نه اینکه همه شرکتهای لیزینگی کلاهبردار باشند، وجود شرکت های لیزینگی مثل لیزینگ خودرو برای اقتصاد کلان و همچنین اقتصاد خرد و شهروندان بسیر مهم است، اما سادگی بیش از حد برخی و نیت پلید عده ای دیگر باعث به وجود آمدن معضلاتی می شود که متاسفانه دولت هم به عنوان یک ناظر در این میدان خود را بیرون از گود کشیده است.

در ادامه، نشانه کلاهبردار بودن یک شرکت لیزینگی را بیان می کنیم.

مطالعه آگهی شرکت های لیزینگ کلاهبردار نشان می دهد که آنها برای فروش خود شرایط عجیب و غریبی گذاشته اند، مثلا فروش زیر قیمت بازار. هیچ شرکت لیزینگی حاضر نیست از سودآور بودن بنگاه خود چشم بپوشد. فروش زیر قیمت بازار، ترفند جذب مشتری است و به محض ورود شما به معامله، با هزینه های ریز و درشتی که برایتان می تراشند قیمت واقعی خودرو را تامین می کنند.

یکی دیگر از موارد مشکوک شرکت های کلاهبردار این است که آنها نرخ سود تسهیلات شان را پایین تر از شرکت های دیگر اعلام می کنند. در حالی که بانک ها به طور معمول نرخ سود 21 درصد را برای تسهیلاتشان اعمال می کنند، هر نرخ سود عجیبی که بسیار پایین تر از این عدد باشد باید شما را به فکر وادار کند. علاوه بر این کلاهبردارها در شرایط واگذاری خودرو هم اغراق می کنند. مثلا تحویل یک ساعته و یک روزه و … به محض شکار شما و دریافت پول تان کم کم بهانه گیری ها و وعده و وعیدهایشان شروع می شود تا در موقعیت مناسب جیم شوند!

یک نکته دیگر را هم بگویم و آن اینکه کلاهبردارها ممکن است بعد از دریافت رسید پیش پرداخت پولتان، به شما حواله معرفی به بانک هم بدهند؛ هرگز به این موضوع دلخوش نشوید و تصور نکنید که با یک معامله گر واقعی مواجه شده اید. بعضی شرکت های لیزینگی هم برای مشتریانشان قرعه کشی راه می اندازند که این قرعه کشی ها را هم باید به عنوان یک نشانه کلاهبرداران جدی بگیرید زیرا آنها با دریافت مبالغ اندک زیر 100 هزار تومان مشتری هایشان را ترغیب به شرکت در قرعه کشی می کنند و بعد از جمع آوری این پول ها متواری می شوند.

این دسته از کلاهبرداران تصور می کنند افراد برای مبالغ کم زیر 100 هزار تومان به مراجع قانونی شکایت نمی کنند اما سودجویی این شیادان در آن است که تعداد زیادی از شهروندان را با همین مبالغ کوچک فریب می دهند و پول خوبی به جیب می زنند.

نیروی انتظامی شکایت گروهی از شهروندانی را که به اینصورت مال باخته اند جدی می گیرد و به تعقیب کلاهبردار می پردازد، بنابراین حتی در صورت اینکه با پول اندکی مورد کلاهبرداری واقع شده اید، شکایت کنید. همه این تب و تاب ها و اینکه مورد سوء استفاده قرار گرفته اید یا نه، تا زمان دریافت خودرو به قوت خود باقی است. اگر خودروی تان را با همان کیفیت وعده داده شده تحویل گرفته اید، یک نفس راحت بکشید و به فکر پرداختن اقساط تان باشید. اگر می توانید چند قسط را هم زودتر پرداخت کنید که سود کمتری از شما دریافت شود و خریدتان به صرفه تر باشد.

Leave a Reply