مركز كسب و كار زنان اتریش در سال ۱۹۹۷ میلادی در شهر وین کشور اتریش تأسیس شد. این مركز به عنوان پایگاهی اطلاعاتی و به منظور خدمات مشاوره‌ای و آموزشی در زمینه كسب و كار و امور مالی، آغاز كسب و كار جدید، آموزش و شبكه‌سازی در امور زنان تأسیس شده است.

این مركز واحدی خصوصی است كه با حمایت مالی اعضای آن اداره می‌شود. همچنین خدمات این مركز در زمینه‌های مختلف و همكاری‌های آن با دولت، بخش دیگری از نیاز‌های مالی آن را تأمین می‌كند. این مركز چندین شعبه در نقاط مختلف اتریش دارد. شبكه انسانی سراسری مركز كسب و كار زنان اتریش باید خدمات مناسبی به مشتریان خود ارایه دهد. از آن جایی كه عموم زنان در اتریش مالكیت شخصی دارند تبادل تجربیات میان اعضاء اهمیت ویژه‌ای دارد. مركز كسب و كار زنان بستری فراهم می‌كند تا زنان كارآفرین بتوانند با سایر مراكز و موسسات مرتبط ارتباط موثر برقرار كنند تا بتوانند از انگیزه و توانایی‌های بالقوه آن‌ها بهره گیرند.

این مركز فعالیت‌های قابل توجهی در زمینه آموزش كارآفرینی دارد. اعضای این گروه با شركت در جلسات ماهانه این مركز از تخفیف ۲۵ درصدی شركت در كارگاه‌های آموزشی و مشاوره‌ای بهره‌مند می‌شوند. همچنین كلیه اعضاء می‌توانند كسب و كار خود را در سایت ویژه این مركز به طور رایگان ارایه كنند.

برنامه‌های آموزشی مركز كسب و كار زنان برای افراد و مشتریانی كه به این مركز مراجعه می‌كنند به طور اختصاصی ارایه می‌شود. در جریان آموزش، زنان متخصص در زمینه كارآفرینی اهداف مورد نظری كه می‌خواهند به آن دست یابند را معرفی می‌كنند. برای این منظور فهرستی از پرسش‌ها و موضوعات مرتبط تهیه و تنظیم می‌شود. همچنین در صورت امكان فعالیت‌های آموزشی از طریق تلفن و یا پست الكترونیكی انجام می‌شود. زمان دوره‌های آموزشی كه توسط این مركز برگزار می‌شود در حدود ۶ ماه است. موضوعات آموزشی عبارتند از: مدیریت شخصی، راهنمای شغلی، بازاریابی، فراگیری تعامل با مشتری. دانشجویانی كه در هر دوره آموزشی شركت می‌كنند برنامه‌های شغلی خود را در گروه پیگیری می‌كنند كه این كار باعث تقویت و استحكام گروه شركت كننده مزبور می‌شود. گروه‌های آموزشی متشكل از دوازده عضو است كه این تعداد برای حفظ كیفیت آموزشی كافی است. برای بهبود فعالیت‌های آموزشی و ارزیابی خدمات ارایه شده به مشتریان آموزشی شش ماه پس از برگزاری هر دوره برای ارزیابی و بررسی دوره گذشته جلساتی با حضور مشتریان در محل مركز كسب و كار زنان برگزار می‌شود.

تعداد مراجعاتی كه به این مركز برای دریافت خدمات می‌شود روز به روز در حال افزایش است. تعداد مراجعات به این مركز برای دریافت انواع خدمات از ۸۲ نفر در روز در سال ۲۰۰۰ میلادی به حدود هزار نفر در روز در سال ۲۰۰۱ میلادی رسید كه در مجموع در این سال در حدود ۲۰۰ هزار نفر برای دریافت خدمات از طریق اینترنت به این مركز مراجعه كرده‌اند. همچنین در حدود ۳ هزار خبرنامه برای مراكز دیگر و به حدود ۲۷۱ زن كارآفرین مشاوره داده شده است.

مركز كسب و كار زنان اتریش برای ترویج فعالیت‌های كارآفرینانه از رسانه‌های جمعی این كشور بهره می‌گیرد. مشتریان و علاقه‌مندان این مركز از طریق روزنامه‌ها، مجلات، و رسانه‌های تصویری در جریان اخبار و گزارش‌های این مركز قرار می‌گیرند

روح الله یوسفی

منبع : سایت اختصاصی مركز كسب و كار زنان اتریش

Leave a Reply