اعتبار بی‌اعتبار!

وعده پوشالی اختصاص یارانه ثروتمندان به تولید

دوشنبه، یازدهم خرداد 1394

در حالی که دولت برای جبران کسری بودجه خود اقدام به تک نرخی کردن و حذف یارانه ثروتمندان کرده است، وزارت کار مدعی اختصاص درآمد ناشی حذف یارانه ثروتمندان به بخش تولید و اشتغال شد است.

به گزارش اقتصادنیوز، دولت در لایحه بودجه‌ سال 94 ، معادل 42 هزار میلیارد تومان را صرفا برای پرداخت یارانه نقدی در نظر گرفته بود که در نهایت تصمیم مجلس بر کاهش سه هزار میلیارد تومانی از آن بود. در حالی که دولت موظف به کسر سه هزار میلیارد تومان از مجموع کل یارانه‌های پرداختی شد، برای جبران این کسری باید حذف یارانه شش میلیون ثروتمند را به طور جدی‌تر پیگیری می‌کرد. بنابراین وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی مامور شناسایی دهک‌های بالا جامعه در راستای حذف یارانه آنها شد.

اما از زمانی که این وزارت‌خانه متصدی شناسایی شش میلیون ثروتمند شده‌ است، بدون در نظر گرفتن چرایی حذف این سه هزار میلیارد تومان بارها اعلام شده  که این پول صرف اشتغال‌زایی، بهبود کسب‌وکار یا تولید در کشور می‌شود.

در همین زمینه احمد میدری، معاون وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی اعلام کرده بود که حذف یارانه شش میلیون نفر از یارانه‌‌بگیران قطعی و قرار است منابع حاصل از حذف یارانه‌بگیران صرف ایجاد اشتغال و امور زیربنایی کشور شود.

اخیرا نیز از سوی ابوالحسن فیروزآبادی، قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفته شد که یارانه شش میلیون ثروتمند به حساب تولیدکنندگان واریز می‌شود. بنا بر اظهارات وی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قصد دارد امسال یارانه ششش میلیون نفر از افراد بی‌نیاز را قطع کند و درآمد ناشی از آن را به ایجاد اشتغال و کمک به تولید اختصاص دهد.

اما درحالی که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام می‌کند قصد دارد سه هزار میلیارد تومان یارانه ثروتمندان را به بخش تولید اختصاص دهد به تازگی مجتبی خسروتاج، معاون توسعه بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده است که تنها برای احیاء 3700 واحد صنعتی به 23 هزار میلیارد تومان تسهیلات نیاز است که حتی با اختصاص تمام درآمد ناشی از حذف یارانه ثروتمندان به بخش تولید باز برای راه‌اندازی همین تعداد واحد تولیدی در کشور در حدود 20 هزار میلیارد تومان کسر می‌آید.

تاکنون دولت برای جبران کسری 16 هزار میلیارد تومان کسری بودجه در دو مرحله اقدام کرد. در مرحله اول شروع به حذف یارانه ثروتمندان کرده و در محله دوم با تک نرخی کردن سوخت سه هزار میلیارد تومان کسری دیگر را جبران کرده است اما با این حال مسئولان از مصارف پولی سخن گفته‌اند که در واقع به نظر می‌رسد وجود خارجی ندارند و تنها کسری منابع بوده‌اند. در واقع در حالی که مصارف این پول‌ها قبلا در بودجه مشخص شده بود اما مقامات دولتی به دنبال مصارف جدید برای آنها هستند.

Leave a Reply