قدرت های جهانی در قبال محدود کردن فعالیت های هسته ای ایران در ازای لغو تحریم های اقتصادی بین المللی به توافق رسیدند.

وزیر امور خارجه ایران، رسیدن به این توافق را “تاریخی” خواند و گفت: “فصل جدیدی از امیدواری شروع شده“.

بنا به گزارش بی بی سی، این توافق بین ایران، ایالات متحده آمریکا، بریتانیا (انگلیس)، فرانسه، چین، روسیه و آلمان که در سال 2006 شروع شده بود، به بازرسان هسته ای سازمان ملل دسترسی های گسترده ای می دهد، اما این بازرسی ها به صورت اتوماتیک نخواهد بود.

گروه 5+1 (که در بالا نام برده شد) تقاضای کوچک کردن مقیاس هسته ای ایران را داشت که ممکن بود به دستیابی به سلاح هسته ای شود و در جهت بازگشت از تکنولوژی هسته ای باشد تا اطمینان حاصل گردد که ایران به این نوع سلاح کشتار جمعی دست نخواهد یافت، ادعایی که ایران هرگز آنرا قبول نکرد و همیشه فعالیت خود را صلح آمیز خواند.

تحریم های بین المللی فلج کننده بر علیه ایران برداشته شد و ایران هم این اطمینان را به جهانیان می دهد که فعالیت های هسته ایش خطرناک نیست.

رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، “فدریکا موگرینی” این توافق را “نشانه ای از امید برای تمام جهان” خواند.

“این یک تصمیم گیری است که می تواند راه را برای فصل جدیدی در روابط بین المللی باز کند”

به روز رسانی ما را دنبال کنید

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران گفت: “این توافق برای هیچ یک از طریفین عالی محسوب نمی شود اما بهترین دستآوردی است که می توانیم به آن دست بیابیم”.

پرس تی وی وابسته به دولت ایران گزارش کرد: “از هماکنون ایران رسما به عنوان یک قدرت جهانی و هسته ای در زمینه چرخه سوخت هسته ای و غنی سازی شناخته شده است”.

متن قرارداد تا این لحظه منتشر نشده اما برخی عقیده دارند که توافق ها مشتمل بر این موارد است:

مصالحه بر سر بازرسی از سایت های داخل ایران، آسوشیتد پرس به نقل از یک دیپلمات گفت – به بازرسان سازمان ملل اجازه داده خواهد شد برای نظارت بر سایت های نظامی از ایران درخواست کنند اما از سوی دیگر ایران می تواند این درخواست ها را رد یا قبول کند.

ایران قبول کرده که در صورت عدول از توافقنامه و نقض قوانین، کلیه تحریم ها می تواند در عرض 65 روز بر سر جای خود برگردد.
تحریم های سازمان ملل در مورد
سلاح به مدت پنج سال و تحریمهای مربوط به صنایع موشکی به مدت هشت سال به قوت خود باقی است.
کلیه تحریم های
نفت و گاز معاملات، معاملات مالی، حمل و نقل هوایی و دریایی برداشته خواهد شد و میلیاردها دلار از دارایی های مسدود شده ایران آزاد خواهد گردید.

دولت اسرائیل نیز در برابر توافق هشدار داد.

پس از گزارش های مربوط به این توافق، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفت: “من اعتقاد دارم این یک اشتباه تاریخی است که ایران با صدها میلیارد دلار که با آن می توانید هیزم به آتش ماشین های ترور و نا امنی در سراسر شرق میانه و در سراسر جهان بریزد.

منبع: BBC

One Reply to “نقل قول بی بی سی از نتیجه مذاکرات”

Leave a Reply