پنج تصمیم اشتباه 30سالگی که سرنوشت اقتصادی افراد را عوض می‌کند

دوره 30 تا 40 سالگی سنی است که در آن، آینده مالی انسان شکل می‌گیرد، اما بسیاری از افراد در این سنین، دست به اشتباهات اقتصادی خطرناکی می‌زنند که آینده مالی آنها را به‌خطر می‌اندازد.
انسان در فاصله 30 تا 40 سالگی، با فرصت‌های بیشماری روبرو است که استفاده کردن یا نکردن از این فرصت‌ها ممکن است منجر به موفقیت یا شکست شود. این برهه از عمر انسان برای ایجاد شغل، داشتن فرزند و بسترسازی برای آینده مالی قابل اتکاست. با این‌حال، بسیاری از افراد، در فرآیند دست‌یابی به این اهداف، معمولا در این سن دست به اشتباهات مالی جبران ناپذیری می‌زنند که برای آنها تبعات بسیاری به‌همراه دارد و عواقب این اشتباه برای آنها سال‌های سال پابرجا می‌ماند. در این گزارش به نقل از یو‌اس‌نیوز، به برخی از این اشتباهات مالی اشاره می‌کنیم.

اجتناب از داشتن منبع درآمد جنبی و تنوع شغلی
به گزارش اقتصادنیوز، اگرچه، تمرکز کردن تنها روی یک شغل و اختصاص کل زمان و انرژی به آن کار آسانی است، با این حال این کار بسیار پر از ریسک است. تابه‌حال به این فکر کرده‌اید که اگر کارفرمای شما، ناگهان تصمیم به تعطیل کردن کسب‌وکارش بگیرد چه اتفاقی برای شما می‌افتد؟ اگر خدای ناکرده، در کار خود مرتکب یک اشتباه فاحش شوید و پل‌های پشت سر خود را خراب کنید، چه اتفاقی برای آینده شغلی شما خواهد افتاد؟ اگر حرفه‌ای که به آن مشغول هستید، روزی با بی‌اقبالی مردم و مشتریان روبرو شود چه خواهد شد؟ جواب این سوالات ساده است؛ شما بعد از این‌همه سال بیکار می‌شوید و ممکن است سابقه‌کاری و حرفه‌ای شما نیز دیگر به هیچ دردی نخورد.

پس بهترین تدبیر برای شما این است که در این سن، یک منبع درآمدی دیگر داشته باشید. اندکی از زمان خود را به راه‌اندازی یک شغل جنبی دیگر اختصاص دهید. می‌توانید یک شغل کوچک شروع کرده یا به‌صورت پاره‌وقت کار کنید. راه‌های بسیاری نظیر نوشتن کتاب یا راه‌اندازی یک وب‌سایت وجود دارد که از طریق آنها می‌توان یک منبع درآمد جانبی دیگر داشت.

ولخرجی برای حفظ ظاهر
برای بسیاری از افراد، به شدت تمایل دارند تا خود را نزد اطرافیان و حتی خودشان انسان موفقی جلوه دهند. این فخرفروشی اغلب در قالب خرید خانه‌ای مجلل، سوارشدن بر ماشین آخرین مدل و پوشیدن لباس‌های فاخر و خرید لوازم لوکس منزل بروز می‌کند.

تنها جذابیت داشتن این وسایل این است که آنها بسیار گرانقیمت هستند ولی هرگز نمی‌توانند نشانه‌ای از موفقیت صاحبان آن باشند. خرید این وسایل گرانقیمت تنها نشان می‌دهد که شما پول زیادی برای خرید خانه، ماشین یا لوازم منزل پرداخته‌اید. این‌کار همچنین نشان‌دهنده ‌این است که وقت و ارزش زیادی را روی مسائل مهم دیگری نظیر پس‌انداز برای بازنشستگی صرف نکرده‌اید. درعوض، پولی که در این راه هزینه‌ کرده‌اید روزبه‌روز بی‌ارزش‌تر می‌شود. مثلا خانه‌ای که خریده‌اید با گذر زمان فرسوده شده یا ارزش خودروی گرانبهایتان روز به روز کمتر می‌شود. این یک اشتباه بزرگ اقتصادی است.

تعیین تکلیف نکردن اموال، انحصار وراثت و بیمه عمر
تاوقتی‌که نسبتا جوان و در سال‌های دهه چهارم زندگی هستید، خیلی راحت‌تر می‌توانید بر وضعیت پس از مرگ خود اشراف داشته‌باشید. بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات جسمانی، ممکن است در جوانی به عمر شما پایان دهند، ممکن است در زمان پیری تهدید چندانی برای شما نباشند. پس چرا هرگز به آنها فکر نمی‌کنید؟ درواقع، بسیاری از اتفاقات سرنوشت‌ساز و مرگ‌آفرین، ممکن است در همان جوانی و در اوان 30 سالگی رخ دهند.

این تهدیدها از حوادث رانندگی گرفته تا بیماری‌هایی نظیر سرطان را دربر می‌گیرند. پس اگر تاکنون هیچ برنامه‌ای برای بیمه عمر یا انحصار وراثت خود نداشته‌اید که این سوانح را پوشش دهند، این‌کار شما ظلم بزرگی درحق اطرافیان و افراد مهم زندگی‌تان می‌کند که تحت پوشش شما قرارداشتند.

ولخرجی برای فرزندان
پدر و مادرهای امروز، با کالاهای اغواکننده بسیاری روبرو هستند که باید برای فرزندانشان تهیه کنند. البته که منظور ما خرید هدایا، اسباب‌بازی یا کنسول‌های بازی نیست، بلکه چیزهایی نظیر فعالیت‌های فوق‌برنامه، تجهیزات ورزشی، آلات موسیقی، سفرهای تفریحی و… فهرست ناتمامی از هزینه‌هایی است که پدر و مادرهای امروزی برای فرزندانشان می‌پردازند.

اگرچه ولخرجی و هزینه‌کردن پول بسیار وسوسه‌انگیز و آسان است، اما این‌کار اغلب به قیمت مشکلات مالی در آینده نه چندان دور تمام می‌شود. اگر اغلب برای راضی نگه‌داشتن فرزندانتان، از این و آن قرض می‌کنید، این کار را متوقف کنید و یک‌بار هم که شده از خودتان بپرسید آیا این هزینه ها برای شما و فرزندتان فایده‌ای هم دارد؟

تاخیر در پس‌انداز بازنشستگی
وقتی در جوانی و به خصوص شکوفایی خود یعنی 30 سالگی هستید، فکر می‌کنید که فاصله بسیاری با بازنشستگی دارید. درنهایت، با خود می‌گویید: حالا از 35 سال تا 65 سال، سی سال وقت هست.

منظور اصلی از طرح این موضوع این است که وقتی از جوانی شروع به پس انداز کنید، میزان پس‌انداز بازنشستگی شما بسیار مفیدتر خواهد بود. مثلا اگر در سی سالگی، مبلغی معادل 1000 دلار در بازار بورس سرمایه‌گذاری کنید، در 65 سالگی حدود 10 هزار و 677 دلار سرمایه خواهید‌ داشت؛ درحالی‌که اگر همین مبلغ را در 45 سالگی سرمایه گذاری کنید، آنوقت در 65 سالگی تنها 3870 دلار سرمایه خواهید داشت. پس تعلل در سرمایه‌گذاری و پس انداز به‌منزله دور ریختن مبلغی معادل 6807 دلار است.

30 تا 40 سالگی، سنی است که آینده مالی شما را در آینده تامین می‌کند. شما در این سن، درآمد خوب و انرژی بالایی دارید. علاوه‌براین، زمان زیادی دارید تا از انجام کاری که دوست دارید لذت ببرید. پس هرگز این فرصت را از دست ندهید زیرا این دوران دیگر تکرار نخواهد شد.

منبع: اقتصادنیوز

Leave a Reply