دانشمندان برروی دو تراشه کوچک اسامی حدود ۲.۴ میلیون انسان را ثبت کرده و تراشه‌ها به همراه مریخ نورد اینسایت به سیاره مریخ ارسال شده است.

مریخ نورد اینسایت ناسا، اولین تصاویر با کیفیت بالای خود را پس از حذف گرد و غبار موجود درسیاره به زمین ارسال کرده است. محققان ناسا درنظر دارند با دریافت تصاویر با کیفیت بالاتری از اینسایت بهترین منطقه برای شروع علمیات حفاری سطح مریخ را انتخاب کنند.

مریخ نورد اینسایت دارای بازوی رباتیک است که به آن اجازه می‌دهند به حفاری برسطح مریخ تا عمق ۱.۸۲ متر بپردازد که این یکی از اصلی‌ترین دلایل ماموریت آن به مریخ اعلام شده است.

پیش از پرتاب مریخ نورد، ناسا درسایت خود ایده درج اسامی و ارسال نام‌ها به مریخ نورد را به اشتراک گذاشت که بیش از ۲ میلیون نفر اعلام آمادگی کردند و اکنون نام آن‌ها همراه مریخ نورد برسطح کره مریخ قراردارد.

این دو میکروچیپ، ازجنس سیلیکون هستند و درج نام میلیون‌ها نفر با استفاده از پرتو نور الکترونی برروی آن‌ها انجام شده است.

کارشناسان درآزمایشگاه JPL (NASA’s Jet Propulsion Lab) اجازه خارج کردن لنزاز دوربین‌های مریخ نورد اینسایت را داده اند و به این ترتیب مریخ نورد توانایی بهتری برای ثبت تصاویربا کیفیت بالا به دست می‌آورد.

درساخت مریخ نورد اینسایت از وسایل و تجهیزات پیشرفته‌ای استفاده شده است ازجمله حسگر، سنجش امواج که حرکت سیاره را بررسی می‌کند، حسگر سنجش، که پالس سیاره مریخ را ثبت می‌کند و حسگری برای بررسی زمین لرزه و امواج لرزش سیاره که در مریخ نورد‌های پیشین این ابزار‌ها وجود نداشته است.

مریخ نورد اینسایت در منطقه‌ای به نام (Elysium Planitia) فرود آمده و مستقر شده است که درفاصله‌ای نزدیک از فرود اولیه مریخ نورد کنجکاوی درسال ۲۰۱۲ قرار دارد.

کارشناسان امیدوارهستند با استفاده از تجهیزات موجود در مریخ نورد اینسایت بتوانند به یافته‌های جدیدی درباره دنیای مرموز در زیر مریخ دست یابند.

درعکس بالا محل نصب دو تراشه حامل اسامی 2.4 میلیون انسان بر سطح بدنه مریخ نورد اینسایت را می توانید مشاهده کنید.

منبع:آخرین خبر/باشگاه خبرنگاران