هشت کشور فقیر آسیا را بشناسید

هشت کشور آسیایی در رده کشورهایی قرار دارند که درآمد سرانه آنها کمتر از 1006 دلار آمریکا است و در رده‌بندی جهانی در میان کشورهای فقیر به حساب می‌آیند؛ ایران در این رده بندی در زمره کشورهای «با درآمد متوسط رو به بالا» قرار دارد.

به گزارش بانک جهانی، اغلب کشورهای واقع شده در قاره آسیا در زمره کشورهای کم در آمد یا با درآمد سرانه متوسط قرار دارند. طبق این گزارش کشورهایی که درآمد سرانه سالانه آنها کمتر از 1006 دلار آمریکا است، کم درآمد ترین کشورهای دنیا هستند و کشورهایی که درآمد سرانه آنها بین 1006 تا 3975 دلارامریکا است در زمره کشورهای «با درآمد متوسط رو به پایین» قرار گرفته اند.

بیشترین شمار از کشورهای کم درآمد در قاره آفریقا واقع شده اند؛ در حالی که در قاره آسیا کشورهای تاجیکستان، قرقیزستان، افغانستان، نپال، بنگلادش، میانمار و کامبوج و یمن در دسته کشورهایی هستند که درامدسرانه کمتر از 1006 دلار در سال را تجربه می کنند.

ایران در این رده بندی در جایگاه کشورهای «با درآمد متوسط رو به بالا» قرار گرفته است؛ ولی نکته مهم این جاست که درامد سرانه مردم در ایران طی سه سال گذشته سیر کاهشی داشته است و این کاهش سبب شده است تا فاصله ایران با کشورهای دارای درامد متوسط به پایین کمتر و کمتر شود. کاهش درآمد سرانه در ایران از سال 2011 میلادی تا کنون با سرعت بیشتری اتفاق افتاده است و زمینه را برای بیشتر شدن نرخ فقر در کشور فراهم کرده است.به گزارش اقتصادی نیوز،در این رده بندی کشورهایی که بیشتراز 12275 دلار آمریکا در سال درآمد دارند در رده کشورهای پردرآمد قرار گرفته اند که اغلب این کشورها در آمریکای شمالی، اسکاندیناوی، اتحادیه اروپا و در نهایت در استرالیا واقع شده اند. این کشورهای پردرآمددر سال گذشته بین 12 هزار دلار آمریکا تا بالغ بر 150 هزار دلار آمریکا درآمد سرانه داشته اند

منبع: اقتصادی نیوز

Leave a Reply