نقشه مغزی از عشق و تمایل جنسی

با توجه به یافته های علم مدرن، ما می دانیم که جایگاه عشق در مغز می باشد و نه در قلب. اما در کجای مغز قرار دارد وآیا در همان محلی است که میل جنسی وجود دارد ؟ اخیراً مطالعه ای بین المللی در ” مجله پزشکی جنسی ” منتشر شده که برای اولین بار یک نقشه دقیق از این احساسات بسیار تنگاتنگ ارائه می کند.

دکتر جیمز پی فاوس Jim Pfaus ( عضو مرکز مطالعات نوروبیولوزی رفتار ) همراه با همکارانش در ایالات متحده آمریکا و سوئیس، با تجزیه و تحلیل نتایج به دست آمده از 20 مطالعه جداگانه که به بررسی فعالیت مغز افرادی که مشغول انجام کارهایی مانند مشاهده عکس های شهوانی و یا نگاه کردن به عکس های دیگران بودند و با ادغام این اطلاعات، قادر به تشکیل یک نقشه کامل از مکان های عشق و اشتیاق در مغز شدند.

آنها دریافتند که دو ساختار مغز به طور خاص، اینسولا و جسم مخطط ، در میل جنسی و عشق نقش دارند..اینسولا بخشی چین خورده از قشر مخ در عمق مغز بین لوب تمپورال و لوب فرونتال است، در حالی که جسم مخطط متمایل به بخش جلویی مغز می باشد.

عشق و میل جنسی در مناطق مختلف جسم مخطط فعال می باشند. منطقه فعال میل جنسی معمولا توسط چیزهایی که ذاتا لذت بخش هستند، مانند رابطه جنسی و مواد غذایی فعال می شود. منطقه فعال شده با عشق درگیر در فرایند تهویه است که توسط چیزهایی که با لذت یا پاداش همراه هستند و ارزش ذاتی دارند فعال می شوند. اینگونه است که احساسات میل جنسی که به عشق منجر می شوند در محل های مختلف جسم مخطط پردازش می شوند.

Neuroimaging of Love: fMRI Meta-Analysis Evidence toward New Perspectives in Sexual Medicine

Leave a Reply