Valerie Jarrett

ولری جرد، مشاور ارشد پرزیدنت اوباما که خود متولد شیراز است در مراسمی که به مناسبت فرارسیدن نوروز در شهر واشنگتن دی سی برگزار شده بود حضور یافت. او برای میهمانان از خاطرات کودکی اش، سفره هفت سین، شیرینی ها و خوراکی های نوروزی و عیدی هایی که در این ایام دریافت می کرد، سخن گفت و با اشاره به شعر معروف سعدی شیراز که پرزیدنت اوباما نیز در یکی از پیامهای تبریک نوروزی اش از آن سخن برده بود سخنرانی خود را به پایان برد؛ بنی آدم اعضای یکدیگرند، که در آفرینش ز یک گوهرند.
خانم جرد با اشاره به مشارکتهای سازنده ایرانی-آمریکایی ها در ایالات متحده باردیگر یادآور شد که این کشور همیشه ملتی متشکل از مهاجران بوده و این تنوع جمعیت و گونه گونی فرهنگی به ایالت متحده قدرت بخشیده است.

 

Valerie_Jarrett_official_portrait_small

والری بومن جارت ( Valerie Bowman Jarrett) (متولد ۱۹۵۶ میلادی)، وکیل آمریکایی مقیم شیکاگو است. وی همچنین از مشاورین ارشد باراک اوباما است. والری جارت از پدر و مادری آمریکایی زاده شده و متولد شهر شیراز، ایران است و تا ۵ سالگی در این شهر زندگی می‌کرده‌است.
وی در سال ۱۹۷۸ در رشته روانشناسی از دانشگاه استنفورد موفق به کسب مدرک کارشناسی شد و سپس دکترای خود را در رشته حقوق در سال ۱۹۸۱ از دانشگاه میشیگان دریافت کرد.

برخی نشریات و رسانه‌های ایالات متحده آمریکا وی را بانفوذترین مشاور باراک اوباما معرفی می‌کنند.

وی دارای دختری به نام لورا است که هم‌اکنون در حال تحصیل در رشته حقوق از دانشگاه هاروارد است.

پدر وی، جیمز بومن، از اولین پزشکان بیمارستان نمازی شیراز بوده‌است؛ وی خاطراتش از زندگی در ایران را، «خاطراتی بسیار شیرین» توصیف می‌کند.

تایمز اسرائیل به نقل از شبکه ۱۰ اسرائیل نوشت: مذاکرات ژنو بین ایران و غرب تنها یک مساله ظاهری است چراکه شرایط و مفاد توافق هسته‌ای پیش از این بین مشاوران ارشد باراک اوباما و مسئولان هسته‌ای ایران بیش از یکسال است که مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

در جریان این مذاکرات، امریکایی‌ها پیشنهاد مجموعه‌ای از اقدامات اعتماد سازی را دادند که بر آمادگی واشنگتن برای توافق و کاهش تحریم‌ها تاکید داشت. این همان توافقی است که امریکایی‌ها در ماه جاری به ژنو اوردند. این کانال ارتباطی محرمانه بین ایران و امریکا جان کری را به حاشیه رانده و مستقیماً توسط شخص رئیس جمهور آمریکا مورد نظارت قرار گرقته است.

برنامه این بود که جان کری به ژنو پرواز کند و نقش خود را به عنوان امضا کننده توافق ایفا کند. در این میان، فاکتورهایی چون موضع فرانسه و اعتراضات اشکار اسرائیل این طرح را با مشکل مواجه کرد و منجر به عدم توافق شد. براساسا این گزارش، والری جارت دستیار باراک اوباما که متولد شیراز است فردی کلیدی در مذاکرات محرمانه اوباما با ایران است. جارت به عنوان فرستاده مستقیم و شخصی رئیس جمهور آمریکا در مذاکرات محرمانه با ایرانیان در یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس است.

 

Source 1

Leave a Reply