عطیه لباف| محمود احمدی‌نژاد، رئیس دولت‌های نهم و دهم که همچنان به سفرهای استانی خود ادامه می‌دهد، اخیراً در جمع هواداران خود در سنندج یک ادعای جدید را مطرح کرده است. او گفته است که می‌شود یارانه فعلی را «۲۰ برابر» کرد . پشتوانه این ادعای جدید رئیس دولت‌های نهم و دهم چیست؟

آیا در اقتصاد ایران می‌توان منابع مالی تازه ای برای آن یافت؟ آیا منظور او این است استقراض از بانک مرکزی صورت گیرد؟ قیمت حامل‌های انرژی و جامعه هدف یارانه‌ها اصلاح شود؟ بودجه پروژه‌های عمرانی و تمام درآمدهای نفتی صرف یارانه‌ها شود؟ یا اینکه باید پول بدون پشتوانه منتشر شود؟ برای بررسی میزان علمی و اقتصادی بودن این ادعا سراغ کارشناسان رفته ایم تا از آنان بپرسیم چنین وعده ای با تکیه بر کدام منابع مالی می تواند محقق شود. این وعده امکان پذیر است یا اینکه رئیس دولت نهم و دهم با سوءاستفاده از فضای اقتصاد در راستای فریب افکار عمومی چنین اظهاراتی را به زبان آورده است؟

صحبت‌های احمدی‌نژاد ارزش شنیدن هم ندارد
عادل پیغامی/ عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق(ع)
محمود احمدی‌نژاد اخیراً اظهاراتی در مورد یارانه‌ها انجام داده که حتی ارزش شنیدن هم ندارد؛ چه برسد به اینکه از نظر اقتصادی آن را بررسی کنیم. این ادعا هیچ پایه اقتصادی ندارد و نوع دیگری از عوام فریبی است. مردم باید توجه کنند که از نظر علم اقتصاد ادعای آقای احمدی‌نژاد توجیه پذیر نیست و فقط مصرف عوام فریبانه دارد. آنچه اکنون لازم است اصلاح نظام پرداخت یارانه‌های نقدی و یارانه پنهان سوخت است و باید این موضوع در دستور کار قرار گیرد. البته در این بحث نمی‌گنجد اما نیاز به بسترهایی دارد که باید فراهم و اصلاحات انجام شود.

محض رضای خدا سکوت کن!
محمود خاقانی/ کارشناس ارشد انرژی
آقای محمود احمدی‌نژاد بیش از هر شخصیتی شبیه دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکاست. گذشته افتخار آمیزی ندارد اما می‌خواهد هر روز خود را با یک مطلب مطرح و رسانه‌ای کند. او اخیراً در جمع هوادارانش در سنندج سخنرانی کرد و مدعی شد که می‌شود یارانه فعلی را «۲۰ برابر» کرد! یعنی حدود ۹۱۰ هزار تومان برای هر نفر در هر ماه! اما پشتوانه این ادعا چیست؟

احمدی‌نژاد در سال 1384 شعارهایی داد که پوپولیستی و عوام فریبانه بود. آن زمان این شعارها نتیجه داد اما در سال 1388 ثابت شد که هرچه در سال 1384 می‌گفت دروغ بوده است. اما باز هم ایشان حرکت‌های عوام فریبانه را در قالب سفرهای استانی شروع کرد تا مردم را متقاعد به رأی دادن کند. هزینه‌های زیادی را به بیت المال وارد کرد که بیشتر این هزینه‌ها هم به صنعت نفت تحمیل شد.

در استان‌ها قول‌هایی داد که صنعت نفت مجبور شد به جای توسعه بودجه عمرانی خود را صرف هزینه‌های عوام فریبی این فرد کند. در نتیجه صدها پروژه در صنعت نفت با درصد پیشرفت اندک رها شدند و سرمایه کشور صرف حرکات پوپولیستی احمدی‌نژاد شد. ایشان بزرگ‌ترین ضربه را هم با تعریف یارانه سوخت به اقتصاد کشور وارد کرد. البته مرتبط کردن این موضوع به امام زمان و اینکه اگر مردم خرج نکنند این پول برکت می‌کند را مردم کوچه و بازار باور کردند. دولت ایشان با راه‌اندازی مؤسسات مالی و اعتباری غیرمجاز و سوءاستفاده از اسامی ائمه اطهار نیز به اقتصاد ایران ضربه بزرگی زد که هر دو موضوع فشار مالی بزرگی را به دولت و اقتصاد وارد کرد.

الان هم احمدی‌نژاد صحنه داخلی را دیده که اصولگرا و اصلاح‌طلب به هر دلیلی شفاف با مردم صحبت نمی‌کنند. لذا برای اینکه خودش را از اتهام‌ها و مسائل قبلی تبرئه کند، حرف‌های عوام فریبانه را دوباره آغاز کرده است. در اقتصاد ایران به هیچ وجه امکان 20 برابر کردن یارانه‌ها وجود ندارد و صلاح کشور هم این نیست. حتی با اصلاح قیمت حامل‌های انرژی هم این امکان ایجاد نخواهد شد.

تصور من این است که احمدی‌نژاد این بار نه علیه دولت بلکه علیه نظام در حرکت است. می‌خواهد مردم را علیه نظام تحریک کند و آن را تغییر دهد. از ایشان می‌خواهیم که محض رضای خدا سکوت کند. این مملکت در دولت نهم و دهم زخم‌هایی خورده که هنوز خوب نشده است. نباید با عوام فریبی زخم تازه‌ای به بدنه اقتصاد کشور وارد کرد.

منبع:آخرین خبر/ایران