جامعه بی‌دفاعان
چرا در سال 93 آسیب‌های اجتماعی به اوج رسید؟

سال 1393 سال پرحادثه، پرتنش و پراسترسی برای ایرانیان بود. این سه ویژگی را از آن جهت می‌توان برای یک سال برشمرد که سال 1393 خیل عظیم آسیب‌های اجتماعی را به خود دید. از اسیدپاشی و کودک‌کشی گرفته تا تجربه انواع آلودگی‌ها و به راه افتادن یک موج هشداردهنده برای سرطان.

افزایش بروز آسیب‌های اجتماعی را باید در نگاه اول بازتاب رفتار مردم دانست. در نگاه عمیق‌تر اما، اتفاق‌های مختلفی سبب شده تا چنین رفتاری از مردم یک جامعه بروز پیدا کند. زمانی که مساله اسیدپاشی روی داد و نگاه نگران بسیاری از زنان ایرانی به موتورهای در حال گذر بود، خیلی‌ها مساله امنیت اجتماعی را مطرح می‌کردند اما در حقیقت باید چنین اتفاقی را محصول جمع شدن باروت عقده‌های روانی و اجتماعی در طولانی‌مدت دانست که با یک اتفاق جرقه‌ای به خود دیده و مسائلی از قبیل اسیدپاشی یا کودک‌کشی را سبب شده است.

ایران 1393 پر بود از حادثه. خیلی‌ها آن را تلخ می‌دانند و خیلی‌ها پرتنش. نکته بارزش اما این بود که درس‌های بسیاری برای جامعه‌شناسان داشت تا بتوانند روی رفتار مردم ایران مطالعه کنند. شاید بتوان 93 را سال بروز رفتارهای مختلف اجتماعی دانست که نشان از بطن جامعه‌ای می‌داد که شاید برای مدت‌های طولانی رفتارهای این‌چنینی از خود بروز نداده بود.

جامعه‌ای که خشونت پنهانی داشت و امسال آن را بیرون ریخت. نمودهایی از قبیل افزایش نزاع خیابانی، اسیدپاشی یا کودک‌کشی، همگی مواردی است که در معرض آسیب بودن جامعه ایران را تایید می‌کند.

محمد درویش/کارشناس محیط‌زیست
دکتر فرشید یزدانی/عضو هیات‌مدیره انجمن حمایت از حقوق کودکان
مهدی مجابی /کارشناس میراث فرهنگی
سعید معیدفر/جامعه‌شناس
محسن فرمهینی‌فراهانی/دکترای علوم تربیتی
شینا انصاری/مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان محیط‌زیست
دکتر مجید ابهری/رفتارشناس و آسیب‌شناس اجتماعی
منبع: میزگردی با حضور شهلا اعزازی و هادی معتمدی درباره تاثیر کوچک شدن سفره مردم بر آسیب‌های اجتماعی

Leave a Reply