به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از یو اس ای تودی مخازن نفتی ایالات متحده آمریکا در حال پر شدن هستند که همین موضوع تهدیدی است که احتمال پایین آمدن قیمت نفت خام در روزهای آینده را بیشتر می‌کند.

تکتیک‌های پیشرفته حفاری که نفت شیل را استخراج می‌کند موجب شده که ایالات متحده تولید کننده شماره یک نفت و گاز طبیعی مایع در جهان شود. اما این افزایش در تولید با افزایش در مصرف آمریکا هماهنگ نبوده و از سوی دیگر صادرات بنزین و گازوئیل نیز کاهش یافته است. همچنین بسیاری از پالایشگاه‌ها نیز به دلیل عملیات مربوط  تعمیرات و نگهداری  برای یک یا چند ماه بسته هستند. در نتیجه نفت مازاد ذخیره می‌شود.

EIA می‌گوید با ذخیره سازی 8.2 میلیون بشکه در هفته آینده موجودی نفت  در آمریکابه بالاترین حدش در 80 سال اخیر رسیده است. بسیاری از مخازن توسط تاجرانی پر می‌شود که امروز نفت را به قیمت 48 دلار برای هر بشکه می‌خرند، آن را ذخیره می‌کنند و در قراردادهای آتی برای سال آینده با قیمت بیشتر به فروش می‌رسانند.

در کروشینگ اوکلاهما، 80 درصد از 71 میلیون بشکه ظرفیت ذخیره سازی نفت پر شده است و این به معنی کاهش بهره‌وری ست به این دلیل که بخشی از تانکر ها که برای جابه جایی نفت اختصاص داشتند اکنون برای ذخیره سازی نفت استفاده می‌شوند. هیلاری استیونسون، مدیر شبکه زنجیره عرضه Genscape، یک شرکت تحقیقاتی که بر روی ذخایر نفتی تحقیق می‌کند می‌گوید: «در کروشینگ نفت بیش از هر زمان دیگری ذخیره می‌شود و ذخایر در حال پر شدن هستند.» برایان بوش، مدیر بازارهای نفتی Genscape می‌گوید: «انتظار می‌رود مخازن کروشینگ در اواخر ماه اوریل و اوایل می کاملا پر شده باشند.»

تحلیلگران معتقدند این باعث ایجاد موجی در سراسر آمریکا خواهد شد. هر چند که ذخیره سازی می‌تواند در جاهای دیگری هم انجام شود به طور مثال در خلیج مکزیک اما در این صورت هزینه حمل ونقل هم اضافه می‌شود و همین هزینه‌های بالاتر فروشندگان را مجبور می‌کند که برای حفظ حاشیه سود معامله‌گران و حفظ کسب و کار خود، قیمت نفت را پایین آورند.

Weissman پیش بینی می‌کند که بحران ذخیره سازی در هفته های آتی قیمت نفت را تا حدود 5 دلار دیگر پایین خواهد آورد. هر چند او هشدار می‌دهد که کاهشی در حدود 12 دلار نیز امکان پذیر است.

هفته گذشته قیمت نفت تگزاس (WTI) پس از حمله هوایی عربستان سعودی در یمن از ترس اختلال در عرضه نفت هر بشکه یک دلار افزایش یافت و به حدود 50 دلار رسید. استیونسون در ادامه می‌گوید: «اگر قیمت WTI باز هم بالاتر رود، می‌تواند حاشیه سود معامله گران را پس از محاسبه هزینه‌های ذخیره‌سازی کاهش دهد.»

اما تام کلزا، مدیر موسسه تحلیل انرژی در قسمت قیمت نفت می گوید احتمالا با کاهش قیمت نفت به 40 دلار نگرانی ها بر سر ذخیره سازی نفت بیش از پیش نیز تشدید خواهد شد.

Leave a Reply