وزارت خزانه داری ایالات متحده دیروز اعلام کرد که پس از ماهها گفتگو و نظر خواهی عمومی درمورد افزودن تصویر یک زن به اسکناس ده دلاری یا بیست دلاری، نهایتا تصمیم بر آن شده که تصویر “هریت تابمن” بر روی اسکناس بیست دلاری آمریکا نقش بندد.

هریت تابمن بخاطر تلاشهایش در مبارزه علیه برده داری در خلال جنگ داخلی آمریکا و فراری دادن بیش از ۳۰۰ برده به ایالت‌های شمالی که برده‌داری در آنجا منسوخ شده بود، شهرت جهانی دارد. پس از شروع جنگ داخلی آمریکا در سال ۱۸۶۱، هریت ابتدا به عنوان پرستار و آشپز و سپس به عنوان دیده بان و پیش‌آهنگ مسلح در ارتش متحد شمال خدمت کرده است.

چاپ تصویر یک زن سیاهپوست بر روی اسکناس بیست دلاری از مشارکتهای زنان در ایجاد دموکراسی ایالات متحده و از اهمیت تنوع جمعیتی در این کشور حکایت دارد. لانی بانچ، رییس موزه ملی تاریخ و فرهنگ آمریکایی های آفریقایی تبار در این باره می گوید: ” برای من، تصویر هریت تابمن بر روی اسکناس بیست دلاری نشان دهنده این واقعیت است که ما دیگر آن کشوری که در گذشته بودیم، نیستیم و اینجا جایی است که تنوع جمعیتی اهمیت دارد.”

وزارت خزانه داری اعلام کرد تصویر اندرو جکسون، هفتمین رییس جمهوری ایالات متحده و صاحب برده های متعدد، که هم اکنون در روی اسکناس بیست دلاری قرار دارد، به پشت این اسکناس منتقل می شود و تصویر هریت تابمن در روی این اسکناس قرار خواهد گرفت.

هریت تابمن در سال ۱۸۲۰ به دنیا آمد. پدر و مادر او برده بودند و او نیز براساس رسم آن زمان برده تلقی میشد، ولی هریت بعدها توانست از دست اربابش فرار کند و به پیکارگری برجسته علیه نظام برده‌داری بدل شود.

سفارت مجازی تهران چندی پیش در مصاحبه ای با بازدید کنندگان ضرب سکه و چاپ اسکناس از آنها پرسید که می خواهند تصویر کدام زن را در روی اسکناسهای رایج در آمریکا ببینند. پاسخ این افراد را در این ویدیو ببینید. https://goo.gl/k4Jwgf

Leave a Reply