محسن قمصری، مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران گفته است: “برای بودجه سال آینده خورشیدی پیشنهاد می‌کنیم قیمت نفت بین ۷۰ تا ۷۵ دلار به ازای هر بشکه گنجانده شود.”

با این حال آقای قمصری در گفت و گو با خبرگزاری مهر گفته “پیش بینی ها و برآوردها حاکی از آن است که قیمت نفت خام به کمتر از ۸۰ دلار در هر بشکه کاهش پیدا نخواهد کرد.”

او گفته در صورت کاهش قیمت نفت به زیر ۸۰ دلار توجیه اقتصادی تولید و استخراج آن در بسیاری از کشورهای جهان به شدت کاهش می یابد.

قیمت نفت خام که مدت‌ها بالای صد دلار به ازای هر بشکه بود، در هفته‌های اخیر سیر نزولی داشته به طوری که بهای آن به پایین‌ترین سطح خود در چهار سال اخیر رسیده است.

قیمت نفت در بودجه مصوب سال ۱۳۹۳ ایران که حدود ۵ ماه از آن باقی مانده، ۱۰۰ دلار پیش‌بینی شده که قرار است ۴۰ درصد از درآمد دولت را پوشش دهد.

مطابق آیین‌نامه داخلی مجلس ایران، دولت موظف است که تا نیمه آذر ماه لایحه بودجه را به مجلس ارائه کند.

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران گفته که قیمت نفت خام از ابتدای سال جاری تاکنون به صورت مصنوعی بالا نگه داشته شده بود.

آقای قمصری می گوید “هیچ گونه تغییری در شاخص‌های اقتصادی و روند عرضه و تقاضا در بازار جهانی نفت اتفاق نیفتاده بود تا قیمت نفت در سطوح بالا باقی بماند.”

Leave a Reply