متداولترین اصطلاحات ارز رمزپایه (CryptoCurrency) که باید بدانید:

۱. ATH ، اوج قیمت بی سابقه

اصطلاح ATH مخفف عبارت All Time High است. ATH یعنی قیمت یک ارز رمزپایه از تمام رکوردهای قبلی بالاتر رفته و در بالاترین قیمت ممکن در حال خرید و فروش است.

۲. BEAR ، بهره بردن از سقوط قیمت

این اصطلاح از سرمایه گذاران و دلالان وال استریت گرفته شده است. گروهی از دلالان و سرمایه گذاران که به دنبال منفعت از سقوط قیمت هستند را به اصطلاح BEAR می‌گویند. همین واژه در بازار ارزهای رمزپایه هم با معنی مشابهی به کار می‌رود. به افرادی که به دنبال سود بردن از کاهش قیمت به هر نحوی باشند به اصطلاح BEAR می‌گویند. اصطلاح Bear market یا بازار خرسی در کل به بازار نزولی و رکود قیمت‌ها گفته می‌شود.

۳. FOMO ، ترس از فقدان

یکی دیگر از اصطلاحات ارز رمزپایه FOMO مخفف عبارت Fear of missing out یا همان ترس از فقدان است. در بازار ارزهای رمزپایه ترس از فقدان به معنی یک تصمیم یا سرمایه گذاری اشتباه است که منجر به از دست دادن سود شود.

۴. BAGHODLER ، نگهداری طولانی غیر عقلانی

به سرمایه گذاری که ارز رمزپایه خود را مدت زمان طولانی بعد از چندین افزایش و کاهش قیمت همچنان نگه دارد به اصلاح یک BAGHODLER است. نگه داشتن ارز بعد از افزایش مطلوب بدون آگاهی از بازار، یک تصمیم غیر منطقی است و عواقب بدی در پی خواهد داشت.

۵. WHALE ، نهنگ خوش بین

WHALE اصلاحی است که اولین بار برای سرمایه داران بزرگ بیت کوین به کار رفت. این افراد به افزایش قیمت یک ارز رمز پایه خوش بین هستند و از طرفی با حجم بزرگی از ارز رمزپایه که در اختیار دارند می‌توانند به بازار تاثیر بگذارند. به جز خرید و فروش ارزهایشان حتی با یک صحبت هم می‌توانند در بازار تاثیر بگذارند.

۶. BEARWHALE ، نهنگ منفعت طلب

وقتی دو اصطلاح WHALE و BEAR ترکیب شود به معنی معامله گری است که تعداد زیادی ارز رمزپایه دارد و به دنبال منفعت از کاهش قیمت است. برای مثال با یک بیانیه همه را به فروش بیت کوین ترغیب می‌کند و بعد از کاهش قیمت خودش بیت کوین می‌خرد.

۷. REKT ، شکست کامل

از دیگر اصطلاحات ارز رمزپایه REKT یک غلط املایی عمدی واژه wrecked به معنی مخروب یا شکست خورده است. این اصطلاح برای فرد یا تصمیمی به کار می‌رود که منجر به زیان و خسارت شدید شود. وقتی قیمت بیت کوین به شدت سقوط کند و دیگر به قیمت قبلی باز نگردد سرمایه داران آن REKT می‌شوند.

۸. TO THE MOON ، تا کره ماه

بیت کوین از زمان به وجود آمدن تا به امروز چند بار قیمتش به شکل صعودی و یکباره بالا رفته است. اصطلاح TO THE MOON اشاره به این موضوع دارد که قیمت روزی به اندازه غیر قابل باوری بالا خواهد رفت، به عبارت دیگر به کره ماه خواهد رسید.

۹. FUD ، ترس، عدم قطعیت و تردید

اصطلاح FUD مخفف سه کلمه Fear, uncertainty, doubt به حالتی اشاره دارد که با توجه به ترس، عدم قطعیت و تردید به وجود آمده نمی‌توان تصمیم درستی گرفت. هر بار که قیمت ارزهای رمزپایه بدون دلیل به شدت افزایش می‌یابد یا ناگهان سقوط می‌کند خیلی افراد دچار همین حالت می‌شوند.

۱۰. ADDY ، آدرس عمومی

ADDY مخفف آدرس عمومی کیف پول ارز رمزپایه است. وقتی کسی از شما ADDY بخواهد در واقع آدرس عمومی کیف پول ارز رمزپایه شما را می‌خواهد.

۱۱. CHOYNA ، چین

کشور چین به علت این که برق و سخت افزار در آن ارزان است تعداد زیادی استخراج کننده بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه در آن مشغول استخراج هستند. این فرصت باعث شده تا بسیاری از افراد نسبت به این کشور علاقه و گاهی تنفر پیدا کنند. به واسطه همین در نوشته‌های مرتبط با ارز رمزپایه به جای نوشتار درست نام کشور چین China از نوشتار غلط آن CHOYNA عمدا استفاده می‌کنند.

۱۲. bull market ، انتظار برای صعود قیمت

یکی دیگر از اصطلاحات ارز رمزپایه که از بازار بورس گرفته شده است ریشه در کلمه bull market دارد. اگر بازار بورس روند صعودی داشته باشد به اصلاح می‌گویند بازار گاوی است. درباره ریشه این اصطلاح تعریف‌های متعددی وجود دارد برخی می‌گویند در مکزیک مبارزه دادن گاو نر و خرس رواج داشته و همیشه گاو نر برنده این مبارزه بوده است و برخی دیگر شاخ رو به بالای آن را دلیل این اصطلاح می‌دانند. به هر حال در بازار ارزهای رمزپایه نیز همین کلمه استفاده می‌شود. اگر سرمایه گذارانی انتظار حرکت صعودی قیمت‌ها را داشته باشند، به این رویکرد گاوی گفته می‌شود.

Leave a Reply