“千里之行﹐始于足下”

(Qiānlǐ zhī xíng, shǐ yú zú xià)
“A journey of a thousand miles begins with a single step….”

سفری دور و دراز، با نخستین قدم آغاز می شود.

– Chinese proverb
مقاله ای از بابک راستی

  1. زبان چینی بیشترین گفتگو کنندکان را از لحاظ آماری در سطح جهان داراست. زبان رسمی کشورهای چین، هنگ کنگ، ماکائو، تایوان، سنگاپور، ایالت وا در برمه و همچنین سازمان ملل متحد است. همچنین در کشورهای مالزی، آمریکا و کانادا هم عده ای به این زبان گفتگو می کنند. زبان مادری تقریبا شانزده درصد مردم کره زمین است و به عبارت دیگر 1.2 میلیارد نفر آدمیان این زبان را به خوبی می دانند. 20% دانشجوبان جهان زبان چینی را می دانند!!

  2. می توانید وقتی به چین سفر کردید از اشتباهات مهلک اجتناب کنید، مثلا چون تلفط چهار کلمه حشیش، اسب، مادر و “زن بددهان و غر و لند کننده”  برای غیر چینی ها کاملا یکسان است، ممکن است شما ندانید آیا کسی می گوید “مادر سوار اسب است و غر و لند می کند” یا اینکه می گوید: “اسب روی مادر بددهانت حشیش می کشد!!!

  3. برای آشنا شدن به زبان، فرهنگ، تاریخ و ادبیات زبان چینی، باور بفرمائید همین یک دلیل برای خودم تنهایی کافی است.

  4. زبان چینی به سرعت در حال تبدیل به زبان “تجارت جهانی” و همچنین “توریسیم” است.

  5. برای شرقی ها، مثل ما ایرانی ها، این یک زبان ساده است تا غربی هایی که فرهنگ و دستور زبانشان با ما شرقی ها تفاوت دارد. در اینترنت منابع بسیار زیادی به زبان انگلیسی برای یادگیری زبان چینی ساخته شده و موجود است، آنهم اکثرا به رایگان!

  6. تمرین خوبی برای مغز و کم کردن مشکلات روحی، روانی، اجتماعی و مغزی است. بالا رفتن شخصیت اجتماعی، بالا رفتن روحیه و اعتماد به نفس، بالا رفتن بهره هوشی، باز شدن درهای جدید، کم کردن احتمال آلزایمر از مزایا و منافع یادگیری یک زبان جدید مثل چینی است.

  7. احتمال به دست آوردن شغل های جدیدتر و بهتر.

  8. به تجربه شخصی من خوش آمدید که این زبان را یک زبان بسیار شیرین، دوست داشتنی و پر از خاطرات خوب معرفی می کنم.

 

من در حال تالیف کتابی هستم تا با تنها از حفظ کردن 500 کلمه/حرف و یادگیری آنها، شما می توانید 80 درصد از زبان و متون چینی را متوجه شوید.

جهت خرید قسمت های مختلف این کتاب به صورت آنلاین به این صفحه بروید: فروشگاه آنلاین یا از سایت واسطه “انجام می دم” بخرید.

Leave a Reply