مقاله ای دیگر با همین موضوع در این سایت نوشته شده، لطفا در صورت تمایل رجوع بفرمائید به لینک زیر:

http://farsivfair.com/%d8%a7%d8%ac%d8%aa%d9%85%d8%a7%d8%b9%db%8c-%d9%88-%d8%b1%d9%88%d8%a7%d9%86%d8%b4%d9%86%d8%a7%d8%b3%db%8c/%d9%85%d8%b2%d8%a7%d8%ad%d9%85%d8%aa-%d9%85%d8%af%d8%a7%d8%b1%d8%b3-%d8%aa%d8%a7-%d8%a8%d9%87-%da%a9%db%8c%d8%9f%d8%9f/

انواع و اقسام آسیب ها و مزاحمتهای مدارس و راهکارهای مقابله با آن

پدرام حقیقی، نمایشگاه مجازی فارس

به زودی فصل مدارس شروع خواهد شد و این برای من که آپارتمنی دارم که چهار سال بعد یک مدرسه جلوی آن سبز شده یک فاجعه قلمداد می شود.

من یک مهندس نرم افزار کامپیوتر هستم و شغلم هم مدیر انفورماتیک یک موسسه بزرگ خیریه و بیمارستان وابسته به آن هست.

من به عنوان یک کارمند قاعدتا باید مانند دیگر همکارانم راس ساعت هفت سر کار باشم، اما مدتی است مهندسی به محل کارم می روم، دلیل این امر 50% مدرسه روبرویی است و 50% دیگر هم انواع و اقسام صداهای مزاحم همسایه ها می باشد.

در این مقاله هدف من بررسی مدرسه سازی و آسیب های مدارس به مردم و همسایه ها می باشد، بنابراین از آزار مردم به مردم فعلا چشم پوشی می کنم.

مطابق قانون، برای ایجاد آلودگی صوتی منع قانونی وجود دارد. این قانون ابتدا در سال 1374 و سپس در سال 1378 مورد تصویب و ابلاغ قرار گرفت. در این قانون نوشته شده:

آلودگی صوتی عبارت است از پخش و انتشار هر گونه صوت و صدا و ارتعاش مربوط بیش
از حد مجاز و مقرر در فضای باز (‌غیر سر پوشیده).

بنا به متن قانون آلودگی صوتی می تواند “صوت” (مانند صدای انسان) یا “صدا” (مثل موسیقی، مارش) یا “ارتعاش” (مثل صدای موتور، چکش زدن، و …) باشد، صدای گوشخراش مارش نظامی، بلند کردن بیش از حد صدای اذان، بلندگوی مدارس، زنگ مدید و کشدار مدارس، بلندگوی بوقی نان خشکی و نمکی ها همگی جزئی از این دسته بندی ها هستند.

وقتی به لمپن هایی که سهوا یا عامدا به آلودگی صوتی مبادرت می ورزند تذکر داده می شوند، جواب های سخیفی همچون، “مدرسه و مسجد همینه!”، یا “شما که می دانستید چرا آمدید اینجا؟” بسنده می کنند! در آئین نامه اجرایی نحوه جلوگیری از ایجاد آلودگی صوتی نوشته شده:

عامل آلودگی صوتی که به اختصار عامل آلودگی نیز نامیده می‌شود، عبارت است از
هر شخص حقیقی که اداره یا تصدی منابع ثابت و هدایت منابع‌سیار مولد آلودگی صوتی را
خواه برای خود، یا به نمایندگی از طرف شخص یا اشخاص حقیقی دیگر بر عهده داشته و یا
شخصاً به طرق مختلف عامل‌ایجاد آلودگی است.

بنابراین مهم نیست شما یک نفر لبو فروشی که در بلندگو عربده می کشی یا یک خود فرهگی خوانده از سوی آموزش پرورش! ایجاد آلودگی صوتی و مزاحمتهای دیگر برای هر بنی بشری، بخصوص که همسایه شما باشد، ممنوع است.

در بند ششم این آئین نامه، منابع و کانون های تولید آلودگی صوتی نوشته شده، در بخش “ز” چنین آمده:

‌ز – سایر منابع مانند ژنراتورها و موتورهای تولید برق ، استقرار بلندگوها در
اماکن عمومی و محوطه‌های غیر سرپوشیده، مباشرت به هر عمل یا ترک‌عمل که ایجاد
آلودگی صوتی نماید.

مدارس جزء اماکن عمومی هستند، آنها دارای محوطه های غیر سرپوشیده می باشند که استقرار بلندگوهای قدرتمند و انتشار آلودگی صوتی یک دهن کجی به آسایش، آرامش و حقوق قانونی و شهروندی دیگران می باشد.

ماده سوم این آئین نامه نوشته: “سازمان ضمن شناسایی منابع و کانونهای آلودگی موضوع بند(6) ماده (1) این آیین نامه و تعیین میزان آلودگی آنها بر اساس استانداردهای‌موضوع ماده (2) مراتب را به عامل یا عاملین منابع مذکور اعلام نموده و مهلت مناسبی را برای رفع آلودگی تعیین می‌کند.” بهتر است بدانید که حسین هژیری معاون پرورشی و فرهنگی وزير آموزش و پرورش درخصوص مزاحمت‌ بلندگوهای برخی مدارس برای ساكنان خانه‌های اطراف مدرسه، گفت‌‌: در بخشنامه‌ای اين موضوع را به مسؤولان مدارس اعلام كرديم تا نكات لازم را رعايت كنند.

ماده پنج قانون مربوطه، سازمان محیط زیست را مسئول بازرسی از این اماکن کرده.

‌ماده 5 – سازمان مجاز است در اجرای وظایف قانونی خود و اطمینان از رعایت مفاد
قانون و این آیین نامه هر زمانی که لازم بداند هریک از منابع آلوده‌کننده را
بازرسی نماید.
منظور از سازمان، سازمان حفاظت محیط زیست و مقصود از قانون، قانون نحوه
جلوگیری از آلودگی هوا – مصوب 1374.2.3 – می‌باشد.

لمپن های خود فرهنگی خوانده موضوع این مقاله، اگر ادعا کنند که مدارس ذاتا تولید کننده آلودگی های صوتی هستند باید مشمول ماده 12 شوند، یعنی انتقال به خارج از شهر یا منطقه مسکونی:

‌ماده 12 – در صورتی که رفع آلودگی صوتی ناشی از فعالیت منابع آلوده کننده موضوع
ماده (12) این آیین نامه که در داخل محدوده شهرها و نقاط‌مسکونی استقرار دارند به
طرق دیگری جز انتقال آنها به محلهای مناسب امکان پذیر نباشد، طرح انتقال اینگونه
منابع توسط سازمان و با همکاری‌وزارت کشور (‌شهرداریها و بخشداریها)،‌وزارت مسکن و
شهرسازی تهیه و پس از تصویب هیأت وزیران به مورد اجرا گذاشته خواهد شد.

یا اگر ذاتا چنین نیست و می خواهند داخل شهر و منطقه مسکونی باقی بمانند باید در صورت اصرار بر تولید آلودگی صوتی مشمول این قسمت از قانون شوند:

‌تبصره – عاملین این قبیل منابع آلوده کننده که به علت رعایت ممنوعیتها و
محدودیتهای برقرار شده توسط سازمان موجبات آلودگی صوتی را فراهم‌نمایند، به مجازات
مقرر در ماده (32) قانون محکوم خواهند شد.

پس تا اینجا، متوجه شدیم تولید هرگونه آلودگی صوتی دارای منع قانون یاست و قانون برای آرامش، آسایش و سطح کیفی زندگی تمهیداتی را برای آن اندیشیده است، کسانی که غیر عمد یا عمدا تولید کننده چنین آلودگی هایی هستند، یا باید محیطی مناسب برای خود بیابند که آلوده بودنشان باعث آزار دیگران نشود یا اینکه با شیوه های خود آگاهی و خود کنترلی این آلودگی ها را مدیریت کنند. کسانی که به راه راست و منطق هم هدایت نمی شوند باید مجازات شوند.

شما همسایه گرامی ای که از بد روزگار، عدم تعقل مدیران شهری، سطح پائین فرهنگ عمومی و از همه بدتر، لمپنیزم گروهی خود فرهنگی خوانده می توانید با شکایت از منابع تولید آلودگی صوتی به حق قانونی خود برسید، شما می توانید به صورت شخصی ادعای حق کنید یا اینکه چند همسایه دور هم جمع شده، مبلغی را روی هم بگذارید، وکیل گرفته و علاوه بر احقاق حق، طلب خسارت کنید.

راهکار صلح آمیز و منطقی

مدیران و برنامه ریزان شهری باید توجه کنند که مدارس را باید تا حد امکان جوری ساخت که دارای سالن مناسب اجتماعات باشند تا نیازی نباشد از محوطه مدرسه بابت حیاط استفاده کرد و بلندگوها را به کار انداخت. همچنین حتی الامکان مدارس باید در مناطقی باشند که محل آسایش و آرامش مردم نباشد، همه مردم مثل هم نیستند، در این میان ممکن است کسی دچار آسیب روحی باشد، بیمار آلزایمری، بیمار سرطانی که تحمل ناهنجاری آنها بسیار کم شده، زن حامله، نوزاد، بیمار قلبی، پیرمرد و پیرزن و در نهایت آن کارمند بدبختی که بعد از دو شیفت کار کردن به خانه آمده تا استراحت کند، آن پزشکی که دوازده ساعت روی پا ایستاده تا بیماری را جراحی کند، آن اتش نشانی که شب گذشته مشغول مهار آتش سوزی بده، آن نگهبان بانکی که باید از سرمایه و آبروی سیستم پاسداری می کرده همگی در محلهایی ممکن است زندگی کنند که لمپن ها برای آنها سر و صدا ایجاد کنند. آیا شایسته نیست کمی منطقی باشیم؟ فقط کمی منطقی بودن می تواند ما را از لمپنیزم نجات دهد.

 

Leave a Reply