“موسیقی و ابعاد مختلف برای شناخت بهتر آن”

بسیاری از ما دوست داریم در بدو ورود به موضوعی “اظهار نظرکارشناسی” کنیم , “مقایسه ی کارشناسی” انجام بدیم , و در نتیجه بلافاصله “بهترین و بدترین ” انتخاب کنیم . اصولا انتخاب بهترین و بدترین و فهم یک اثر بنا بر باور مفسران “هرمنوتیک فلسفی” به خلقیات و روحیات ,شرایط خانواده و اطرافیان , وضعیت روحی و جسمی , جامعه و تا حدودی IQ افراد بستگی دارد , و این ها حصار هایی هستند که نمیگذارند اندیشه ی یک فرد از دایره ی خود فراتر رود , که البته بنا بر عقیده ی مفسران “هرمونوتیک نوین” با نشان دادن شیوه و راهکار های خاص به افراد میتوان این فهم اثر را در آن ها ارتقا بخشید .اما اگر نشان دادن شیوه ها و راهکار های خاص در میان نباشد شاید به تعداد افرادی که یک اثر را مطالعه میکنند “درک و فهم های مختلف” از آن اثر وجود داشته باشد .

اما این راه کار های شناخت در موسیقی ,شعر و ترانه چیست ؟
این راه کار ها همان شناخت اصول و تکنیک های نوازندگی , هارمونی , سلفژ , تمرین دادن گوش ها , شناخت آرایه های ادبی ,آشنایی با متون ادبی و خواندن آن ها ,شنیدن حرف های مرتبط بزرگان و منتقدان موسیقی , تمرکز ,مطالعه , تفکر و شناخت ابعاد دیگری از زندگی ست که زمان زیادی را در آن ها صرف نکردیم , که مجموع این ها تا حدودی به درک نهایی یک اثر می انجامد .

چرا باید “خوب گوش کنیم؟”
اخیرا طی تحقیقات دانشمندان دانشگاه کمبریج نشان داده شد “شما همانی هستید که به آن گوش میدهید” و موسیقی مورد علاقه ی یک فرد رابطه ی مستقیم با شکل گیری شخصیت وی دارد ! از طرفی دیگر “حس شنوایی” از مهم ترین حواس برای درک محیط اطراف است و با انتخاب “موسیقی صحیح” این ما هستیم که تا حدودی میزان درک خود از محیط و شخصیت خود را تعیین میکنیم .

“موسیقی” که بهتر است به آن گوش دهیم چیست؟
همانطور که چشم های ما نیاز به دیدن مناظر خوب مختلف دارند , و زبان مان نیاز به چشیدن طعم های خوب مختلف , گوش هایمان نیز از این نیاز مستثنی نیستند.بسیاری سابژانرهای راک و متال , موسیقی سمفونیک ,سنتی , نیو اِیج ,ترنس ,بلوز ,جز , پاپ فاخر و سایر سبک هایی که “ستاره شدن” در آن ها به چیزی بیش از جذابیت های ظاهری , برهنه شدن ,کار با نرم افزار های پیش پا افتاده ی کامپیوتری ساخت موزیک , همکاری با مافیای تجارت در موسیقی , “گنگسترِ محل” بودن و … نیاز داشته باشد !

به امید داشتن جامعه ای سرشار از شعور موسیقی ..
موفق و پیروز باشید!

Leave a Reply