آب لیمو غذای سالم

لیمو، قهوه، آب، غذا، خوراک، چاقی، لاغری، رژیم، چای، بادام و سلامتی

اینها واژه هایی هستند که در این مقاله به آنها بر می خوریم، سبک زندگی ای که شامل موارد بالا بعلاوه اجتناب از استرس و خواب کافی همراه با نظم در زندگی باشد، کیفیت زندگی شما را بالا برده و از ابتلا به بیاری های جورواجور دور نگه می دارد.

به آب مصرفی خود لیمو اضافه کنید

طبق نتایج یک تحقیق علمی که توسط محققین ژاپنی در سال ۲۰۰۷ صورت گرفته است، تکه‌های بریده شده لیمو، در قالب یک ریزمغذی می‌توانند از تجمع چربی‌ها در بدن و در نتیجه اضافه‌وزن جلوگیری کنند.

از دقت در نوشیدنی مصرفی خود غافل نشوید

بعد از هر ۲ لیوان نوشیدنی (غیر آب) که مصرف می‌کنید، ۱ لیوان آب بنوشید. به این ترتیب هم میل به نوشیدن سریع‌تر متوقف خواهد شد و هم تمایل به خوردن غذا در شما کاهش می‌یابد.

نوع نوشیدنی خود را، خودتان انتخاب کنید

اگر با دوستان خود برای سرو شام به بیرون از منزل رفتید و در رستوران از بین نوشیدنی‌های موجود، حق انتخاب‌های متعددی داشتید، سعی کنید تا آب گزینه انتخابی شما باشد چون به این شکل نسبت به دوستانتان که نوشیدنی‌های دیگری مانند نوشابه، آب گازدار یا حتی آب‌میوه انتخاب کرده‌اند، حدود ۴۰۰ کالری کم‌تر وارد بدن خود می‌کنید.

تا زمانی که واقعا احساس گرسنگی نکرده‌اید، غذا نخورید

به زمان توجه نکنید، چون ساعت به شما نمی‌گوید کی غذا بخورید، بلکه حواس خود را به سمت شکم‌تان ببرید تا این فرمان را به شما بدهد که چه زمانی وقت غذا خوردن است. به حرف شکم خود گوش دهید تا بعد از مدتی تغییر را احساس کنید، تغییراتی چون دیرتر خوردن وعده‌های غذایی و حتی کمتر خوردن شام.

برای غذاهای مصرفی خود جایگزین پیدا کنید

با یک تغییر بدون درد و البته خوشمزه در برنامه غذایی خود به راحتی از ورود ۵۵۰ کالری و ۳۸ گرم چربی اضافی به بدن خود جلوگیری کنید. 

به سمت پله‌ها بدوید

اگر شرایط محل کار و یا منزل‌تان به شکلی است که در طول روز از آسانسور به طور مداوم استفاده می‌کنید، بهتر است استفاده از پله جایگزین آسانسور شود. در ساختمان‌هایی که ۵ طبقه و یا کمتر هستند، با این روش زودتر به مقصد خواهید رسید. طبق تحقیقات صورت گرفته، کارمندانی که در محل کار خود به جای آسانسور از پله استفاده می‌کنند، توانستند حدود ۱۵ دقیقه در روز از اتلاف وقت خود جلوگیری کنند. جالب است بدانید که در طول یک دقیقه استفاده از پله بیشتر از دویدن عادی کالری خواهید سوزاند.

غذای خود را بیشتر بجوید

«طبیعت افرادی که غذای خود را کم بجوند، تنبیه خواهد کرد». این جمله متعلق به هوراس فلچر (Horace Fletcher) پیشگام عرصه سلامت غذا است که حدود ۱۰۰ سال پیش آن را گفت. علم امروز هم با این جمله کاملا موافق است که هر چه بیشتر غذای خود را بجوید، بدنتان زودتر خود را با حس سیری تطبیق می‌دهد و شما می‌توانید هر وقت که احساس سیری کردید، از غذا خوردن دست بکشید نه هر زمان که احساس کردید معده‌­تان پر شده است. همچنین از فواید دیگر طولانی‌­تر کردن عمل جویدن این است که می‌توانید مدت زمانی را که غذا با آنزیم‌های داخل دهان شما در تماس است، افزایش دهید که این کار عمل هضم در معده را بسیار راحت‌تر می‌کند و بعد از غذا خوردن احساس سنگینی نخواهید کرد.

به اندازه کافی بخوابید

تحقیقات علمی بسیاری گواه این موضوع است که افرادی که خواب شبانه کم­تری دارند، بیشتر از دیگران در معرض خطر اضافه‌وزن قرار دارند. اگر مجموع ساعات کم­تری در طول شب بخوابید، صبح روز بعد احساس گرسنگی بیشتری خواهید داشت. پس خواب کافی فراموش نشود.

قبل از خرید کردن، سیب بخورید

قصد خرید از مغازه خوراکی فروشی دارید؟ اگر پاسخ‌تان مثبت است، قبل از رفتن به مغازه یک چیزی بخورید. تحقیقات علمی محققین دانشگاه کورنل (Cornell University) نشان­‌دهنده این موضوع است که اگر فردی قبل از خرید کردن غذایی سبک و ساده مانند سیب را میل کند، تمایل کم­تری به خرید مواد خوراکی ناسالم خواهد داشت. دلیل آن هم این است که خوردن وعده غذایی سالم، ذهن شما را هم سالم نگه خواهد داشت.

قهوه یا چای خود را تلخ بنوشید

اگر با قهوه و یا چای خود شکر و شیر مصرف می‌کنید، باید بدانید که به طور ناخواسته مقدار زیادی کالری به بدن خود وارد می‌کنید. سعی کنید نوشیدنی خود را به صورت تلخ یا در نهایت با مقداری کمی از شیر کم‌چرب میل کنید. با رعایت این نکته با مصرف هر فنجان چای و یا قهوه از ورود ۱۰۰ کالری اضافه به بدن‌تان جلوگیری کرده‌اید و اگر این عدد را در تعداد دفعاتی که در طول ۱ سال چایی و یا قهوه می‌خورید ضرب کنید، متوجه خواهید که از حدود ۵ کیلوگرم اضافه‌وزن خود جلوگیری کرده‌اید.

در کنار دست‌­تان مغز بادام نگه‌دارید

به عنوان یک وعده سبک غذایی می‌توانید تعدادی مغز بادام خام در دسترس خود قرار دهید. هر مغز بادام غنی از پروتئین، چربی سالم، ویتامین ای (Vitamin E) و مواد مغذی دیگر است. باید این موضوع را هم یادآور شد که ارتباط مغز بادام با کاهش وزن بارها به اثبات رسیده است.

Leave a Reply