مدیریت کار در بحران اقتصادی

 آیا میدانید که با وجود تمام رویدادهای سیاسی و بحران های اقتصادی، اکنون بهترین شرایط و موقعیت برای راه اندازی و رونق و توسعه کسب و کار پیش پای شما قرار دارد؟ آیا میدانید که در همین شرایط میتوانید با سرمایه گذاری حساب شده، پس از مدت کوتاهی پول پارو کنید؟؟!! تعجب نکنید! این واقعیتِ شرایط فعلیِ همه ماست. من قبول دارم که شرایط سخت شده و مشکلات بسیار است، اما باید با شناسایی فرصت ها، از دام مشکلات جان سالم به در ببرید تا بتوانید به موفقیت و ثروت دست پیدا کنید. اما چگونه؟!

در شرایط فعلی، اغلبِ مدیران در گیرودار مسائل حاشیه ای، دیگر تمرکز و تسلط همیشگی را بر کسب و کار شان ندارند و بی پول تر، هراسان تر، بی انگیزه تر و بحران زده تر از همیشه، ضعف و ناامیدی را بیش از پیش تجربه و احساس میکنند و این فرصتی طلایی و استثنایی برای شماست تا بتوانید با برنامه ای صحیح و تلاشی مستمر و پیگیر، و با صرف کمترین وقت و پول و انرژی، گوی سبقت را از رقبای خود برُبایید و با برخورداری از امتیازات و سهم بازار و مشتریانشان، از آنها پیشی بگیرید و در مدت کوتاهی، طعم واقعی موفقیت و ثروت را بچشید. اما چگونه؟!!

در اینجا قصد داریم راهکارهای مدیریتی ویژه ای را برای گذر از بحران های اقتصادی امروز به شما پیشنهاد کنیم:

1. اولین کاری که باید بکنید این است که روی مهندسی و مدیریت همه جانبه هزینه ها کار بکنید. توجه کنید که منظورم کاهش یا به صفر رساندن هزینه ها نیست. منظورم از مدیریت هزینه ها، این است که آنها را اولویت بندی کنید. یعنی هزینه هایی مثل تبلیغات اثربخش و حساب شده را که نقش رگ حیاتیِ کسب و کار تان را دارند به هیچ عنوان کاهش ندهید یا قطع نکنید!

2. نیروی انسانی شما سرمایه ارزشمند شماست. تعدیل نیرو یکی از آخرین گزینه های موجود برای سروسامان دادن به نیروی انسانی تان است. در عوض سعی کنید برای آموزش، به روز رسانی و کارآمدتر کردن کارمندان و کارکنان خود سرمایه گذاری کنید. از طرف دیگر، نیروهای ناکارآمد و غیرمتخصص خود را که اطمینان دارید دیگر حتی با آموزش و حمایت هم به رشد و کارایی مطلوب نمیرسند، با نیروهای کارآمد و متخصصی که رقیبانتان تعدیل و اخراج نموده اند جایگزین کنید.

3. یکی از بهترین راه ها برای افزایش درآمد و سود حاصل از کسب و کار ، تبلیغات پُربازده و اثربخش است. بنابراین افزایش حساب شده و سنجیده بودجه تبلیغاتی به نفع شماست! اکیداً توصیه میکنم بودجه تبلیغاتی را به واحد بازاریابی و تبلیغات پیشبردی بسپارید تا در آنجا به شکلی بهینه و مؤثر مورد بهره برداری قرار بگیرد.

4. با احترام بیش از پیش به مشتریان خود و ارائه خدماتی بهتر از گذشته به آنها، گوی سبقت را از رقبای خود که از این دو مقوله غافل شده اند بربایید و از این فرصت طلایی به نحو احسن به نفع خودتان استفاده کنید.

5. ضمن جلوگیری از پروسه های اداری غیرضروری و سرعت گیر مثل کاغذبازی و غیره، در سرعت بخشیدن به انجام امور مشتریان و خدمات رسانی به آنها تلاش کنید.

6. برای مشتریان باسابقه و قدیمی تان وقت بگذارید و با آنها از نزدیک ملاقات کنید. در این جلسات است که میتوانید ضمن ارزیابی مشکلات و چالش های پیش روی آنها، از شرایط بازار هم باخبر شوید و با کمک و همفکری آنها به راه حل ها و پیشنهاداتی دست پیدا کنید که به نفع طرفین باشد. در این گفتگوها اولویت با ملاقات حضوری است، چون نتیجه بهتر و چشمگیرتری دارد، و در صورتی که چنین امکانی وجود نداشته باشد، به صورت تلفنی و در صورت محدودیت بیشتر، از طریق ابزار دیگری مثل ایمیل، نامه و غیره استفاده کنید.

7. با شناخت از نقاط ضعف، سوءرفتارها و سوءمدیریت ها در رقبایتان، در صدد رفع آن نقص ها در خودتان برآیید و به خودتان این اطمینان را بدهید که هرگز این اشتباهات را انجام نمیدهید و در آینده نیز انجام نخواهید داد.

8. جلسات منظمی را با تیم خود تنظیم کنید و برای مفید و نتیجه بخش بودن این جلسات تلاش کنید. ترجیحاً در شرایطی که تیم به همفکری و هماهنگی بیشتری نیاز دارد بر این جلسات تأکید بیشتری داشته باشید. در حالت عادی توصیه میشود حداقل یک جلسه در هفته با تیم خود ترتیب دهید و امور جاری و مسائل مختلف کسب و کار را با آنها مطرح کنید.

9. در کسب وکارتان از حضور و دیدگاه متخصصان کارکشته و برجسته به نفع موفقیت و رونق کسب و کار تان بهره مند شوید. به صلاح شماست که فردی که بیرون از گودِ کسب و کار تان قرار دارد، به عنوان ناظری بیرونی کار ها و تصمیمات شما را رصد و بررسی کند و بدین ترتیب از بروز مشکلات و ضرر و زیان های بیشتر جلوگیری کند.

10. در شرایط بحرانی سعی کنید روی عرشه کشتی کسب و کار تان و در تماس تنگاتنگ با کار ها و تصمیمات باشید. چرا که در غیر این صورت ممکن است اطلاعات اشتباه به شما انتقال پیدا کنند. با این همه، بخش عمده از تمرکز و تلاش خود را روی واحد بازاریابی و فروش متمرکز و معطوف کنید. به خاطر داشته باشید که حیات و پیشرفت کسب و کار تان وابسته به این دو مقوله بسیار مهم است.

11. به هیچ عنوان پرداخت حقوق و دیون خود به پرسنل را به تعویق نیندازید چون در این صورت آنها در چنین شرایطی دچار دغدغه معیشتی و بحران فکری میشوند و در عملکرد خود با مشکلاتی مواجه خواهند شد. بدون شک، وقتی حمایت شما را در این شرایط بحرانی ببینند، با احساس مسئولیت بیشتری شما را در کسب و کار تان همراهی خواهند کرد.

12. تمام مشقت ها و فشارهایی که در چنین شرایطی بر دوش شماست قابل درک است. شکی در این نیست که در بسیاری مواقع احساس تنهایی، سردرگمی و استیصال میکنید، اما به خاطر داشته باشید که پایان شب سیه سپید است. شما فرماندهان کشتیِ کسب و کار تان هستید و انتظار میرود که در جایگاه یک مدیر، صبر و استقامت و مداومت بیشتری از خود بروز دهید.

در شرایط فعلی، هر ثانیه حکم طلایی گرانبها را دارد. ثانیه هایی که در گذر از آنها، با هر حرکت سنجیده ای میتوانید لذت پول و ثروت را بیشتر و بیشتر تجربه کنید. پس وقت کشی نکنید! همین حالا دست به کار شوید! شاید دیگر چنین فرصتی نصیتان نشود. با ریسکی خلاقانه و حساب شده، شرایط بحرانی کنونی را به فرصتی پولساز و جادویی تبدیل کنید!

 

Leave a Reply