One Dollar سکه یک دلاری آمریکا

چرا تصویر یک زن و فرزندش روی سکه یک دلاری آمریکا نقش بسته است؟

“سکجوآیا” زنی از بومیان آمریکا بود که به عنوان مترجم و راه بلد همراه سفرهای اکتشافی لوئیس و کلارک (اولین اکتشاف گران آمریکایی که به دستور پرزیدنت توماس جفرسون راهی سفرهای اکتشافیشان در بخش غربی آمریکای کنونی شدند) در حرکتشان به سوی غرب شد. او بین سالهای ۱۸۰۴ و ۱۸۰۶ هزاران مایل از داکوتای شمالی تا اقیانوس آرام سفر کرد.


اطلاعات قابل اطمینان تاریخی در مورد سکجوآیا بسیار محدود است. او در یک قبیله بومی آمریکایی در نزدیکی آیداهوی امروزی متولد شد. در سال ۱۸۰۰ در حالی که تنها ۱۲ سال داشت، در یک جنگ به همراه چند دختر دیگر اسیر شد و به روستایی در نزدیکی آنچه امروز بعنوان ایالت داکوتای شمالی شناخته می شود، منتقل شد.

او در ۱۳ سالگی به ازدواج یک دام گذار اهل “کبک” که در آن روستا زندگی می کرد در آمد. زمانی که گروه اکتشافی لوئیز و کلارک در زمستان ۵-۱۸۰۴ به روستای سکجوآیا رسید تا برای زمستان در آنجا اطراق کند، سکجوآیا در انتظار تولد اولین فرزندش بود. گروه لوئیز و کلارک دام گذاران متعددی را که ممکن بود بتوانند در بهار کار ترجمه و راهنمایی را در حرکت گروه به سوی بالادست رودخانه “میسوری” انجام دهند، مصاحبه کردند. آنها وقتی از توانایی سکجوآیا در سخن گفتن به زبانهای قبیله ای مطلع شدند، و با دانستن اینکه در راهشان به کمکهای آن قبایل احتیاج خواهند داشت، تصمیم گرفتند شوهر او را به عنوان راه بلد استخدام کنند تا بتوانند به همراه او و سکجوآیا به سفرشان ادامه دهند.

گروه اکتشاف در ماه آوریل “فورت مَندِن” را به مقصد رودخانه میسوری ترک کرد. آنها بارها در رودخانه گرفتار امواج شدند و باید از آب بیرون کشیده می شدند. سکجوآیا در ۱۴ مه ۱۸۰۵ برخی از اقلام همراه این دو اکتشاف گر را که در اثر واژگونی قایقشان به رودخانه افتاده بودند نجات داد، از جمله دفاتر یادداشتهای کلارک و لوئیز. فرمانده گروه که تحت تاثیر سرعت عمل او قرار گرفته بود در ۲۰ مه نام رودخانه ای را در آن منطقه به افتخارش به نام او تغییر داد.
تا ماه اوت ۱۸۰۵ گروه اکتشاف به قبیله “شاشون” رسیده بودند و در صدد بودند برای گرفتن اسب برای عبور از رشته کوه راکی با آنها مبادله کنند. سکجوآیا کار ترجمه را برای آنها انجام داد و طی مذاکره معلوم شد که رئیس قبیله برادر ساکاجو آیا بود.

در تاریخ موارد زیادی از کمکهای بسیار سکجوآیا به اعتماد سازی و برقراری ارتباط میان گروه اکتشاف و بومیان ثبت شده است.
سکجوآیا بدین ترتیب، در فرهنگ عامه آمریکاییان به بخش مهمی از داستان و روایات کلارک و لوئیز تبدیل شده است. “انجمن ملی دفاع از حقوق زنان آمریکایی” سکجوآیا را به عنوان نمادی از ارزش و استقلال زن برگزیده است و مجسمه و لوحهای یادبود متعددی را به یاد او در گوشه گوشه آمریکا برپا کرده و تلاش وسیعی را برای گسترش داستان دستآوردهای او به کار برده است.
ضرابخانه ایالت متحده در سال ۲۰۰۰ به افتخار وی سکه یک دلاری با نقش سکجوآیا و پسرش، ژان بپ تیست، ضرب کرد.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Leave a Reply

نمایشگاه مجازی فارس، ارایه دهنده محتوای فاخر فارسی، مقالات مفید و گلچین شده از سراسر وب
+98-936-917-5733