معرفی 12 پیش غذا از سراسر جهان

پيش‌غذا يا به قول فرنگي‌ها starter در غذاي سنتي ايران جايگاه خاصي نداشته است. درواقع براي ايراني‌ها رنگ و لعاب غذاي اصلي از همه چيز مهم‌تر است و با بودن انواع و اقسام ترشيجات و شور و سبزي خوردن در كنار غذاي اصلي، سفره چنان هفت‌رنگ مي‌شود كه از همان ابتدا بايد سراغ غذاي اصلي را گرفت!
اما در سال‌هاي اخير، آرام‌آرام پيش‌غذا هم جاي خود را در سفره ايراني باز كرده است و بسياري دوست دارند با پيش‌غذاهاي اشتهاآور جديدي آشنا شوند چراكه پيش‌غذا باعث مي‌شود شما از غذاي اصلي به ميزان كمتري ميل كنيد و معده آمادگي بيشتري براي آن حجم غذا به دست آورد. در اين مقاله نگاهي مي‌اندازيم به 12 پيش‌غذاي برتر سال از نگاه مجله فود‌اند گاردنر و روش تهیه آنها:

 1- سوپ گوجه كاري

در يك ماهيتابه، چهار پياز متوسط و دو حبه سير و كمي زنجبيل و نصف يك فلفل تايلندي را تفت دهيد تا زماني‏كه پياز نرم و طلايي شود. ادويه‌ها را كه شامل كمي زيره و كمي دارچين است به مواد در حال تفت اضافه كرده و براي يك دقيقه ديگر سرخ كنيد سپس نيم‌كيلو گوجه خرد شده را به ماهيتابه اضافه كنيد. پس از آنكه گوجه‌ها كمي له شدند، شعله را كم كنيد و بگذاريد غذا حدود يك ساعت بپزد سپس 150 ميلي‌ليتر آب نارگيل (از سوپرماركت‌ها تهيه كنيد) را با مقداري آب به آن اضافه كنيد و بگذاريد بپزد تا كمي آب آن جمع شود.
 


2- سوپ اسفناج با توپ كره‌اي
براي آماده كردن توپ كره‌اي، سه عدد تخم‌مرغ را آبپز كرده، زرده آن را از سفيده جدا كنيد سپس زرده‌ها را با كره كاملا مخلوط كرده و با دست به شكل توپ‌هاي كوچك درآوريد سپس در يك ظرف در بسته قرار داده و در يخچال قرار دهيد. براي آماده كردن سوپ، كره را با حرارت پايين آب كرده، يك پياز متوسط را همراه مقدار كمي آب به آن اضافه كنيد. در ماهيتابه را بگذاريد تا براي10 دقيقه روي حرارت بماند تا پيازها نرم شوند سپس 40 گرم برنج و يك ليتر آب مرغ را به ماهيتابه اضافه كنيد تا بجوشد.
در ماهيتابه را نيمه بسته بگذاريد و به مدت 15 دقيقه حرارت دهيد. پس از آن 500 گرم برگ اسفناج را اضافه كنيد و بگذاريد كمي بجوشد. سوپ را از روي حرارت برداشته و بگذاريد كاملا سرد شود سپس محتويات سوپ را در مخلوط‌كن ريخته، 15 ميلي‌ليتر خامه به آن اضافه كرده و مخلوط كنيد. دوباره سوپ را حرارت دهيد تا داغ شود و آب ليمو را به اندازه دلخواه اضافه كنيد (نصف يك ليمو كفايت مي‌كند). توپ‌هاي كره‌اي را روي سوپ قرار داده و آن را سرو كنيد.


3- پيتزای  سير
يك حبه سير را له كرده و با نصف خمير يك پيتزاي كامل مخلوط كنيد. كف سيني فلزي پيتزا را چرب كرده و كمي آرد ذرت روي آن بپاشيد. خمير را به ضخامت چهار ميلي‌متر روي سيني پهن كنيد (مي‌توانيد در صورت تمايل خمير را به جاي پهن كردن، لوله كنيد). حبه ديگر سير را نازك ببريد. كف سيني پيتزا را به روغن زيتون آغشته كرده سپس برش‌هاي سير را روي سيني چيده كمي نمك دريايي روي آن بپاشيد.

روي سير را با لايه‌اي رزماري و پنير پارمزان رنده شده بپوشانيد. سيني‌ها را در فر (كه از قبل گرم كرده‌ايد) قرار داده و بگذاريد براي 15 دقيقه حرارت ببيند (يا تا زماني كه خمير در كناره‌ها رنگ طلايي به خود بگيرد و پنير كمي آب شود). سپس پيتزا را برش داده و دوباره به مدت پنج تا هفت دقيقه در فر قرار دهيد.
 


4- پيتزاي سيب‌زميني
كف دو سيني پيتزا را با روغن زيتون چرب كرده آرد ذرت روي آنها بپاشيد. سه عدد بيكن را در مقدار كمي روغن سرخ كرده و يك پياز نازك بريده شده را به آنها اضافه كنيد تا زماني‏كه پياز نرم شده و ژامبون ترد شود. خمير پيتزا (به اندازه يك پيتزاي كامل) را به ضخامت چهار ميلي‌متر پهن (يا لوله) كرده و به هشت قسمت مساوي ببريد.

دو عدد سيب‌زميني نازك بريده شده، پياز، كالباس و 50 گرم پنير فونتيا را با هم مخلوط كنيد و روي خمير بريزيد و كمي نمك، فلفل و روغن زيتون به آن بزنيد. مواد را براي 15 تا 20 دقيقه در فر بگذاريد تا زماني‌كه كناره‌هاي خمير طلايي شده و پنير آب شود و كمي رنگ عوض كند.


5- تست چغندر و پنير بري
فر را گرم كنيد، چهار تكه نان نازك بريده شده را‌ برداريد و يك طرف نان‌ها را تست كنيد. روي طرف ديگر نان، سير و روغن زيتون بماليد. 400 گرم چغندر را پخته و نازك ببريد سپس آنها را در سركه بخوابانيد.

چغندرها را روي نان گذاشته لايه‌اي پنير بري نازك بريده شده روي آنها بگذاريد. كمي فلفل سياه به پنير اضافه كنيد و نان‌ها را دوباره در فر قرار دهيد تا زماني‏كه پنير داغ شود و حباب دهد.


6- شيريني سيب و زغال‌اخته
فر را روشن كرده و بگذاريد گرم شود. يك پياز قرمز خرد شده، يك عدد سيب ريز شده، 120 گرم زغال اخته خشك شده، 150 گرم خرده نان سفيد تازه، كمي جعفري خرد شده، كمي برگ آويشن، دو عدد تخم‌مرغ هم زده و 75 گرم كره آب شده را با هم تركيب كرده و خوب مخلوط كنيد.

نمك و فلفل فراموش نشود. مخلوط به دست آمده را در قالب‌هاي كاغذي بريزيد و براي 20 تا 25 دقيقه در فر قرار بدهيد. علامت آماده شدن اين پيش‌غذا، طلايي شدن روي آن است.
 


7- رول سبزيجات بهاري
 
1. 50 گرم رشته فرنگي را بخارپز كرده (مي‌توانيد از نودل هم استفاده كنيد) و آبكشي كنيد و بگذاريد آب آن كامل برود.

2. هويج (دو عدد)، خيار (يك عدد)، فلفل قرمز (دوعدد) و پياز (سه‌عدد) را به صورت خلال بريده و با هم مخلوط كنيد سپس رشته فرنگي خشك شده را به آن اضافه كنيد.

3. تعدادي كاغذ برنجي (به تعداد دلخواه) را براي 10 ثانيه در آب در حال جوش بگذاريد تا نرم شود.

4. كاغذ برنجي را روي دستمال كاغذي حوله‌اي بگذاريد، مقداري نودل و سبزيجات مخلوط شده را در وسط آن قرار دهيد و كمي گشنيز و نعناع به آن اضافه كنيد سپس كاغذ برنجي را لوله كنيد.


8- سوپ ذرت شيرين
 
1. سه عدد پياز خرد شده را با دو عدد ساقه كرفس ريز شده، مقداري رازيانه، يك حبه سير و يك عدد فلفل تند در روغن تفت دهيد تا زماني‏كه مواد نرم شوند.

2. يك دسته گشنيز را خرد كنيد. همزمان 18عدد بلال ذرت را دان كرده آماده طبخ كنيد. گشنيز را كمي تفت داده بقيه مواد را به آن اضافه كنيد.

3. يك ليتر آب مرغ به مواد اضافه كرده ذرت‌ها را نيز اضافه كنيد. بگذاريد مواد براي 30دقيقه آرام بجوشند.

4. 40 گرم خامه تازه به آن اضافه كنيد و چند دقيقه بعد سوپ را از روي حرارت‌ برداريد. هنگام سرو، سوپ را با آتش ملايم گرم كرده و كمي آبليمو به آن اضافه كنيد. مي‌توانيد سوپ خود را با خامه و گشنيز خرد شده تزیين كنيد.


9- ژله چيلي

1. چهار عدد فلفل چيلي متوسط را خرد كرده، همراه با دو عدد فلفل قرمز بدون تخم خرد شده و 300 ميلي‌ليتر سركه با هم آنقدر مخلوط كنيد تا همه مواد ريز شوند.

2. سه قاشق غذاخوري آبليمو و 800 گرم شكر دانه‌ريز را به مخلوط اضافه كرده به مدت 10 دقيقه با حرارت بالا حرارت دهيد تا شكر در مخلوط حل شود سپس مخلوط را از روي گاز برداشته 175 ميلي‌ليتر ژله آب شده را در آن حل كنيد سپس بگذاريد ژله سرد شود. ژله آماده است.

3. براي اينكه ژله هم شيرين باشد و هم تند، مي‌توانيد فلفل قرمز را نيز اضافه كنيد يا اگر ژله‌اي آتشين مي‌خواهيد، ميزان فلفل چيلي را بيشتر كنيد.


10- ماهي قزل‌آلاي دودي با آووکادو

200 گرم فيله ماهي قـزل‌آلاي دودي را در اندازه‌هـاي بزرگ ببريد. يك عدد آووكــادوي متوسط را به دو نيم كرده پوست بگيريد و در اندازه‌هاي بزرگ قاچ كنيد؛ تقريبا هم‌اندازه با تكه‌هاي ماهي. بعد كمي شويد خرد شده را با خامه مخلوط كنيد. در دو ظرف، نيمي از آووكادوها و نيمي از ماهي را بريزيد. كمي آبليمو و نمك و فلفل به آنها اضافه كرده و با مخلوط خامه و شويد و يك قاچ ليمو، آن را تزيين كنيد.


11 – جوانه بروكلي با سس كره پرتقال  


1. بروكلي‌ها را به اندازه دلخواه خرد كرده، آبپز كنيد (به زمان زيادي احتياج ندارد). بــراي تهيه سس كره پرتقال، يك قاشق غذاخوري سركه سفيد را با دو قاشق آب و سه عدد دانه فلفل نيمه خرد شده و نمك مخلوط كرده و روي حرارت ملايم گاز قرار دهيد تا كمي آب آن جمع شود.

2. يك قاشق آب سرد و سه زرده تخم‌مرغ را به مواد اضافه كرده و مستمر هم بزنيد و همزمان به مرور 250گرم كره بي‌نمك را اضافه كنيد. همزمان مراقب باشيد دماي زير ظرف زياد نشود همچنین مواد از يكديگر جدا نشوند.

3. به آرامي نصف قاشق چاي‌خوري آبليمو، يك قاشق چاي‌خوري پوست پرتقال رنده شده و آب يك پرتقال خوني كوچك را به مواد اضافه كرده صبر كنيد تا سس قوام بيايد.


12-  گوآكاموله 

1. دو عدد آووكادوی بزرگ را از وسط نصف كرده و گوشت آن را در يك هاون خالـي كنيــد. مقداري سس تند (سس توباسكو اگر در دسترس بود)، نصف يك پياز بنفش خرد شده، كمي آبليمو، كمي نمك، يك عدد گوجه خرد شده و كمي گشنيز خرد شده را به آووكادوها اضافه كرده خوب هم بزنيد.
2. اين پيش‌غذا را مي‌توانيد به‌صورت خالي يا همراه با چيپس هم ميل كنيد. اين پيش غذا را نبايد در حجم زياد درست كنيد، چون رنگ سبز آووكادو در معرض هوا به سرعت به قهوه‌اي تبديل مي‌شود.

Leave a Reply