل روزهای پایانی آذرماه نرخ‌های 615، 524، 468 و حتی در پایین ترین نرخ در یک سال گذشته 395 ریال را تجربه کرد.

تغییرات روبل از ابتدای سال جاری

همچنین ارقام تعیین شده روبل از سوی بانک مرکزی در سه ماه گذشته نشان می دهد که قیمت رسمی آن از حداکثر 700 ریالی که در مهرماه مبادله شده تا 395 ریال ثبت شده در آذرماه حدود 42 درصد کاهش یافته است.

این در حالی است که قیمت این ارز به طور متوسط در فواصل مهر، آبان و آذرماه در روندی کاهشی حدود 578، 817، 456 و حدود 490 ریال هم مبادله شده است.

در عین حال عمده سقوط قیمتی روبل در یک ماه گذشته رقم خورده است به گونه ای که در این مدت حدود 200 ریال از ارزش آن کمتر شد.

پول ملی روسیه در آذرماه امسال همزمان با شدت یافتن ریزش ارزش آن در این کشور در مرکز مبادلات ارزی ایران نیز در این روند حرکت کرد و در فاصله های حدود پنج روزه نرخ های 595 ،557، 516 ، 476، 435 و 395 را پشت سر گذاشت.

بنابراین گزارش در حالی قیمت ریالی روبل در یک ماه اخیر نزدیک به 50 درصد کاهش یافته که در حدود یک هفته اخیر کمی رو به افزایش قیمت گذاشته و در آخرین نرخ گذاری رسمی از سوی بانک مرکزی حدود 460 ریال تعیین شد که نسبت به 395 ریال مبادله شده در 26 آذر ماه 65 ریال افزایش قیمت دارد.

بااین وجود آخرین تحولات در روسیه از شروع دوباره ارزش روبل خبر داده است به گونه ای که ارز روسیه با 0.7 درصد کاهش در برابر دلار، 54.88 روبل معامله شد و در برابر یورو با 0.8 درصد کاهش، به 67 روبل رسید.

این در حالی است که استاندارد اند پورز اواخر روزهای گذشته هشدار داد که وخامت اوضاع پولی روسیه ممکن است تا اواسط ژانویه منجر به سقوط رتبه اعتباری این کشور به سطح بی‌ارزش شود.

منبع: ایسنا

Leave a Reply