چهار سوال که بايد پيش از ازدواج از خود بپرسيد

ازدواج يکي از مهم ترين اتفاقات زندگي است که زندگي افراد را با تغيير روبه رو مي کند. اما متاسفانه، اغلب افراد بدون هيچ برنامه اي و بدون توجه داشتن يا نداشتن پيش نيازهاي لازم روان شناختي براي آن، تصميم به ازدواج مي گيرند. اغلب آنها با اين ذهنيت پيش مي روند که بعد از ازدواج همه چيز به خوبي پيش خواهد رفت. اما درصد بالاي طلاق نشان مي دهد که اين ذهنيت درست نيست.
به غير از مسائل اقتصادي و بيروني که از جمله مهم ترين پيش نيازها هستند، پيش‌نيازهاي ديگري هم براي ازدواج وجود دارد که معمولاً اغلب افراد به آن توجه نمي کنند. اغلب اين پيش نيازها از جنس روان شناختي و آمادگي درون و ذهني هستند، در اين شماره به اين پيش نيازها با عنوان سوالاتي که بايد از خودتان بپرسيد اشاره مي کنيم.

۱ – چرا مي خواهيد ازدواج کنيد؟
به خودتان زمان بدهيد تا به اين سوال با دقت پاسخ دهيد. شايد شگفت زده شويد اگر بدانيد افراد زيادي در جامعه ما و اغلب جوامع وجود دارند که تنها به دليل تحت فشار قرار گرفتن از سوي خانواده، دوستان يا جامعه ازدواج مي کنند. اگر شما هم يکي از اين افراد هستيد، بايد پيش از اين که خيلي دير شود در تصميمتان به ازدواج تجديدنظر کنيد.

۲ – چرا مي خواهيد با اين فرد ازدواج کنيد؟
«من او را دوست دارم» يک پاسخ کافي براي اين سوال نيست، زيرا عشق براي موفقيت در زندگي مشترکتان کافي نيست. بنابراين چند لحظه عميق تر فکر کنيد، به ويژگي ها و صفات مشخص او فکر کنيد. براي مثال، گفتن جمله «او خوب است» اطلاعات سودمندي به شما نمي دهد اما گفتن اين که «او فردي تحصيل کرده و مهربان است» اطلاعات بيشتري به شما مي دهد.
به طور کلي بايد به اين سوال جواب دقيقي دهيد که اين فرد که شما تصميم به ازدواج با او گرفته ايد، چه تفاوت هاي مشخصي از افراد ديگري که موردنظر شما براي ازدواج قرار نگرفته اند دارد.

۳ -ميان شما و همسر آينده تان چه تفاوت هاي بنياديني وجود دارد؟
شور و اشتياق داشتن يک رابطه عاشقانه مي تواند جلوي ديد شما را تيره و کدر کند.
نزديک بيني عشق تا وقتي که تنها به زندگي رويايي با معشوق تان فکر مي کنيد، ميدان ديد شما را محدود مي کند، در اين حالت شما تنها شباهت هايتان را برجسته مي کنيد و مي بينيد. اما مهم است که ديدتان را دوباره متمرکز کنيد و به تفاوت هاي خود و فردي که مي خواهيد با او ازدواج کنيد نيز فکر کنيد. با اين کار شايد متوجه تفاوتي شويد که شما نمي توانيد با آن زندگي کنيد.

۴ – درباره زندگي مشترک چه خيالات و روياهايي در سر داريد؟
شما و همسر آينده تان درباره ازدواج انتظاراتي داريد. موقعي که انتظارات تان بسيار متفاوت از انتظارات همسر آينده تان باشد احتمالاً زندگي تان دچار تعارضات جدي مي شود. براي مثال، او انتظار دارد که هر جمعه هر دو يتان به ديدار خانواده اش برويد، در حالي که تصور شما اين است که روزهاي تعطيل در خانه باشيد. بسياري از افراد به اشتباه تصور مي کنند اين مسائل بعد از ازدواج به خودي خود حل مي شود در صورتي که در بيشتر موارد مسائل جزئي عامل اختلافات بزرگ تر مي شود.

سپيده دانايي

Leave a Reply