مجلس تصویب کرد

خلاصه:

بر اساس مصوبه امروز مجلس شورای اسلامی
جریمه مشمولان غایب برای معافیت از سربازی تعیین شد

ایسنا: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مصوبه‌ای جزئیات شامل مدت زمان غیبت و میزان جریمه مشمولان غایب برای صدور کارت معافیت نظام وظیفه را تعیین کردند:

زیردیپلم ۱۰ میلیون تومان
دیپلم ۱۵ میلیون تومان
فوق دیپلم ۲۰ میلیون تومان
لیسانس ۲۵ میلیون تومان
فوق لیسانس ۳۰ میلیون تومان
دکترای غیرپزشکی ۳۵ میلیون تومان
دکترای پزشکی ۴۰ میلیون تومان
پزشکان متخصص و بالاتر ۵۰ میلیون تومان

 بیشتر بخوانید:

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مصوبه‌ای جزئیات شامل مدت زمان غیبت و میزان جریمه مشمولان غایب برای صدور کارت معافیت نظام وظیفه را تعیین کردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در رسیدگی به بندهای درآمدی لایحه بودجه در بندی از تبصره 16 این لایحه که جریمه مدت زمان غیبت مشمولان خدمت وظیفه عموم را در نظر داشت به دولت اجازه داد تا کلیه مشمولان خدمت وظیفه عمومی را که بیش از هشت سال غیبت دارند با پرداخت جریمه مدت زمان غیبت، معاف کند.

همچنین تمام درآمدهای حاصل از اعطای معافیت‌های مشمولان مذکور به حساب درآمد عمومی کشور موضوع ردیف 150128 نزد خزانه‌داری کل کشور واریز می‌شود.

همچنین میزان جریمه مشمولان غایب برای صدورکارت معافیت نظام وظیفه به شرح جدول ذیل می‌باشد:

مدرک تحصیلی / پایه ریالی جریمه مشمولین غایب

زیردیپلم 100.000.000 ریال

دیپلم 150.000.000 ریال

فوق دیپلم 200.000.000 ریال

لیسانس 250.000.000 ریال

فوق لیسانس 300.000.000 ریال

دکترای غیرپزشکی 350.000.000 ریال

دکترای پزشکی 400.000.000 ریال

پزشکان متخصص و بالاتر 500.000.000 ریال

بر اساس این گزارش، به ازای هر سال غیبت مازاد بر هشت سال ده‌ درصد (10%) به مبالغ جریمه پایه اضافه و مدت غیبت بیش از شش ماه، یک سال محسوب می‌شود و نیز برای مشمولان متأهل پنج درصد (5%) و برای مشمولان دارای فرزند نیز به ازای هر فرزند پنج درصد (5%) از مجموع مبلغ جریمه کسر می‌شود.

به گزارش ایسنا، در جریان رسیدگی به این بند از لایحه بودجه 94، حجت‌الاسلام رسایی نماینده تهران در اخطاری با استناد به اصل سوم بند 9 قانون اساسی گفت: آنچه که می‌خواهیم تصویب کنیم برخلاف قانون است و حتی افرادی که سرباز هستند می‌توانند با پرداخت مبلغی معافیت بگیرند که این خلاف امنیت ملی است.

نماینده مردم تهران در مجلس خاطرنشان کرد: مجلس بداند بزنگاه‌هایی دارد که تصمیم‌هایش در آن بزنگاه‌ها افکار عمومی را به قضاوت وا می‌دارد.

علی لاریجانی که ریاست جلسه علنی را بر عهده داشت در پاسخ به این اخطار اظهار کرد: این موضوع نیز مانند جریمه راهنمایی و رانندگی است. می‌توانیم طور دیگری به آن نگاه کنیم در واقع اشکال قانون اساسی ندارد. اگر شورای نگهبان ایراد گرفت می‌توانیم در آن زمان بررسی کنیم.

همچنین نادر قاضی‌پور نماینده ارومیه در تذکری با اشاره به صحبت‌های معاون پارلمانی وزارت دفاع در مجلس گفت: وی به گونه‌ای صحبت کرد که ما مخالف نیروهای مسلح هستیم در حالی که همیشه دغدغه ما تقویت نیروهای مسلح بوده است.

وی همچنین در اخطاری با استناد به اصل سه قانون اساسی، گفت: در این شرایط افراد مستضعف امکان پرداخت جریمه را ندارند و در مقابل سرمایه‌داران می‌توانند سربازی را بخرند.

عباس قائدرحمت نماینده درود و ازنا نیز در همین رابطه اخطار داد و گفت: افراد با یکدیگر برابر هستند. مگر آنهایی که سینه خود را در مقابل گلوله دشمن قرار می‌دهند انسان نیستند، آیا سایر افراد نمی‌توانند به سربازی رفته، رانندگی کنند و یا حتی در حوزه‌های اقتصادی این بخش فعالیت داشته باشند.

علی لاریجانی نیز در پایان در پاسخ به اخطار و تذکر نمایندگان، گفت: این موضوع با هماهنگی دولت و ستادکل نیروهای مسلح بحث شده لذا قابل توجیه به نظر می‌رسد در واقع بحث خرید سربازی نیست، جریمه غایبین را مدنظر دارد.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

جواب/کامنت/نظر “مجلس تصویب کرد”

Leave a Reply

نمایشگاه مجازی فارس، ارایه دهنده محتوای فاخر فارسی، مقالات مفید و گلچین شده از سراسر وب
+98-936-917-5733