درآ»دهای های نفت و معادن ایران به کجا رفت؟

در حالیکه در اواخر سال 2017 هستیم، امارات  متحده عربی برنامه ای دارد تا در تابستان 2020 یک مریخ نورد به سیاره بهرام ارسال نماید.

پروژه امید مریخ

ترجمه، ویرایش و بازنویسی از نمایشگاه مجازی فارس

مفهوم کلی

کلمه “امید” در سرنام این پروژه به این معنی است که پروژه ارسال فضاپیما به سوی مریخ توسط امارات متحده عربی، پیام ایمدبخشی را ب رای جوانان عرب دارد، این گفته شیخ محمد بن رشید آل مکتوم رهبر امارات متحده عربی برای کسانی است که مرکز فضایی محمدبن رشید را رهبری می کنند.

اطلاعات به دست آمده و نتایج این ارسال اکتشافی به صورت رایگان با بیش از 200 موسسه در سراسر جهان به رایگان به اشتراگ گذاشته خواهد شد.

تیم ماموریتی مریخ امارات تشکیل شده از 150 مهندس اماراتی با مدیریت “عمران شریف” است، درس خوانده دانشگاه های آمریکایی. سارا امیری معاون جانشین، ابراهیم حمزه القسیم معاون مدیر پروژه و برنامه ریز  استراتژیک و زکریا الشمسی معاون مدیر پروژه ماموریت امید مریخ.

فضاپیما توسط راکت صنایع سنگین میتسوبیشی به سوی مریخ پرتاب خواهد شد.

فضاپیمای امید مریخ

این فضاپیما به صورت فشرده و شش ضلعی طراحی شده و در حدود 1500 کیلوگرم وزن دارد، وزن مورد نظر با احتساب سوخت می باشد.

ابعاد آن 237 سانتی متر پهنا و 290 سانتی متر ارتفاع دارد، تقریبا به اندازه یک اتوموبیل کوچک. بالهای خورشیدی آن انرژی 600 واتی را برای شارژ کردن باتری ها تامین می کند.

ارتباط آن با زمین از طریق یک آنتن بلند و یک دیش به پهانی یک متر و نیم می باشد. یکی از تجهیزات نصب شده روی ماهواره امید مریخ، سیستم موقعیت یاب ستاره ای است که می توان در هر لحظه، موقعیتش را با بررسی نقشه ستاره ها نسبت به خورشید به دست بیاورد.

با سرعت 40 هزار کیلومتر در ساعت، پیش بینی می شود 200 روزه این فضایما خودش را به نزدیکی های مریخ برساند. به هنگام رسیدن به نزدیکی های مریخ، ماهواره امید مریخ، جو (اتمسفر) مریخ را بررسی خواهد کرد، این مطالعه دو سال به طول خواهد انجامید. مجموعه مطالعات باید نشان دهد چرا بعد از زمانی مشخص یا نامشخص، جو سیاره بهرام به این حد از نازک بودن رسیده باشد که امکان وجود آب به صورت مایع در آن وجود ندارد.

دیگر تجهیزات موجود در ماهواره شامل دوربین با رزولوشن بالا برای گرفتن عکس های رنگی، دوربین مادون قرمز برای بررسی الگویهای گرمایی، یخ، آب، بخاراتو دیگر موارد، و در نهایت یک طیف سنج ماورا بنفش برای ردگیری اکسیژن، و هیدروژن.

این در حالیست که من به عنوان یک ایرانی، تاسف می خورم که در سایت سازمان های مرتبط با دانش فضایی ایران، هیچگونه اطلاعات مهم، مفید و غرور اآفرینی نتوانستم پیدا کنم.

Leave a Reply