نقض قانون توسط قانون‌گذاران!

۲۱ دی ۱۳۹۳ – ۱۳:۱۱

فرارو- نطق علی مطهری امروز در مجلس ناتمام ماند؛ نطق در چارچوب وظایف نمایندگی حق نمایندگان است و تحت هیچ عنوان و بهانه ای نمی توان نماینده را از بیان آن سلب کرد.

به گزارش فرارو؛ امروز صحن علنی مجلس شورای اسلامی در پی نطق میان دستور علی مطهری، نماینده تهران، ری و شمیرانات متشنج و ملتهب شد.

مطهری نطق میان دستور خود را با انتقاد از عملکرد صدا و سیما در سالگرد 9دی آغاز کرد و پس چند انتقاد نسبت به عملکرد دولت در حوزه های مختلف به خصوص عدم معرفی معاون سیاسی وزارت کشور به ماجرای حصر معترضان نتایج انتخابات سال 88 پرداخت که این سخنان با واکنش شدید نمایندگان مواجه شد.

این اعتراض تا آنجا ادامه پیدا کرد که برخی نمایندگان با فریادها و شعارهای خود مانع از آن شدند که مطهری به ادامه نطق خود بپردازد و حتی چند تن از نمایندگان مقابل جایگاه ناطقان رفتند تا مطهری را به زور از این جایگاه پایین بکشند.

با ادامه تنش در فضای مجلس، محمد حسن ابوترابی فرد که ریاست جلسه علنی امروز را بر عهده داشت با اعلام تنفس، جلسه علنی را تعطیل کرد و مجلس به مدت 25 دقیقه از ادامه کار بازماند و مطهری نتوانست نطق خود را به پایان برساند.

این در حالی است که بر پایه قانون اساسی و آیین نامه داخلی مجلس نطق میان دستور، حق نمایندگان است و هیچ فردی نمی تواند نماینده را تحت هر عنوان و بهانه ای از بیان نطق خود منع کند.

اصل ۸۴ قانون اساسی در این باره تاکید دارد که «هر نماینده در برابر تمام ملت مسئول است و حق دارد در همه مسایل داخلی و خارجی کشور اظهار نظر نماید.»

اصل 86 قانون اساسی هم می گوید: «نمایندگان مجلس در مقام ایفای وظایف نمایندگی در اظهار نظر و رأی خود کاملاً آزادند و نمی‌توان آنها را به سبب نظراتی که در مجلس اظهار کرده‏ اند یا آرایی که در مقام ایفای وظایف نمایندگی خود داده‏ اند تعقیب یا توقیف کرد.‏»

در ماده 77 آیین نامه داخلی مجلس آمده است: «بر طبق اصل هشتاد و ششم (86) قانون اساسى نمایندگان مجلس در مقام ایفاى وظایف نمایندگى در اظهارنظر خود کاملاً آزادند و نمى‏ توان آنها را به سبب نظراتى که در مجلس اظهار کرده‏ اند یا آرایى که در مقام ایفاى وظایف خود داده‏ اند تعقیب یا توقیف کرد و یا از حقوق اجتماعى محروم نمود.»

در تبصره این ماده هم آمده است «وظایف نمایندگى شامل نطق، بحث‌هاى داخل دستور، بحث‌هاى جلسات کمیسیون‌ها، اظهارنظراتى که براى اعمال اصل هشتاد و چهارم (84) قانون اساسى انجام مى‏ شود و سایر موارد نظارتى و قانونى است.»

عابد فتاحی، نماینده ارومیه در مجلس در گفتگو با فرارو با اشاره به اصول قانون اساسی و همچنین آیین نامه داخلی مجلس می گوید: ممانعت از ادامه سخنان آقای مطهری در صحن علنی مجلس کاملا خلاف قانون اساسی و آیین نامه داخلی مجلس بود.

فتاحی با تاکید بر این اتفاقی که امروز در صحن مجلس افتاد اتفاق خوبی نبود می افزاید: امروز یک روز بد دیگر در تاریخ مجلس به ثبت رسید، روزی که نماینده از حق خود محروم شد و اجازه صدای مخالف داده نشد.

به گفته او نمایندگان حتی اگر مخالف صحبت های مطهری بودند هم باید اجازه می دادند تا او نطق 7 دقیقه ای خود را به پایان برساند و در پایان این سخنان نظرات مخالف و یا موافق خود را بیان می کردند.

کمال الدین پیرموذن نماینده اردبیل هم با انتقاد از این اقدام نمایندگان مجلس در جلوگیری از ادامه نطق علی مطهری در گفتگو با فرارو می گوید: نمایندگان مجلس که چکیده فضیلت های ملت هستند در جایی جلوس کرده اند که زمانی مدرس ها در آن جلوس می کردند. ویژگی مدرس هم صداقت، شجاعت، مردم مداری، حق خواهی و حق طلبی است و از این رو باید نمایندگان کنونی مجلس هم تلاش کنند با عملکردشان خود را به به این ویژگی های نزدیک کنند.

او می افزاید: بر این اساس باید انتظار داشت نمایندگان، با شجاعتی که از مدرس سراغ داریم نظرات خود را حتی اگر مخالف نظرات اکثریت حاکم بر مجلس باشد را بیان کنند.

به گفته پیرموذن، نمایندگان به استناد قانون هم در همه زمینه ها می تواند اظهار نظر کند و با توجه به اینکه جامعه ما جامعه چند صدایی است و هر طیف و جریان فکری دیدگاه خاصی در قالب نظام دارند بایستی اجازه داده شود تا این صدا و نظرات متفاوت از تریبون مجلس شنیده شود.

این نماینده مجلس در خاتمه می گوید: این حق را بایستی به همه نمایندگان با همه مبانی فکری که برابر قانون به آنها اعطا شده است وبر اساس قسمی که نمایندگان در ابتدای شروع دوره نمایندگی می خورند داد تا از فرصت و البته حقی که دارند استفاده کنند تا به بیان نظرات خود بپردازند و جلوگیری از بیان این سخنان عین بی قانونی است آن هم در مجلسی که مجلس قانونگذاری است و خود این مجلس باید مدافع اصلی قانون باشد.

One Reply to “نقض قانون توسط قانون‌گذاران!”

 1. تقاضای اهدا جایزه صلح نوبل برای علی مطهری


  تقاضای اهدا جایزه صلح نوبل برای علی مطهری
  گروه سیاسی: در پی حواشی ایجاد شده درباره نطق دیروز علی مطهری دکتر صادق زیباکلام در نامه ای به سفیر سوئد از وی خواست علی مطهری را به عنوان یکی از مدافعان حقوق بشر در فهرست جایزه صلح نوبل قرار دهد. متن نامه استاد سياسي دانشگاه تهران که در اختیار بهارنیوز قرار داده شده است به این شرح است:
  جناب آقای پیتر تجلر
  سفیر معزز کشور پادشاهی سوئد
  با سلام و ابراز دوستی برای مردم سوئد و آرزوی موفقیت برای پادشاه جم جاه مملکت سوئد می خواستم تقاضا نمایم تا جناب آقای دکتر علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران در فهرست نامزدهای دریافت جایزه صلح نوبل در سال جاری قرار گیرند.
  مشارالیه ظرف پنج سال گذشته همواره در جهت دفاع از حقوق مدنی آقایان میرحسین موسوی، حجت‌الاسلام مهدی کروبی و سرکار بانو زهرا رهنورد در تلاش بوده‌اند. این افراد قریب به پنج سال است که بدون محاکمه در حصر بسر می‌برند و آقای مطهری در تلاش بوده‌اند که دست کم وضعیت آنان از نظر قانونی روشن شود. تلاش مستمر در جهت دفاع از حقوق مدنی محصورین به گمان حقیر، آقای علی مطهری را واجد نامزدی دریافت جایزه صلح نوبل می نماید.
  ایام بکام باد
  صادق زیباکلام
  استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران
  دوازدهم ژانویه دوهزار و پانزده میلادی
  مطابق با بیست و دوم دیماه یکهزار و سیصد و نود و سه

Leave a Reply