تصویب لایحه نسل کشی ارامنه در پارلمان آلمان

پارلمان آلمان در جلسه ای لایحه جنجالی به رسمیت شناختن نسل کشی ارامنه در سال 1915 را تصویب کرد، در همین رابطه دولت ترکیه بلافاصله در واکنشی سریع سفیر خود را از برلین فرا خواند.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این قطعنامه امروز(پنجشنبه) با حمایت تمامی احزاب پارلمان تصویب شد. این قطعنامه از سوی جبهه محافظه‌کار مرکل، شرکای آنها در دولت ، سوسیال دموکرات‌ها و اپوزیسیون سبزها ارائه شد، نمایندگان احزاب مختلف در متن لایحه به طور صریح از عبارت نسل کشی استفاده کرده اند.
مرکل صدر اعظم آلمان که در جلسه تصمیم گیری پارلمان شرکت نکرده بود گفت: روابط برلین-آنکارا گسترده و قوی است.
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور پیش از این در تماسی تلفنی به آنگلا مرکل هشدار داد که اگر آلمان “در چنان بازی‌هایی بیفتد” روابط بین دو کشور ضربه خواهد خورد.
ایلدیریم نخست وزیر جدید ترکیه نیز گفته بود غیرمنطقی است که قطعنامه‌ای نمادین برای قتل عام سال 1915 میلادی تصویب و آن را نسل‌کشی ارامنه بخواند.
در همین حال به گزارش فارس به نقل از تلویزیون ملی ترکیه، آنکارا بلافاصله پس از این اقدام پارلمان آلمان سفیر خود در برلین را برای مشورت فراخواند.
به ادعای ارمنی ها در سال 1915 بیش از یک و نیم میلیون ارمنی از ارمنی هایی که در سرزمین عثمانی میزیسته اند بر اثر اقدامات سربازان این امپراطوری کشته شده اند.

Leave a Reply