واشنگتن دی سی چگونه پایتخت ایالات متحده شد؟

مقاله ای بسیار خواندنی از پنجره ای به واشنگتن

لطفا جهت نوشتن کامنت یا رای دادن به مطلب مورد علاقه اتان، در صورت تمایل عضو سایت شوید.

” پیش از اینکه شهر واشنگتن دی سی در سال ۱۸۰۰پایتخت ایالات متحده بشود، جلسات کنگره در مکانهای مختلفی از جمله بالتیمور، ترنتون و شهر نیویورک برگزار می شد. پس از سالها مذاکره بین رهبران کشور جدید آمریکا درباره انتخاب جایگاهی دائمی برای دولت، کنگره تصویب نمود که پایتخت بایستی جایی در امتداد رودخانه پوتومک باشد و به جورج واشنگتن این اختیار را داد تا درباره مکان نهایی استقرار دولت تصمیم بگیرد. در ژانویه ۱۷۹۱جورج واشنگتن ۱۰۰مایل مربع از زمینهایی که توسط دو ایالت مری لند و ویرجینیا واگذار شده بود را بعنوان یک منطقه فدرال -که تحت قلمرو هیچ ایالتی نیست- برای محل استقرار دولت اعلام کرد.

در سپتامبر ۱۹۷۱سه کمیسیونی که از طرف جورج واشنگتن برای نظارت بر تکمیل طرح شهری فدرال برای جای دادن کنگره و محل زندگی پرزیدنت برگزیده شده بودند، نام شهر واشنگتن را به افتخار پرزیدنت جورج واشنگتن و قسمت دوم نام این شهر را Territory of Columbia برگرفته از نام کریستوفر کلمبوس انتخاب کردند.

کلمبیا واژه ای میهن پرستانه بود که در درگیریهای انقلاب استقلال آمریکا برای اشاره به کشور ایالات متحده استفاده می شد.

البته بعدها واژه Territory در نام پایتخت رسما با واژه District جایگزین شد.

   از اقدامات دیگر جورج واشنگتن برای تشکیل پایتخت رسمی ایالات متحده می توان به استخدام معمار و مهندس فرانسوی Pierre Charles L’Enfant اشاره کرد. L’Enfant که خود در جنگهای انقلاب آمریکایی شرکت کرده بود طرح شهری را پیشنهاد داد که در آن خیابانها پهن باشند و شهر مملو از فضاهای باز باشد. هرچند که L’Enfant بعدها با جورج واشنگتن و زمینداران محلی اختلاف عقیده پیدا کرد و مجبور به استعفا شد. با اینحال طرح او اجرا شد و امروزه یکی از ایستگاههای بزرگ متروی شهر واشنگتن دی سی بنام این معمار فرانسوی تبار، ایستگاه L’Enfant نامگذاری شده است.

   تعیین مکانی بعنوان محل سکونت رییس جمهوری نیز یکی از ویژگی های عمده طرح L’Enfant بود که پیشنهاد طرح این عمارت را به مسابقه گذاشت و در ان زمان ۹ طرح برای “خانه رییس جمهور” دریافت شد و جورج واشنگتن که از طرح نهایی انتخاب شده چندان رضایت نداشت با توصیه هایی برای تغییر طرح نهایی پیشنهاد داد خانه رییس جمهور از سه طبقه به دو طبقه تغییر یابد و ۹ پنجره نمای بیرونی آن به ۱۱ پنجره تبدیل شود. سنگ بنای این ساختمان در سال اکتبر ۱۷۹۲ بدون هیچ مراسم خاصی نهاده شد و هشت سال بعد بااینکه طرح این عمارت کاملا به پایان نرسیده بود، برای سکونت ریاست جمهوری و خانواده اش تقریبا آماده بود. اما جورج واشنگتن در دسامبر ۱۷۹۹درگذشته بود و نتوانست خود در این خانه اقامت کند.
پایتخت ایالات متحده امروز بیش از ۶۵۰۰۰۰ هزار نفر جمعیت دارد وبعنوان منطقه ای فدرال که به هیچ ایالتی تعلق ندارد، یک نماینده بدون حق رای در مجلس نمایندگان دارد. ساکنین این شهر البته به استناد یکی از متمم های قانون اساسی می توانند شهردار و اعضای شورای شهرشان را انتخاب کنند و همچنین حق شرکت در انتخابات ریاست جمهوری را دارند.”

Leave a Reply