مالباختگان بورس در انتظار معجزه

شنبه، بیست و هفتم دی 1393 – 12:04 عصر

در اولین روز معاملات هفته جاری به‌رغم تمهیدات دولت و انتشار خبرهای مثبت در خصوص پتروشیمی‌ها و سیمانی‌ها که به نظر می‌رسد اثرات خود را بر بازار گذاشته، همچنان سهامنفتداران این بازار نسبت به آینده نگران هستند.

به گزارش «اقتصاد‌نیوز»، تالار شیشه‌ای با سبزپوش شدن نماد پتروشیمی‌ها در ساعات اولیه امروز بازار مجدداً کانال 66 هزار واحد را پس گرفت. اگرچه شاخص بورس روز پایانی هفته گذشته را نیز با افزایش 10واحدی با رشد کمعمق مواجه شده بود.

مشاهدات خبرنگار «اقتصاد نیوز » از تالار حافظ نشان می‌دهد بهرغم تمهیدات دولت و انتشار خبرهای مثبت در خصوص پتروشیمی‌ها و سیمانی‌ها که اثرات خود را بر بازار گذاشته و پس از ماه‌ها رکود در معاملات پتروشیمی‌ها دوباره رونق به این گروه بازگشته است اما همچنان سهامداران این بازار نسبت به آینده نگران هستند.

برخی سهامداران این بازار معتقدند وضعیت بازار به دلیل اشتباهات دولت گذشته در اقتصاد باعث شده تا بورس با نوسانات شدید مواجه شود و در یک سال گذشته شاهد تخلیه حباب در بازار باشیم.

تالار شیشه‌ای در حالی که سال گذشته با هیاهوی بسیاری مواجه بود و انبوهی از مردم را به سمت خود جذب کرده بود اما حالا رخوت رکود آن را در برگرفته و باوجود امیدواری‌های مسوولان نسبت به بازگشت رونق به بازار سهام با توجه به اینکه قیمت‌ها به کف رسیده، نسبت به گذشته خلوت و سوت و کور شده است.

این روزها عده‌ای بیشتر به تالار حافظ می‌آیند که بر اثر ریزش‌های بازار یکسال گذشته ضررهای هنگفت کرده‌اند اما همچنان امیدوارند تا بازار دوباره به رونق برگردد و روند رو به رشد خود را آغاز کند.

یکی از سهامداران می‌گوید: ما همچنان امیدواریم تا شاخص بورس آنقدر بالا برود که برای حداقل بخشی از ضررهایمان را جبران کنیم. باید صبور باشیم، به هرحال تا اینجای کار بازنده بودیم.

به هر حال بازار امروز(شنبه) براثر مصوبات جدید مجلس و دولت برای پتروشیمی‌ها و بازگشت قیمت به کانال 50 دلار دوباره شاخص بورس سبزپوش شده است، اگرچه برخی دیگر از سهامداران در تالار حافظ معتقدند این نوع مثبت کردن با مصوبه بر گروه‌هایی چون پتروشیمی‌ها اثرات موقتی دارد و نمی‌توان به آنها دلخوش کرد.

‌برخی سهامداران نیز دست رو دست گذاشته‌اند و تنها نظاره‌گر تابلوهای معاملاتی هستند تا شاید با بازگشت رونق به بازار براثر انجام توافق در مذاکرات هسته‌ای بتوانند ضررهای خودر را جبران کرده و برای همیشه از این بازار خداحافظی کنند.

چرا یکی از این سهامداران می‌گوید: سال گذشته برای کسب سود به بورس آمدم اما حالا تنها متضرر شده‌ام و راهی ندارد باید بماند تا شاید همانطور که دولت و مسوولان می‌گویند ورق برگردد و حداقل ضررهایشان را جبران کنند.

با این حال عده‌ای که پس مدتی وقفه دوباره وارد بازار شده‌اند در بازار امروز در حال خرید بودند، چرا که می‌گویند قیمت‌ها به کف رسیده است و باید از این فرصت استفاده کرد اما مالباختگان این بازار همچنان چشم انتظارند تا شاید معجزه‌ای رخ دهد و دوباره رشد طلایی شاخص بورس از سر گرفته شود.

Leave a Reply