مجیدرضا حریری، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین از رفع مشکل بانکی ایجاد شده میان دو کشور خبر داد.حریری در گفت و گو با خبرنگار «انتخاب»، گفت: مشکل بانکی ایران و چین رفع شده و از فردا که آغاز هفته چینی هاست، دوباره تبادلات مالی از سر گرفته خواهد شد و مانند گذشته می توانیم با یک بانکی چینی کار کنیم.

مشکلات به بهانه FATF همچنان باقی است
او افزود: البته مشکل ایرانی هایی که در چین مشغول تجارت یا تحصیل هستند به همان دلیل همان پاسپورت ایرانی شان، به بهانه هایی مانند FATF همچنان باقی است اما ایران و چین مانند گذشته کار خواهند کرد.

دو میلیارد دلار تقاضای انباشته وجود دارد

حریری در عین حال تصریح کرد: در مدتی که این مشکل به وجود آمده بود، تقاضایی به صورت انباشته جمع شده است. ما در سال حدود یک میلیارد دلار از چین واردات داریم و با توجه به اینکه اواخر اکتبر این مشکل به وجود آمده بود، تقاضایی در حدود دو میلیارد دلار به صورت انباشته وجود دارد، و طبیعتا در روزهای اول این موضوع باعث شلوغی می شود که مانند هر سامانه دیگری، این سامانه نیز ممکن است دچار مشکل شود. بنا بر این تقاضا می کنیم افراد صبوری به خرج دهند تا به مرور شرایط به حالت قبل باز گردد.

گفتنی است روز اول آبان ماه، بانک کُنلون چین طی هشداری به مشتریان خود اعلام کرد کلیه تعاملات خود با ایران را از تاریخ ۳۰ اکتبر قطع می‌کند.

منبع:آخرین خبر/انتخاب